שב"כ חשף: איראני שהתחזה ליהודי הפעיל ישראליות למטרות ריגול בארץ

שב"כ סיכל גיוס ישראליות לפעילות איראנית
כתבי אישום הוגשו נגד חלק מהמעורבות, לפיהם ביקש מהן המפעיל האיראני לבצע משימות שונות שכללו - צילום שגרירויות, התקרבות לח"כית, והתעניינות בסדרה "טהרן" • קרובת משפחה של אחת המעורבות בשיחה עם כאן חדשות: "היא תמימה, הצליחו לעבוד עליה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איראני ושגרירות
צילום: צילום: דוברות שב"כ, פלאש90

שב״כ חשף וסיכל פעילות איראנית לגיוס אזרחיות ישראליות עבור איראן, כך הותר היום (רביעי) לפרסום. כתבי אישום הוגשו נגד ארבע ישראליות, ילידות איראן ודוברות פרסית, בגין קיום קשר ברשת עם גורם מודיעין איראני, שהתחזה ליהודי, וביצוע משימות ריגול בתוך ישראל. כתבי האישום מייחסים לנאשמים,  כל אחד על פי חלקו ביצוע עבירות של מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעה העלולה להיות לתועלת האויב וסיוע למסירת ידיעה העלולה להיות לתועלת האויב.

לחלקן מייחסים כתבי האישום - צילום של שגרירויות בישראל, מעקב אחרי בכירים במערכת הביטחון והתקרבות לח"כית קטי שטרית. כתב אישום נוסף הוגש נגד בעלה של אחת הנאשמות, בגין סיוע באחת המשימות.

הפנייה אל האזרחיות הישראליות נעשתה בפייסבוק, על ידי אדם המתגורר באיראן ומכונה בשם "ראמבוד נמדר". לבקשת "ראמבוד", נמשך הקשר בינו לבין הנאשמות באמצעות אפליקציית בווטסאפ. זאת, תוך שהוא נמנע, בשיחות צ'אט מצולמות שניהל עימן, מלחשוף את פניו, בטענה שהמצלמה שברשותו מקולקלת. בשב"כ מציינים כי למרות חשדן של הנחקרות כי מדובר בגורם מודיעין איראני, המשיכו חלקן את הקשר עמו, הסכימו לבצע עבורו משימות שהטיל עליהן, וקיבלו ממנו כסף.

פרופיל הפייסבוק של המפעיל האיראני "ראמבוד"

קרובת משפחה של אחת הישראליות שהופעלו על ידי הגורם האיראני אמרה בשיחה עם כאן חדשות: "הכול נעשה בתמימות. היא אישה תמימה, אז כנראה הצליחו לעבוד עליה. גם ככה כולנו שבורים מזה. היא לא אשמה, ולא עשתה שום דבר במכוון".

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר על חשיפת גיוס האזרחיות הישראליות על ידי איראן: "אנחנו מזהים מאמצים בלתי פוסקים של משמרות המהפכה לגייס אזרחים ישראלים – לא רק בתחום הביטחוני, אלא גם כדי לערער את היציבות הפוליטית בישראל".

המעורבים המרכזיים

נאשמת ראשונה ובעלה

תושבת חולון, בת 40. חשדה כי "ראמבוד" פועל מטעם שלטונות איראן וגופי המודיעין שלה, והייתה עימו בקשר כבר מספר שנים. הנאשמת ביצעה עבור המפעיל האיראני משימות שונות, לרבות: צילום בסתר של שגרירות ארצות הברית בתל אביב; צילום בתוך משרד הפנים בעיר מגוריה, וצילום המשרד לביטוח לאומי; העברת מידע על סידורי אבטחה וצילום קניון בחולון.

בחקירה עלה שבעלה של הנאשמת היה מודע לקשריה עם "ראמבוד", ואף שוחח איתו בעצמו, על אף שחשד כי מדובר בגורם מודיעין איראני. הנאשם אף סייע לאשתו בביצוע אחת ממשימותיה, בכך שהסיעה לצלם את שגרירות ארצות הברית.

בנוסף, הנאשמת התבקשה לכוון את בנה, שעמד בפני גיוס לצה"ל, לשירות באגף המודיעין בצה"ל ובתוך כך, ובתיווכה, שוחח "ראמבוד" עם הבן על מנת לחוות דעתו על רמת השפה הפרסית שלו (מבלי שהאחרון מודע להקשר הדברים). עוד עלה כי הנאשמת הונחתה על ידי "ראמבוד" לאסוף מודיעין אודות בכירים במערכת הביטחון.

עוד נטען בכתב האישום כי כי "ראמבוד" ביקש מהנאשמת להשתמש בקשריה העיתונאיים ולשלוח לו את כתובת הדואר האלקטרוני של ראש הממשלה באותם ימים, בנימין נתניהו. הנאשמת סירבה לעשות זאת. במועד אחר ביקש ראמבוד מהנאשמת שתשיג את כתובתו ומספר הטלפון של הרמטכ"ל אביב כוכבי. הנאשמת חיפשה טלפונים של אנשים בשם המשפחה "כוכבי" באינטרנט, ושלחה מספר טלפון אקראי למפעיל האיראני.

נאשמת שנייה

תושבת בית שמש, בת 57. שעמדה בקשר עם "ראמבוד" במשך למעלה מארבע שנים, במהלכן ביצעה לבקשתו משימות שונות וקיבלה, במספר מועדים, סכום כולל של כ-5,000 דולר.

פעולות שביצעה החשודה לבקשת "ראמבוד": ניסיון לכוון את בנה לשירות בחיל מודיעין, כמו גם צילומים וסרטונים מטקס צבאי מגיוסו של בנה; הקמת מועדון של יוצאי איראן בבית שמש, והעברת פרטי הישראלים הפעילים בסניף, תמונות וסרטונים מפגישות המועדון ותמונות המשתתפות בפעילות; צילומים של הקלפי, במהלך הבחירות לכנסת ה-23; ניסיון לצלם את השגרירות האמריקנית בירושלים, שלא צלח בשל עיכובה בידי מאבטחי המקום; הוכוונה להתקרב לחברת כנסת, ביצעה מהלכים פעילים לטובת חיזוק הקשר עם חברת הכנסת קטי שטרית והעבירה מידע על הקשר ביניהן.

בנוסף, הנאשמת התבקשה לרכוש אמצעים אלקטרוניים ולהתקין מצלמה נסתרת בחדר עיסויים בביתה. חברת הכנסת שטרית אמרה בשיחה עם כאן חדשות: "זיהיתי ישר שזה נשמע לי הזוי, להזמין אותי להגיע למסאז'. הקשר בינינו נותק לפני עשור".

להטריל את איראן | עוד יום

נאשמת שלישית

תושבת כפר סבא, בת 47. עלתה בחקירה כמי שהעבירה לנאשמת השנייה בשתי הזדמנויות שונות כספים מ"ראמבוד". הכספים נתקבלו באמצעות קרובת משפחתה שהגיעה מאיראן לביקור בישראל, וכן במסגרת פגישה עם שליח מטעמו של "ראמבוד" בטורקיה.

נאשמת רביעית

תושבת ירושלים, בת 50. עמדה בקשר עם "ראמבוד " במשך כשנה וחצי עד למעצרה. במסגרת הקשר העביר לה 1,240 דולרים אוסטרליים, קיבל ממנה פרטי מידע שונים, וביקש להשתתף עימה במיזמים עסקיים ומיזמי צדקה בישראל, אותם יממן.

עוד מצויין בכתב האישום כי בשיחות עם הנאשמת הביע המפעיל האיראני התעניינות בסדרת הריגול "טהרן", לאחר שהנאשמת סיפרה לו באחת משיחותיה כי כשלה באודישנים לסדרה. "ראמבוד" ביקש מהנאשמת לקבל את מספרי הטלפון של מפיקי הסדרה, אך הנאשמת לא החזיקה במספרים אלו. בהמשך שאל את הנאשמת אם היא מכירה אנשי שב"כ, והיא השיבה בשלילה.

"פרשייה חמורה"

גורם בכיר בשב"כ מסר כי "מדובר בפרשייה חמורה. במקרה זה אנו עדים לניסיונות ריגול בתחומי ישראל, באמצעות פניה בכיסוי 'תמים' לישראליות ודרדורן לקשר ממושך.

"במעשיהם החמורים סיכנו המעורבים את עצמם, את בני משפחתם וכן אזרחים ישראלים תמימים, שפרטיהם הועברו למודיעין האיראני, זאת בנוסף למידע שהועבר על יעדים ישראליים ואמריקניים בישראל באופן שעלול לשמש למטרות טרור".

הפופולריים