צה"ל חשף: זה מחבל חיזבאללה ששיגר רקטות על ישראל - והוכה על ידי דרוזים בדרום לבנון

צה"ל חשף: זה מחבל חיזבאללה ששיגר רקטות לצפון
בעיתונות הערבית דווח שארה"ב הפעילה לחץ על בנט - כדי לא לפגוע במו"מ עם איראן. לדברי מקור דיפלומטי מערבי, הלחץ לא לשנות את "כללי העימות" עם חיזבאללה נועד כדי לא לתת לטהראן תירוץ לסגת מהמשא ומתן - לפני החזרת שיחות הגרעין בווינה בספטמבר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבל חיזבאללה שירה רקטות על ישראל
צילום: בלי

דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, חשף היום (ראשון) את זהותו של פעיל חיזבאללה שהיה חלק מהחולייה שירתה רקטות לעבר ישראל ביום שישי. זמן קצר לאחר הירי נעצר הרכב של חברי החולייה על ידי דרוזים בכפר שוויא בדרום לבנון, שהכו חלק מחבריה עד להגעת חיילים מצבא לבנון. פעיל הארגון, עלי כג'כ, תועד מוכנס לרכב לאחר שהוכה בידי דרוזים.

לדברי אדרעי כג'כ ביצע את הירי כשהוא בלבוש אזרחי כשמטרתו להוביל את לבנון לעימות צבאי עם ישראל בניגוד להחלטות בין-לאומיות. אדרעי צירף תמונות של כג'כ סמוך לגבול ישראל. כאמור, לאחר הירי עצרו חיילי צבא לבנון את ארבעת חברי החולייה, אולם בשעות הערב הם שוחררו לבתיהם. בתקשורת הלבנונית פורסמה חגיגה שערכו תושבים לכג'כ עם שחרורו ממעצר.

בנט על הירי לצפון: לבנון צריכה לקחת אחריות על החצר האחורית שלה

"איראן וחזבאללה מסבכות את אזרחי לבנון, גם בחזית מול ישראל", כך אמר מוקדם יותר היום ראש הממשלה נפתלי בנט בפתח ישיבת הממשלה, בהתייחסו להתחממות הביטחונית בגבול הצפון וירי הרקטות מלבנון. "מדינת לבנון וצבא לבנון צריכים לקחת אחריות על מה שקורה בחצר האחורית שלהם". הוא הוסיף כי "גם במקרה הזה, פחות חשוב לנו אם זה ארגון פלסטיני שירה או סוררים עצמאיים. מדינת ישראל לא תקבל ירי לשטחה".

בעיתון א-שרק אל-אווסט שיוצא לאור בלונדון דווח הבוקר כי וושינגטון הפעילה לחץ על ראש הממשלה נפתלי בנט שלא לשנות את "כללי העימות" עם חיזבאללה לפני החזרת שיחות הגרעין בווינה בספטמבר - כדי לא לתת לטהראן תירוץ לסגת מהמשא ומתן. לפי מקור שמסר את המידע לעיתון, ישראל וחיזבאללה העבירו מסרים ליוניפי"ל שהם אינם מעוניינים בשינוי כללי העימות, לאחר לחצים מצד ארצות הברית וצרפת. לחצים הופעלו גם על ממשלת לבנון, שכן עימות בדרום יגביר את הסיכוי לקריסת המדינה, דבר ששתי המדינות מנסות למנוע.

המקור הוסיף שחיזבאללה רצה לבחון את כוונותיו של בנט לאחר שניהל "מלחמה פסיכולוגית" נגד ארגון הטרור. על פי העיתון, המלחמה הפסיכולוגית כללה תרגילים צבאיים בצפון שעשו שימוש במל"טים ובפצצות תאורה.

בסוף השבוע שוגרו 19 רקטות לעבר צפון רמת הגולן ואצבע הגליל, תשע מהן נפלו בשטחים פתוחים והשאר יורטו על ידי כיפת ברזל. חיזבאללה הודיע כי ביצע את הירי בתגובה לתקיפה האווירית במהלך השבוע שעבר.

הפופולריים