מצבות שבורות וקברים בלתי מזוהים: קברי חללים בבתי עלמין אזרחיים מוזנחים – ומשרד הביטחון מתקשה לספק פתרון

כך נראים קברי נופלים בבתי עלמין ברחבי הארץ
ארגונים אזרחיים מצביעים על הזנחה של זיכרון של נופלים רבים בבתי הקברות האזרחיים, וטוענים: היחידה להנצחת החייל אומרת שהיא מטפלת בקברים רק לבקשת המשפחות, אלא שלחללים רבים אין בני משפחה. משרד הביטחון: לא רשאים לטפל בקבר ללא הסכמת המשפחה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חללי צה"ל
צילום: צילום: ארגון "לתת פנים לנופלים"

צפו בכתבה

ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, עשרות קברי חללים מוזנחים ועל סף התפוררות בבתי העלמין האזרחיים ברחבי הארץ. ביניהם קברים של חללי המחתרות, חברי ארגון השומר, מתנדבי היישוב בצבא הבריטי ועוד. חלקם מי שהיו נצר אחרון או חיילים בודדים שנפלו לפני קום המדינה. אם לא די בהזנחה הפיזית של מקום קבורתם, מתברר כי פרטיהם של עשרות חללים אינם מונצחים בשלמות באתר "יזכור״. 

את שמו של החייל צבי פריד על המצבה בבית העלמין בנחלת יצחק לא ניתן כבר לקרוא ושמו של זכריה קלנר מפתח תקווה הולך ונמחק. כך גם שמו של ראובן שטרוס הקבור בכפר סבא ולוחמת ההגנה נעמי יולס בהר הזיתים. קברו של דוד גולדפרב בנחלת יצחק כוסה ונותר רק שמו וסמל היחידה להנצחת החייל. 

שלומית, נכדתו של אברהם טפר, שנפל בשנת 1945 וקבור בבית העלמין בסגולה, אמרה בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב: "הקבר נמצא בחלקה הצבאית הישנה, ממש מהקברים הראשונים פה. הוא מאוד מוזנח. בקושי אפשר לקרוא מה כתוב עליו. אני מגיע לפה כל שנה מאז שאבי, בנו של אברהם, נפטר. בכל זאת הוא חלל צה"ל למרות שנהרג הרבה לפני. זה כאילו יש שתי דרגות פה בבית הקברות הישן. את רואה את הקברים המטופחים, שלידם כל שנה עומד חייל מהיחידה".

פניות של בני משפחה ליחידה להנצחת החייל לא נענו עד היום, או נענו בשלילה. ערב יום הזיכרון מתנדבי ארגון ״לתת פנים לנופלים״ עם פורם משפחות פדויי השבי פוקדים את הקברים ומנקים את השטח. הם פוקדים כל שנה 400 קברים של לוחמים שמצבותיהם חסרים פרטי חיים והמידע אודותיהם באתר יזכור חסר. המתנדבים, יחד עם תלמידי בתי ספר מניחים על המצבות ״פתקי חיפוש״ עם מספר טלפון, בציפייה שמישהו שמגיע לקבר יראה את הפתק ויספק פרטים אודותם.

המתנדבים עוסקים גם בנבירה בארכיונים מסגרת בעבודת תחקיר מקיפה בארץ ומחוץ לה, כדי להשלים את החסר. ארגון "לתת פנים לנופלים" ופורום משפחות פדויי שבי פנו לכל הגורמים והודיעו כי יש בידיהם מידע רב להשלמת סיפור חייהם של הנופלים האלה. אולם לטענתם לאורך שנים לא קיבלו מענה לפניותיהם.

דורית פרי מהארגון אמרה בריאיון למשדר עם אסתי פרז כי "היחידה להנצחת החייל אומרים כל פעם מחדש שהם לא מטפלים במצבות של חיילים שנקברים בבתי עלמין אזרחיים, אלא אם המשפחה פונה. לרבים מהלוחמים, ובוודאי הלוחמים העלומים - אין משפחה, ולא תהיה משפחה. וגם כשיש משפחה, לא תמיד היא יודעת למי לפנות". 

האזינו לריאיון עם שלומית טפר ודורית פרי מתוך "בחצי היום" בכאן רשת ב

בארגונים מצביעים על עשרות חללים שאינם מונצחים בשלמות באתר ״יזכור״, שמות של מספר חללים שהוסרו מהאתר, היעדר קריטריונים ברורים ושקופים לגבי זכאותו של חלל להיכלל באתר והיעדר אחידות בין פרטי החלל באתר יזכור לבין אתרים אחרים המנוהלים על יד ארגונים הכפופים למשרד הביטחון. לרבים מחללי מערכות ישראל שנפלו טרם הקמת המדינה חסר תיעוד מסודר ולכן התיעוד אודותיהם באתר יזכור לקוי או חסר.

כמו כן, המתנדבים גם מבקשים לעדכן את המונח ״משפחתו של החלל״ כדי שיוכלו גם בני המשפחה המורחבת של חללים שמשפחתם ניספתה או שלא נותרה להם משפחה גרעינית לעדכן את אתר היזכור ולא יכולים בשל ההגדרה המצומצמת לתת מידע. דורית פרי ואורי שגיא מייסדי ארגון המתנדבים ״לתת פנים לנופלים״ מבקשים: ״תנו כבוד לנופלים כדי שאף לוחם לא ישכח״.

משרד הביטחון: לא רשאים לטפל בקבר ללא הסכמת המשפחה

ממשרד הביטחון נמסר: "היחידה להנצחת החייל אמונה על קבורת חללי מערכות ישראל והנצחתם בכל בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ וכן בקברים צבאיים בבתי עלמין אזרחיים. עובדי היחידה פוקדים את הקברים ומבצעים עבודות תחזוקה באופן שוטף. קברי החללים מלפני קום המדינה ברובם הינם קברים אזרחיים שנבנו בהתאם להחלטת המשפחה והארגונים. עם השנים משפחות מקרבה ראשונה שפנו בבקשה להחליף את הקברים לצבאיים נענו בחיוב והקבר הוחלף.

"משרד הביטחון אינו רשאי לטפל בקברים אזרחיים וכל שכן להחליף המצבה ללא אישור המשפחה. כל פנייה של משפחה שכולה מקרבה ראשונה כאמור, להחלפת הקבר האזרחי לצבאי, תטופל בהתאם".

הפופולריים