הערכה: בישראל נערכים להסלמה בזירה הימית מול איראן

בישראל נערכים להסלמה בזירה הימית מול איראן
הרמטכ"ל אביב כוכבי יצא לפגישות עם מקבילו האמריקני, כשעל הפרק הנושא האיראני וגם הדאגה במערכת הביטחון מהאפשרות של חזרה להסכם הגרעין • בכיר אמריקני: סימני שאלה לגבי כמה איראן רוצה לשוב להסכם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תקיפת הספינה האיראנית בים האדום 07.04.21
צילום: -

שלושה ימים אחרי תקיפת הספינה האיראנית בים האדום, שמיוחסת לישראל, ההערכה היא כי במערכת הביטחון הישראלית נערכים לאפשרות של תגובה איראנית והסלמה בזירה הימית. כך דווח הערב (שישי) בתוכנית השבוע בכאן 11. בתוך כך, בכיר במשרד החוץ האמריקני סיפר לתקשורת על השיחות המתקיימות עם איראן בווינה, ואמר שעדיין "נותרו סימני שאלה בנוגע לרצינות כוונותיה של איראן לשוב להסכם הגרעין".

הרמטכ"ל אביב כוכבי יצא לפגישות עם מקבילו האמריקני, כשעל הפרק הנושא האיראני והדאגה במערכת הביטחון מהאפשרות של חזרה להסכם הגרעין. כמו כן, לפי פרסומים זרים ישראל חידשה את התקיפות בסוריה למנוע העברת אמצעי לחימה.

בתוך כך, על רקע המתיחות מול איראן בזירה הימית, שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין יגיע ביום ראשון הקרוב לישראל - נציג בכיר ראשון מממשל ביידן שמגיע לביקור רשמי בישראל. אוסטין ישהה בארץ יומיים, וייפגש עם שר הביטחון בני גנץ. שר ההגנה האמריקני ילווה ב-50 אנשי פנטגון, וצפוי לדון עם גנץ על ההיערכות לחזרה להסכם הגרעין עם איראן, ועסקאות הנשק של ארצות הברית עם מדינות ערב.

אתמול אמר דובר צבא איראן על תקיפת הספינה בים האדום כי ארצו תגיב ללא ספק על התקיפה לאחר סיום החקירה, "כשנדע בדיוק מי תקף".

מוקדם יותר השבוע פרסמה הטלוויזיה האיראנית צילומים של הספינה שנפגעה. עם זאת, עדיין לא ברור אם התמונות שפורסמו הן אכן של הספינה שנפגעה. באיראן טענו כי נזק קל נגרם לספינה. בעיתון ניו יורק טיימס דווח כי ישראל הודיעה לארצות הברית שהיא אחראית לתקיפה. לפי הדיווח, פקיד בישראל מסר כי התקיפה היא "נקמה על תקיפות קודמות".

בכיר אמריקני: השיחות חיוביות, אבל יש סימני שאלה

שיחות הגרעין עם איראן: פקיד אמריקני בכיר אמר כי למרות ששיחות הגרעין שהתקיימו בווינה השבוע היו חיוביות, עדיין נותרו סימני שאלה בנוגע לרצינות כוונותיה של איראן לשוב להסכם הגרעין. גורם בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר הערב בשיחת תדרוך לעתונאים כי ארצות הברית עדיין ממתינה לראות אם הרצינות שהיא הפגינה, תזכה לתגובה הדדית מצד האיראנים.

״אני מקווה שנראה יותר סימנים מאיראן לגבי מה שהם מוכנים לעשות״, אמר הגורם הבכיר, לקראת חידוש השיחות בשבוע הבא. הוא ציין כי ארצות הברית מוכנה לשבת למשא ומתן ישיר עם איראן וכי היא סבורה שסרובם של האיראנים לשבת עם האמריקנים רק מקשה ומסרבל את השיחות. עם זאת, הדגיש כי ארצו לא תשלם מחיר עבור משא ומתן ישיר.

השיחות בשבוע הבא יוסיפו לעסוק ברשימת הדרישות שעל כל צד למלא כדי לשוב להסכם הגרעין. הגורם הבכיר במשרד החוץ הדגיש כי השיחות עדיין נמצאות ״בצעד הראשון של החלק הראשון״.

הפופולריים