ליקויים של שנים וחוסר מקצועיות: הוגשו מסקנות ועדת גיוס המודיעים ע"י מצ"ח

הוגשו מסקנות ועדת גיוס המודיעים ע"י מצ"ח
הוועדה הוקמה בעקבות התאבדותו של לוחם גבעתי שגויס כמקור תחת איומים והפחדות של רכזי המודיעין במצ"ח • צה"ל: "משפחת החייל תעודכן בהחלטות כשיתקבלו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חיילים בשטח
צילום: צילום: דוד כהן, פלאש 90

אחרי חשיפת כאן חדשות – ועדת החקירה שבדקה את מערך המודיעין וגיוס המקורות במשטרה הצבאית הגישה את מסקנותיה לרמטכ"ל אביב כוכבי. הוועדה מצאה ליקויים חמורים שנמשכו שנים, חוסר מקצועיות, הכשרה לקויה, חוסר פיקוח ובקרה, מחסור בכוח אדם ועוד, כך פורסם הבוקר (חמישי) לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. הוועדה הוקמה בעקבות התאבדותו של לוחם גבעתי, שגויס כמקור תחת איומים והפחדות של רכזי המודיעין במשטרה הצבאית החוקרת.

מצה"ל נמסר בתגובה: ״לפני מספר ימים הוצגו לרמטכ"ל ממצאי התחקיר בדבר נסיבות מותו של לוחם צה"ל, רב"ט ניב לובטון. לאור החשיבות שצה״ל מוצא בלמידת האירוע לאישורו ולהפקת לקחים למען לא ישנה, יתקיים בקרוב דיון נוסף במספר נושאים ולאחריו יסכם הרמטכ״ל את הממצאים. משפחת החייל תעודכן בהחלטות לכשיתקבלו".


שני רכזי מודיעין במשטרה הצבאית היו חשודים שלא דיווחו לרשויות הצבא על כך שלוחם שהיו בקשר מקצועי איתו ושניסו לגייס כמקור במסגרת עבודתם הצבאית, נמצא במצוקה נפשית. כעבור כמה ימים הלוחם שם קץ לנפשו.

האירוע התרחש לפני כשנה. שני רכזי המודיעין, שתפקידם היה לגייס מקורות ביחידות השונות כי לגלות מי עובר עבירות של ביטחון שדה, אינם חשודים באחריות למותו של הלוחם שהתאבד, אלא באי דיווח מתוקף תפקידם. עד היום מעולם לא הוגש כתב אישום דומה בפרקליטות הצבאית.

הפופולריים