נתניהו: חשפנו אתרים סודיים לפיתוח נשק גרעיני באיראן

נתניהו: חשפנו אתרי פיתוח גרעין באיראן
ראש הממשלה הציג צילומי לווין של אתר לפיתוח נשק גרעיני באבדה, והוסיף: האיראנים השמידו את הראיות כי הם ידעו שעלינו עליהם. גנץ מתח ביקורת: שימושו במידע ביטחוני רגיש לצורכי תעמולה מעיד על שיקול דעת לקוי
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו, הצהרה לעיתונות על הגרעין האיראני, 09.09.19
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אמר הערב (שני) כי נחשפו אתרים סודיים נוספים בתוכנית הגרעין של איראן, אחד מהם לפיתוח נשק גרעיני. נתניהו הוסיף כי אחד מהאתרים הושמד על ידי האיראנים אחרי שנחשף. 

בהצהרה לתקשורת במשרד החוץ לירושלים הציג נתניהו תמונות לוויין של אתר לפיתוח נשק גרעיני באבדה, דרומית לעיר איספהאן, לפני ולאחר חשיפתו. לדבריו, "האיראנים השמידו את הראיות כי הם ידעו שעלינו עליהם. כל פעם הם מסתירים ואנחנו חושפים", אמר נתניהו והוסיף: "מה שיש לי להגיד לטהראן זה שישראל יודעת מה אתם עושים, איפה אתם עושים ונמשיך לחשוף את השקרים שלכם". בנוסף, קרא נתניהו לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ מקסימלי על איראן.

הצהרת נתניהו נמסרה על רקע הודעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי איראן מממשת את איומיה ומתקינה צנטריפוגות מתקדמות, בניגוד להסכם הגרעין שנחתם עמה. בהודעת הסוכנות נאמר שכמה מהצנטריפוגות הורכבו כבר ואחרות בתהליכי הרכבה.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, מתח ביקורת על נתניהו: "איראן גרעינית היא סכנה ליציבות האזור, במלחמה מולה אין קואליציה ואופוזיציה. תמוהה העובדה שהמידע מפורסם שעות בודדות לאחר קריסת חוק המצלמות. השימוש של נתניהו במידע ביטחוני רגיש לצורכי תעמולה מעיד על שיקול דעת לקוי. גם בימיו האחרונים כראש ממשלה נתניהו דואג רק לנתניהו". גם במפלגת העבודה-גשר תקפו: "כולנו מאוחדים במאבק בגרעין האיראני. ועדיין לא ברור היה מתוך ההופעה של נתניהו הערב מה היה כל כך דחוף ביטחונית ומדינית לחשוף חומר מודיעיני מסווג, שמונה ימים לפני הבחירות, שעות ספורות לאחר קריסת ספין המצלמות. מצער לקבוע שגם כאן כנראה חצה נתניהו קווים אדומים, שבעבר אף מנהיג לא העלה בדעתו לחצות".

בהמשך, גורם מדיני הגיב לביקורת על חשיפת נתניהו: "גורמי המקצוע המליצו לראש הממשלה למסור הודעה על טורקוזאבאד ועל האתר החדש באבדה, מיד לאחר מסיבת העיתונאים של מנכ"ל סבא"א שחזר מטהראן".

מוקדם יותר היום, צה"ל הודיע כי לפנות בוקר זוהו מספר שיגורים כושלים של מיליציות פרו איראניות בסוריה שלא חצו לשטח ישראל. לפי הודעת הצבא, זוהו לפני השעה 04:00 כמה שיגורים של רקטות גראד מכיוון סוריה לצפון רמת הגולן, שנחתו 3-2 ק"מ בתוך השטח הסורי. עוד נמסר מדובר צה"ל כי את הירי ביצעה מיליציה שיעית בהובלת כוח קודס האיראני, בפיקודו של קאסם סולימאני. "צה״ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה המתרחשת משטחו", נמסר בהודעת הצבא.

כמה שעות לפני כן דווח על תקיפה של כלי רכב ומחסני אמל"ח של כוחות איראניים ומיליציות פרו-איראניות באזור העיר אל-בוכמאל, בגבול סוריה-עיראק. על פי מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, לפחות 18 איש מקרב הכוחות האיראניים והמיליציות הנאמנות אליהם נהרגו בתקיפה. עוד דווח כי ישנו מידע על הרוגים נוספים, וכי מספרם צפוי לעלות כיוון שחלק מהנפגעים בתקיפה נפצעו באורח קשה.

הפופולריים