גופתו של זכריה באומל, מנעדרי קרב סולטן יעקוב, נמצאה והוחזרה

הוחזרה גופת זכריה באומל מנעדרי סולטן יעקב
מדובר צה"ל נמסר כי הגופה הוחזרה לישראל במסגרת מבצע מודיעיני בשם "זמר נוגה", שארך חודשים והסתיים בימים אלה. הודעה נמסרה למשפחת באומל ולמשפחות שני הנעדרים הנוספים מסולטן יעקוב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זכריה באומל
צילום: צילום: דובר צה"ל

רב-סמל זכריה באומל, שנעדר מאז קרב סולטן יעקוב מלפני 37 שנה, אותרה, הובאה ארצה וזוהתה בישראל. כך הודיע היום (רביעי) דובר צה"ל. צוות מיוחד של צה"ל בראשות ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, הודיע על מציאת הגופה והשבתה לישראל למשפחת באומל. רב-סמל באומל זוהה באופן וודאי במכון לרפואה משפטית באבו כביר וכן על ידי הרב הצבאי הראשי, תת-אלוף הרב אייל קרים.


עוד נמסר מדובר צה"ל כי הגופה אותרה לא הוחזרה לישראל במסגרת עסקה, אלא במבצע מודיעיני בשם "זמר נוגה", שארך חודשים והסתיים בימים אלה, ודרך מדינה שלישית. מפקד המבצע אלוף-משנה א': סיפר: "ישראל וצה"ל לא מוותרים על אף חייל ונעדר. אני לא אשכח לעולם את הזיהוי הראשוני של הסרבל והנעליים, ישר זיהינו שזה סרבל שריון. כשזיהינו את הכיתובים בעברית ואת ההטבעה הצבאית בנעליים זה היה רגע מרגש. לא יכולנו לעצור את הדמעות. ידענו סוף סוף, אחרי 37 שנה, שהשרידים בידינו".

ראש מחלקת שבויים ונעדרים באגף המודיעין סגן-אלוף אבי כאלו אמר: "מדובר במאורע מרגש ואבן דרך משמעותית בפעילות מחלקת השבויים והנעדרים באגף המודיעין. התהליך לא היה יוצא לפועל ללא שותפות אמיתית ורבת שנים של כלל הגורמים בקהילת המודיעין ובצה"ל". 

הודעה על השבת גופתו של באומל נמסרה גם למשפחות שני הנעדרים הנוספים מסולטן יעקוב - צבי פלדמן ויהודה כץ. כמו כן, צה"ל עדכן בנושא גם את משפחתו של רון ארד, ומשפחותיהם של הנעדרים מעזה - הדר גולדין ואורון שאול.

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי אמר: "מדובר במאמץ רב שנים של קהילת המודיעין וענף איתור הנעדרים באגף כח אדם, במהלכו בוצעו מחקרים ומבצעים שונים לאיתור נעדרי הקרב. שיאו של המאמץ בסדרת מבצעים שהוביל בחודשים האחרונים אגף המודיעין, והביאו לאיתורו והשבתו של רב-סמל זכריה באומל זיכרו לברכה. על כתפיהם של מפקדי צה״ל, ואני בראשם, מוטלת המחויבות הגדולה, המחויבות לדאוג לכל חייל המצטרף לצה״ל ונשבע למדינת ישראל".

שר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון אמר על השבת הגופה: "ושבו בנים לגבולם. מברך את צה"ל ומערכת הביטחון ואת כל קהילת המודיעין על החזרת גופתו של חלל צה"ל זכריה באומל - מנעדרי קרב סולטן יעקב. אלה פניה היפות של הערבות ההדדית. לא נחסוך במאמצים להביא את בנינו כולם הביתה".

הפופולריים