דיווח: תכנית השלום של ארה"ב לא כוללת הקמת מדינה פלסטינית

דיווח: עסקת המאה לא כוללת הקמת מדינה פלסטינית
לפי העיתון הפלסטיני "אל-קודס", וושינגטון תציע כינון אוטונומיות בגדה ובעזה. לפסלטינים יובטח תנועה, אך השליטה הביטחונית גושי ההתנחלויות יישארו בידי ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

העיתון הפלסטיני "אל-קודס" חשף הבוקר (חמישי) פרטים חדשים בנוגע לתכנית השלום במזרח התיכון שמקדם הממשל האמריקני. בין השאר, דווח בעיתון כי התוכנית המתגבשת אינה כוללת הקמה של מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, אלא כינון אוטונומיה בעזה שתקיים קשר מדיני עם אוטונומיה פלסטינית בשטחי A, וקשר כלכלי עם אזורים A ו-B. על עתיד אזור C בגדה יתקיים משא ומתן.

עוד נטען בדיווח כי ישראל תסיר במסגרת העסקה את רוב המחסומים הצבאיים, ותאפשר לפלסטינים חופש תנועה ומסחר. יחד עם זאת, השליטה הביטחונית תישאר בידי ישראל – גם בבקעת הירדן. גושי ההתנחלויות יישארו גם הם בשליטה ישראלית, אך לא יורחבו, וההתנחלויות המבודדות יפונו.

על פי הדיווח ב"אל-קודס", תוכנית השלום תתרכז בפן הכלכלי, שבו יושקעו 25 מיליארד דולרים בפיתוח הגדה המערבית ועזה, ו-40 מיליארד דולרים במדינות השכנות – לבנון, ירדן ומצרים, כדי לוודא את הירתמותן למהלך. כמו כן, יפותח המגזר הטכנולוגי בשטח A, ייבנה נמל גדול בעזה ויוקמו אמצעי תחבורה אוויריים שיחברו בין עזה לגדה המערבית. דיווח דומה פורסם אתמול ב"ניו יורק טיימס". 

לפי המקורות ששוחחו עם העיתון הפלסטיני, התוכנית של ממשל טראמפ לא תכלול חילופי שטחים, אך 60-30 אלף פליטים פלסטינים יורשו לחזור לעזה או לגדה. בנוסף, יוקם גוף כדי לפצות את צאצאי הפליטים מ-48'.

במקביל, העיתון "אל-קודס אל ג'דיד" דיווח כי בכירים פלסטינים יצרו קשר בתקופה האחרונה עם בכירים ערבים, כולל מהמפרץ, וביקרו בכמה ערי בירה ערביות כדי להכשיל את תוכנית השלום האמריקנית ולא לשתף פעולה עם שליחו של נשיא ארה"ב, ג'ראד קושנר, גם מבחינה כלכלית.

הפופולריים