2 רקטות נורו מעזה לגוש דן. צה"ל: כיפת ברזל לא יירטה

רקטות נורו לגוש דן. צה"ל: כיפת ברזל לא יירטה
לא דווח על נפגעים. בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי הודיעו כי אינם אחראים לירי. פיקוד העורף לא הנחה הנחיות מיוחדות את התושבים. נתניהו מקיים התייעצויות בקריה. דיווח: חמאס החל לפנות מפקדות ברחבי הרצועה, המשלחת המצרית עזבה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

שתי רקטות נורו הערב (חמישי) מרצועת עזה לעבר גוש דן, לא דווח על נפגעים או על נזק. זמן קצר לפני כן נשמעה אזעקה בכל האזור. לפי שעה לא ידוע מי אחראי לירי הרקטה, ושום גורם לא קיבל עליו אחריות. ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, קיים התייעצויות ביטחוניות עם הרמטכ"ל, ראש המל"ל, ראש שב"כ ובכירי מערכת הביטחון בקריה בתל אביב.

צפו בשידור בכאן 11:

ממגן דוד אדום נמסר כי לא התקבלו קריאות על נפגעי גוף ושחובשים ופראמדיקים העניקו טיפול רפואי לחמישה נפגעי חרדה ואנשים שנחבלו קל מאוד במהלך הליכה למרחב המוגן, בהם גבר כבן 50 שפונה להמשך טיפול בבית חולים במצב קל.

מקורות בעזה מסרו כי הג'יהאד האיסלאמי עומד מאחורי הירי. לדברי המקורות, האיראנים ביקשו באמצעות הג'יהאד להביך את מצרים וישראל בעקבות מעצרים שחמאס עשה בשבועות האחרונים בקרב פעילי ג'יהאד ופעילי ארגון פרו שיעי ופרו איראני בעזה בשם סאברין. המקורות הוסיפו כי גם זיאד נחאלה המנהיג החדש מתנגד להבנות הנרקמות בין ישראל לחמאס. בג'יהאד האיסלאמי הכחישו את הדיווחים. דובר הג'יהאד האיסלאמי, דאוד שיהאב, הכחיש בערוץ אל-מיאדין את ההאשמות: "טענות שקריות ללא בסיס". מקורות פלסטיניים דיווחו כי המשלחת המצרית עזבה את רצועת עזה.

גם הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הבהירה כי אנשיה אינם אחראים לירי הרקטות לעבר גוש דן ואומרים כי הרקטות שוגרו בזמן פגישה שהתקיימה בין הנהגת חמאס לבין המשלחת המצרית, בנוגע להבנות הקשורות לעזה.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר בחדשות הערב בכאן 11 כי שוגרו שתי רקטות מצפון רצועת עזה לעבר גוש דן. "מערכות האיתור הפעילו את האזעקה. במהלך האירוע לא בוצע יירוט של הרקטות ולא בוצעה נפילה בשטח בנוי. האירוע קרה בהפתעה וללא מידע מקדים", אמר מנליס.

דובר צה"ל הוסיף: "אני לא נכנס למה אנו הולכים לעשות וכיצד זה ייראה. ההנחיה לעורף היא לשמור על שגרה. אין הנחיות מיוחדות. ארגון חמאס הוא הארגון העיקרי ברצועה. אנחנו נדע מי ביצע את הירי. הדברים יתבהרו בשעות הקרובות". מנליס סירב לומר האם צה"ל צפוי לפרוס מערכות כיפת ברזל נוספות באזור המרכז לנוכח הירי או אם יתבצע תגבור כוחות בפיקוד הדרום.

בשלב הזה פיקוד העורף לא פרסם הנחיות מיוחדות לתושבים. הפעם האחרונה בה נשמעה אזעקה באזור גוש דן הייתה בזמן מבצע צוק איתן, בקיץ 2014. ערוץ אלחדת' היושב באיחוד האמירויות דיווח כי ארגון חמאס החל לפנות את המפקדות שלו ברצועת עזה לאחר ירי הרקטות, מחשש לתגובה ישראלית.

המרחב האוירי של ישראל כולל באזור נמל התעופה בן גוריון פועל כרגע ללא שינוי.


ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, אמר בכאן 11 כי הוא אינו חושב שקיימת פאניקה, "אלה תיאורים מוגזמים". הוא ציין כי התושבים יודעים איך להתנהג. "הדבר התמוה בעיניי הוא שראש הממשלה ושר הביטחון והרמטכ"ל לא דיברו איתנו". חולדאי קרא לתושבים להמשיך בשגרת חייהם ולנהוג בעירנות. "פתחנו את המקלטים ואיישנו את החמ"ל, אנו נערכים למקרה שבו ההסלמה תימשך".

שר האוצר וחבר הקבינט המדיני בטחוני משה כחלון אמר בתגובה כי האירוע הערב חמור ותהיה תגובה ככל שיידרש. "אין חסינות לאף אחד. כל הארגונים ברצועה הם ארגוני טרור וכך צריך להתיחס אליהם. אתמוך בהחזרת מדיניות הסיכולים הממוקדים כי בעיני אין חסינות לאיש בדרג המדיני בחמאס או בכל ארגון טרור אחר".

באיחוד מפלגות הימין בעקבות הירי הערב על גוש דן: ״מדיניות ההכלה של ממשלת ישראל קיבלה הערב טיל למרכז תל אביב. את ההתייעצויות הביטחוניות והמילים המכובסות צריך להחליף במעשים. רק תגובה לא מידתית תחזיר למדינת לישראל בטחון וכבוד לאומי".

יו״ר מפלגת ישראל ביתנו, שר הביטחון לשעבר, ח״כ אביגדור ליברמן, הגיב לירי הערב לעבר גוש דן: ״רק השבוע אישרה הממשלה העברת עוד 20 מיליון דולר לחמאס. גם תשלום פרוטקשיין נוסף לא מביא שקט אלא להיפך, הוא גורר עוד פרובוקציות. אני קורא לממשלה לחזור לאלתר למדיניות הסיכולים הממוקדים ולהעניש את האחראים. חייבים לגבות תשלום אישי מראשי הטרור.״

הפופולריים