הירי של חמאס לגוש דן - שיטה לשפר עמדות במו"מ עם ישראל

הירי של חמאס לגוש דן - שיטה לשפר עמדות במו"מ
ארגון הטרור שולט במשך שנים בכל בלון שמשוגר בעזה. כך שהצהרת צה"ל שחמאס עומד מאחורי השיגור לתל אביב, מוכיחה שמדובר בצעד מכוון. כך מנסה סינוואר להביע את חוסר שביעות הרצון מישראל | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel

הודעת דובר צה"ל הלילה כי "הירי לאזור גוש דן בוצע על ידי ארגון הטרור חמאס", היא לא ההודעה הקלאסית אחרי כל ירי מהרצועה. שבדרך כלל מזכיר שחמאס הוא הריבון ברצועה ואחראי למתרחש בה. זהו אישור של הצבא לכך שחמאס הוא זה שלחץ על ההדק, ומייתר את ההערכות המוקדמות שהג'יהאד האסלאמי מאחורי הירי.

ההצהרה הזו מותירה אותנו עם שתי אופציות: הראשונה, חמאס ירה כהחלטה ארגונית - הנחייה שירדה מצמרת חמאס ומהזרוע הצבאית שלו. במילים אחרות, החלטה של סינוואר עצמו. האפשרות השנייה היא שמג"ד או מח"ט של הארגון קיבל החלטה מקומית על דעת עצמו לבצע את הירי, בניגוד לעמדת הנהגתו.

אישית, אני נוטה לפסול את האופציה השנייה. חמאס הוכיח בשנה האחרונה שהוא שולט בכל בלון בעזה. מי ששולט בבלון, שולט בפאג'ר. כדברי שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "זבוב לא טס בעזה בלי כרטיס טיסה".

לכן המסקנה היא שארגון הטרור ירה כדי לשפר עמדות במו"מ מול ישראל. אמש, בזמן הירי לגוש דן, חמאס ישב עם המשלחת הביטחונית המצרית בעזה. היא הייתה אמורה להציג תשובות מישראל לגבי מה היא מוכנה לתת לו עד הבחירות ולאחר הבחירות. לא מן הנמנע שסינוואר לא היה שבע רצון ממה שהוצג לו. ובעזה, כידוע, מביעים אי שביעות רצון בדרך מאוד מסוימת.


כך למרות הכחשות חמאס שמיהר להתנער מהירי, ייתכן מאוד שלפנינו משחק מתוחכם של הארגון שהעלה את המו"מ עם ישראל לדרגת אמנות. בנוסף, הוא גם מחזיק באליבי מושלם - "אין לו אינטרס להסלמה", זו הסברה הרווחת, ויש את מי להאשים: הג'יהאד האסלאמי. אולי הגיעה העת להתפכח.

גם בנובמבר - אחרי המשלוח הראשון של הכסף הקטרי ובעקבות ההיתקלות בחאן יונס, חמאס יכל להסתפק בטיל הנ"ט לאוטובוס ולסגור את האירוע. אבל הוא ירה 460 רקטות אל ישראל. מדובר בארגון שלוקח סיכונים, ולעיתים משלם עליהם. בנוסף, הוא מהמר שישראל כלואה בתוך סבך של מגבלות שקושר את ידיה מפעולה גדולה בעזה בעת הזו. ביניהם, הבחירות המתקרבות, האירוויזיון והצהרות של בכירים שישראל מוכנה לשלם מכיר תמורת שקט. 

מישהו יצטרך לשאול עצמו ביום מן הימים האם נבון היה לשדר לחמאס, בפומבי וביתר שאת בשנה האחרונה, שהוא חסין מהפלת שלטונו - גם אם זו בפועל המציאות.

הפופולריים