מזכ"ל האו"ם: "להבטיח את השלמות הטריטוריאלית בסוריה - כולל הגולן הכבוש"

"להבטיח את שלמות שטחה של סוריה - כולל הגולן"
אנטוניו גוטרש התייחס להכרה של ארה"ב בגולן כשטח ישראלי בכינוס של הליגה הערבית. שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני הבהירה: "התעלמות מהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם היא איננה הפתרון". מנהיגים ערבים קראו להקים מדינה פלסטינית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רמת הגולן
צילום: צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש התייחס היום (ראשון) להכרה של ארצות הברית ברמת הגולן כשטח ישראלי ואמר כי "כל החלטה בנוגע לקונפליקט בסוריה חייבת להבטיח את השלמות הטריטוריאלית שלה, כולל השטח הכבוש של רמת הגולן". שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, שהשתתפה עם המזכ"ל בפסגה של הליגה הערבית, הבהירה כי "התעלמות מהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם היא איננה הפתרון".

גם מזכ"ל הליכה הערבית אחמד אבו אל-ר'יט יצא נגד ההכרזה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ – "הגולן הוא שטח סורי כבוש". אל-ר'יט ניצל את נאומו כדי לתקוף את איראן ואת טורקיה בשל התערבותם במשברים במזרח התיכון. לדבריו, ההתערבות של שתי המדינות מחריפה ומאריכה את המשברים. נשיא תוניסיה אל-באג'י קאיד א-סבסי, שמארח את הפסגה, אמר כי הגולן הוא שטח ערבי כבוש שמוכר ככזה על ידי הקהילה הבינלאומית. 

המנהיגים התייחסו גם לסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מוגריני ציינה כי פתרון שתי המדינות הוא "הפתרון הריאליסטי היחידי שבר קיימא". נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, אמר בנאומו כי אין מוצא סופי לסכסוך הישראלי-ערבי ללא פתרון "כולל, צודק ובדרכי שלום" שיחזיר הזכויות לבעליהן, כך שהעם הפלסטיני יקבל את זכותו להקים מדינה עצמאית שבירתה מזרח ירושלים וכך שהגולן הסורי הכבוש יחזור לסוריה.

לדבריו, כל השטחים הערביים הכבושים צריכים להיות משוחררים כדי שיהיה אפשר למחוק את התקופה הכואבת הזאת שהתישה את האומה הערבית והאנרגיות שלה במשך שבעה עשורים. א-סיסי הבהיר כי צריך שתתחיל "תקופה של שלום כולל וצודק ותקופה של שיקום".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הזהיר בכינוס כי הממשל האמריקני יאמר לישראל לספח חלק מהשטחים ביהודה ושומרון, באחרים להקים ממשל עצמי וברצועת עזה להקים מדינה שבה ישלוט חמאס. בנאומו תקף אבו מאזן בחריפות את ארצות הברית שלדבריו, תומכת בכיבוש ובעיניה המלחמה ב-1967 לא התקיימה כלל.

הוא הוסיף כי הפלסטינים נמצאים בקשר אינטנסיבי עם ירדן בנוגע ל"דיכוי של ישראל את המקומות הקדושים, האחרון שבהם - המתקפה על מתחם שער הרחמים". יו"ר הרשות חזר ואמר כי לא יקבלו אף יוזמת שלום שלא מכבדת את ההחלטות הבינלאומית ומבוססת על מנגנון בינלאומי לפיקוח המשא ומתן.

נשיא תוניסיה הדגיש כי השגת הביטחון והיציבות במזרח התיכון ובעולם עוברים דרך הסדר "צודק וכולל" לסוגיה הפלסטינית. הנשיא הבהיר כי ההסדר צריך להבטיח את הזכויות של הפלסטינים ולהביא להקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה מזרח ירושלים. א-סבסי ציין כי הפתרון צריך להיות על בסיס החלטות האו"ם, יוזמת השלום הערבית ופתרון שתי המדינות.

הפופולריים