אבו עלי - בשירות נסראללה: האיש של חיזבאללה שמגייס פעילים סורים נגד ישראל

האיש של נסראללה בגולן נחשף
סיפורו של רית' עבדאללה, צעיר סורי שגויס בידי חיזבאללה ל"תיק הגולן" ונעצר בידי ישראל בחודש ינואר, מלמד לא מעט על מאמצי ארגון הטרור לפעול נגד ישראל מדרום סוריה. בכאן חדשות נחשפו פרטים חדשים על איש הצללים של חיזבאללה, שגייס אותו ותושבים סורים נוספים כדי לאסוף מודיעין על ישראל בגבול
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבו עלי - קלסטרון של בכיר חיזבאללה
צילום: אבו עלי - קלסטרון של בכיר חיזבאללה

ר'ית' עבדאללה, בן 20 תושב סוריה, היה אחד מהצעירים שגוייסו על ידי אבו עלי – בכיר בחיזבאללה, כדי להיות איש צללים של הארגון. בחדשות הערב בכאן 11 נחשף היום (ראשון) הקלסתרון של אבו עלי, הכינוי של אחד מבכירי חיזבאללה בדרום סוריה שמגייס את המקומיים כדי לאסוף מודיעין על ישראל, במסגרת היחידה שישראל חשפה לפני ארבע שנים, "תיק הגולן".

עבדאללה היה אחד מהסורים שאותו אבו עלי גייס דרך קרוב משפחתו. סיפור הכיסוי היה שאבו עלי הוא בכלל סורי ממנגנוני הביטחון של משטר אסד, והוא אף אימץ לשם להג סורי לא מוצלח במיוחד. במסגרת פעילות השכנוע של אבו עלי להמשיך באיסוף המידע המודיעיני, עבדאללה קיבל מהבכיר הלבנוני גם גלונים של שמן ומוצרי מזון. 

בכיר החיזבאללה הלבנוני, היה אחראי על גיוס סייענים מכפרים נוספים בדרום סוריה, ומטרתו הייתה ליצור חזית נוספת של חיזבאללה לפעולות מעקב, תצפית, ואיסוף מודיעין, באמצעות גיוס אזרחים וניצול המצב הכלכלי הירוד באזור.

לאחר זמן מה, עבדאללה הבין שמדובר בלבנוני, ולמרות זאת, המשיך לעבוד תחתיו, בתמורה לתשלום גבוה עבור צילום מוצבים של צה"ל, ותיעוד תנועת כוחות בדרום רמת הגולן ובמרכזה. כשר'ית' עבדאללה נעצר, המפעיל הלבנוני שלו ירד למחתרת, אך לאחרונה נראה שחזר לפעילות.

מנגנוני הביטחון של משטר אסד, מאפשרים חופש פעולה בדרום סוריה לאנשיו של נסראללה. מחקירתו של עבדאללה, נשמע שהוא ראה במו עיניו כיצד אבו עלי, עובר בקלות מחסומים של כוחות הביטחון הסוריים. 

עוד עדות לשיתוף הפעולה הזה בין משטר אסד לחיזבאללה בחזית הזאת, בה נראה קצין בכיר בחיזבאללה וקצין בכיר נוסף בצבא סוריה תועדו מסיירים יחדיו בעמדה בצפון קוניטרה. שעות לאחר מכן דווח על תקיפה ישראלית מהקרקע לעבר אותו אזור שהם סיירו בו. 

הפופולריים