ירושלים ראשונה בשירות קרבי, מודיעין ביציאה לקצונה - נתוני הגיוס נחשפים

ירושלים ראשונה בקרבי, מודיעין בקצונה | לכל נתוני הגיוס

בצה"ל פרסמו את נתוני הגיוס של שנת 2019. אילו ערים נמצאות במקום האחרון, מי מוביל את אחוזי הגיוס בקרב התיכונים - ולאיזה מקום הגיעה תל אביב? | הנתונים המלאים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לשכת גיוס ירושלים
צילום: אורי לנס, פלאש 90

העיר מודיעין נמצאת במקום הראשון באחוזי הגיוס ויציאה לקצונה. אגף כוח האדם בצה"ל פרסם הערב (ראשון) את פוטנציאל הגיוס של ילידי שנת 2001 לפי יישובים ברחבי הארץ. הנתונים כללו את שיעורי הגיוס לצה"ל, שיעור המתגייסים לקרבי ופוטנציאל היציאה לקצונה.

בערים הגדולות, בקרב הגברים - בהתחשב בשיעורי הגיוס, המיצוי ללחימה והמיצוי לקצונה - מובילה העיר מודיעין. במקום השני רעננה, ובמקום השלישי כפר סבא. במקום האחרון נמצאת העיר בני ברק.

בקרב הנשים בערים הגדולות מובילה גם כן העיר מודיעין, במקום השני הרצליה ובמקום השלישי רמת גן. במקום האחרון נמצאת העיר בית"ר עילית.

בערים הבינוניות, בקרב הגברים, מובילה נס ציונה. במקום השני נמצאת קריית אונו ואחריה הוד השרון. בקרב הנשים מובילה נס ציונה, אחריה הוד השרון ובמקום השלישי רמת השרון.

בערים הקטנות, בקרב הגברים, נמצאת העיר גבעת שמואל במקום הראשון. במקום השני נמצאת יהוד ובמקום השלישי כפר יונה. בקרב הנשים מובילה קריית אונו, אחריה כפר יונה ובמקום השלישי יוקנעם עילית.

העיר תל אביב נמצאת במקום ה-13 בקרב הגברים, ובמקום התשיעי בקרב נשים. באכ"א חילקו את תל אביב, בגלל גודלה ומאפיינה לאזורים, ובה מצאו כי פוטנציאל הגיוס נמצא מעל הממוצע וכך גם שיעור היציאה לקצונה. יחד עם זאת, בתל אביב שיעור הפוטנציאל ללחימה נמוך מהממוצע הארצי- 45% אחוזים מול 51.4%.

שיעור הגיוס בצפון תל אביב עומד על 82% ביחס לממוצע הארצי שעומד על 69% - גבוה יותר ממרכז ודרום העיר. כחלק מהמגמה הזאת, בה רבים מתושבי המרכז מעדיפים להגיע ליחידות טכנולוגיות, בצה"ל מצמצמים בעלי פרופיל קרבי שיכולים להגיע ללחימה ומתעדפים ליחידות הטכנולוגיות דווקא חניכי תוכניות טכנולוגיות ייעודיות מהפריפריה.

פוטנציאל לחימה
בשיעור הלחימה בקרב גברים, בערים הגדולות, מתוך פוטנציאל של 100 מתגייסים במחזור, עומדת העיר ירושלים עם שיעור של 58.8%. במקום השני בית שמש עם 57% - ובמקום השלישי מודיעין עם 56.4%. בערים הבינוניות בקרב גברים עומדת העיר דימונה במקום הראשון עם שיעור של 55.6%, במקום השני נס ציונה עם שיעור של 55.5% - ובמקום השלישי 55.3%.

פוטנציאל קצונה
בערים הגדולות בשיעור היציאה לקצונה בקרב גברים עומדת העיר מודיעין במקום הראשון עם שיעור של 13.4%, במקום השני הרצליה עם 10.8% ובמקום השלישי רעננה עם 10.8%. 

בקרב יציאת נשים לקצונה עומדת העיר מודיעין במקום הראשון עם 14.5%, אחריה רעננה עם 13.5% ובמקום השלישי רמת גן עם 9.3%.

המקומות הראשונים לפי בתי ספר
במקום הראשון בבתי הספר הגדולים (מעל 150 תלמידים) בקרב הגברים: תיכון הראל מבשרת ציון. במקום שני תיכון שוהם - ובמקום שלישי קריית חינוך דרור מלב השרון. בקרב הנשים: במקום הראשון תיכון מכבים רעות, במקום השני תיכון שוהם - ובמקום השלישי הריאלי חיפה.

במקום הראשון בבתי הספר הבינוניים-קטנים (עד 150 תלמידים) בקרב גברים: מקום ראשון ישיבת בני עקיבא סוסיא, במקום השני ממלכתי דתי קבוצת יבנה, ובמקום השלישי בית ספר אמירים כפר ורדים. בקרב הנשים: במקום הראשון מקיף העמק המערבי,  במקום השני בית חינוך רבין תל מונד - ובמקום השלישי מקיף הר וגיא קיבוץ דפנה.

מגזרים
השנה נעשה איתור ליוצאי העדה האתיופיות הכי גבוה ב-3 השנים האחרונות, 500 מועמדים לשירות ביטחוני - רבע מהפוטנציאל שהגיעו ליום שדה לקראת שירות בקרבי. במגזר הדרוזי: במקום הראשון הכפר ינוח - ג'ת, ובית הספר המצטיין אבו סלים סלמאן שייח' באבו סנאן. במגזר בדואי: במקום הראשון מועצת זרזיר, ובית הספר סאלמה.

על אף שהנתונים עוסקים באלו שהתגייסו בשנת 2019, בכיר באגף כוח האדם בצה"ל, אמר "הנתונים שפורסמו היום מראים כי צה"ל הוא של כל מדינת ישראל ומשרתים בו כלל חלקי החברה הישראלית שירות קרבי ומשמעותי יחד. אנו פועלים באופן תמידי ושוטף על מנת לשפר את תהליכי המיון ולמצות את ההון האנושי שהחברה הישראלית הפקידה בידינו".

הבכיר הוסיף כי "צה"ל הוא מקום מפגש ועוגן ללכידות בחברה הישראלית – כשאנחנו פועלים, לשילוב של מגוון מרכיבי החברה, אנחנו מחזקים את צה"ל כצבא העם, ממלכתי מאוחד חזק. אנחנו ממשיכים לפעול כל העת כדי לאפשר לכל מלש"ב ומלש"בית שנכנסים בשערי הבקו"ם לקבל הזדמנות שווה למצות את כישוריהם ולשבץ את האדם הנכון במקום הנכון"

הפופולריים