תיעוד בלעדי מתוך כלא גלבוע בליל בריחת המחבלים

תיעוד בלעדי מתוך כלא גלבוע בליל בריחת המחבלים

תיעוד בלעדי מתוך כלא גלבוע בריחת המחבלים
צילום: כאן חדשות

לפני כשבוע הגישה ועדת הבדיקה הממשלתית לבריחת ששת המחבלים מכלא גלבוע את מסקנותיה, והערב (שלישי) נחשף בחדשות הערב בכאן 11 תיעוד בלעדי מתוך הכלא בליל הבריחה. לפי הנוהל, מדי חצי שעה הסוהרת התורנית צריכה להיכנס לאגף לבקרת לילה ולהאיר עם הפנס לתוך כל תא דרך האשנב כדי לוודא שכל האסירים בפנים. בתיעוד נראה כי הסוהרת מכוונת את הפנס לתחתית של הדלתות וכשהיא עוברת ליד תא מספר חמש היא אפילו לא עוצרת. אחרי בדיקה של 50 שניות בלבד היא מדווחת בקשר כי "הכול תקין. אין חריג". 

ביומן האגף היא רשמה: "ערכתי ביקורת באגף בין כלל התאים 15-1 בדגש על סג"ב (אסירים בסיכון גבוה לבריחה) שנמצאים בתאים 4, 5 ו-14. את הבריחה ביצעו המחבלים ב-6 בספטמבר 2021 בלילה מתא 5 דרך מנהרה שחפרו ברצפת המקלחת. יו"ר הוועדה מנחם פינקלשטיין אמר: "מרבית השגרות בוצעו בשטחיות ובחוסר יעילות, תוך התמקדות בסימון וי - כך בגלבוע ובמקומות נוספים, כך בעניין החיפושים, התשתיות ופיקוח הלילה".

בין השעות 00:30 ל-01:00 בלילה נכנס למנהרה האסיר הראשון. הביקורת של 01:00 כבר הייתה אמורה לזהות שמשהו לא תקין. בשעה 01:21 הוא כבר היה מחוץ לכלא. האסיר השישי, מחמוד עארדה, יצא מהמנהרה ב-01:37. בזמן הביקורת הנוספת, בשעה 01:30 הוא עוד היה בתא לבדו. בחקירה במשטרה עארדה סיפר: "רק עברו במסדרון, אבל לא בדקו".

ביקורות נוספות נערכו מדי חצי שעה, אך שוב ושוב נעשו בשטחיות. שרשרת נוספת של מחדלים הביאה לכך שרק כמעט שעתיים אחר כך, בשעה 03:17, נפתח תא 5 והתברר שהוא ריק. "זו רשלנות פושעת בעיניי", אמרה נציבת שב"ס קטי פרי בעדותה בוועדת הבדיקה, "מספיק שהיא הייתה עושה את הביקורת של אחת וחצי והיינו תופסים אותם, של שתיים היינו תופסים אותם".

בביקורת שנערכה מוקדם יותר באותו הערב היה דווקא סוהר שהסתכל לעומק התאים, אך גם הוא לא זיהה כשל נוסף - האסיר איהם כממג'י שהיה בתא חמש ולא היה אמור להיות בו. יום למחרת הסוהרת נלקחה לחקירה במשטרה. היא הכחישה כי ערכה בדיקה רשלנית: "בכל חצי שעה עברתי עם פנס והארתי על המיטות דרך האשנב. הכול היה תקין. רואים שמיכה, שרואים שיש מתחת בן אדם לפי איך שהשמיכה נראית". 

הכשל והזלזול של סוהרים בביקורות הלילה, כך התברר, הוא רוחבי בכל שב"ס. אחרי הבריחה התגלה כי מאות מיטות בבתי הכלא השונים כלל לא נראות דרך האשנב. ועדת הבדיקה קבעה כי אפילו הנציבות ראתה בשגרה זו שגרה לא תקנית.

הפופולריים