"הרגתם אנשים": הקלטות בלעדיות חושפות את הקרע בין ג'יהאד וחמאס בזמן "מגן וחץ"

הקלטות בלעדיות חושפות את הקרע בין ג'יהאד וחמאס בעזה

בשנים האחרונות נוצרו סדקים במערכת היחסים בין ארגוני הטרור, ובעקבות שורה של אירועי מבחן הם הפכו לקרע - שרק הלך והעמיק. הקלטות בלעדיות שהגיעו לידי כאן חדשות חושפות חילופי האשמות קשים בין חמאס לג'יהאד האסלאמי בזמן מבצע "מגן וחץ"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מבצע מגן וחץ 13.05.23
צילום: צילום: עבד ראחים חטיב, פלאש 90

לכל ארגון פלסטיני יש רגעי גאות ושפל - וחודש מאי 2023 יירשם קרוב לוודאי כאחד מרגעי השפל של הג'יהאד האסלאמי. בתוך חמישה ימים איבד הארגון בזה אחר זה את כל שדרת הפיקוד הצבאי הבכירה שלו ברצועת עזה.

אבל ישראל היא רק בעיה אחת של ארגון הטרור. בשנים האחרונות נוצרו סדקים במערכת היחסים העדינה בין הג'יהאד האסלאמי לחמאס ובעקבות שורה של אירועי מבחן הם הפכו לקרע של ממש, שרק הלך והעמיק. הקלטות בלעדיות שהושמעו היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11 חושפות חילופי האשמות חריפים בין חמאס לג'יאד האסלאמי בזמן מבצע "מגן וחץ".

בהקלטה הראשונה נשמע פעיל חמאס בעזה אומר לפעיל ג'יהאד אסלאמי: "אנחנו לא מוכנים לצאת למלחמה בגלל שלושה אנשים שלא תרמו דבר לעם. אנחנו לא מוכנים להתערב. שאתה וההנהגה שלך והעדר שלך תילחמו לבדכם".

פעיל חמאס אחר מטיח: "אם אתה רוצה לעשות הפסקת אש או לא רוצה זה לא מעניין אותי. לעזאזל עם הכבוד של הג'יהאד האסלאמי. מה הם עושים? באים להתלונן על חמאס? לא יוצאים למלחמה בגלל בכירים! רק למען ירושלים אותו פעיל המשיך והאשים: "הרגתם אנשים! בגלל הרקטות שלכם ביום שבו בסאם א-סעדי החרא הזה נעצר. הרקטות שלכם נפלו בתוך עזה! אתם עושים צחוק?"

פעיל הג'יהאד האסלאמי בעזה הגיב בביקורת קשה: "חמאס הפקיר אותנו במבצע 'חגורה שחורה' כשנשפך דמו של בהא אבו אל-עטא. הוא נטש אותנו שוב כששפכו את דמם של ח'אלד מנסור ותייסיר אל-ג'עברי. חמאס לא שולח אל שדה קרב ולו נפש חיה. רק לוחמים של פתח ושל החזית העממית והחזית הדמוקרטית משתתפים במערכה הזאת".

כרוניקה של סכסוך

החיסול הישראלי של בהא אבו אלעטא, מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי, בשנת 2019 לא היה הפתעה מרעישה עבור הארגון. מה שהדהים אותו יותר היה שחמאס נמנע בהפגנתיות מלהשתתף במבצע חגורה שחורה והותיר אותו לבד בשדה הקרב. ואז גם הכביסה המלוכלכת יצאה החוצה.

הזעם בג'יהאד האיסלאמי על חמאס בימים שאחרי חיסול אבו אלעטא היה גדול כל כך - עד כי פעילי הארגון גירשו בבושת פנים את בכירי חמאס מחמוד א-זהאר ואחמד בחר שהגיעו לסוכת האבלים שהוקמה לכבודו - והתגובה החמאסית בדמות מעצר אלים של אותם פעילים וחילופי אש לא איחרה להגיע.

עוד דוגמה נדירה לפליטת פה נקלטה בעדשת המצלמה במהלך מבצע עלות השחר בחודש אוגוסט בין ישראל לג'יהאד - שגם בו חמאס נמנע מלהשתתף. זמן קצר אחרי חיסולו של מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד, תייסיר ג'עברי, התראיינה אשתו ורמזה כי חמאס סייע לישראל לאכן את המבנה המדויק שבו הסתתר ג'עברי.

לבו של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, מלא בתסכול על חמאס, ולעיתים התסכול הזה יוצא במכות מתחת לחגורה בראיונות שלו. נחאלה למשל לא חסך שבטו על חמאס שהסכים למשוואה של המענק הקטארי ומזוודות הכסף בתמורה להפסקת עימותי צעדות השיבה נגד ישראל.

מגן וחץ היה המבצע השלישי והסבב הרביעי בתוך ארבע שנים, שבהם נשאר הג'יהאד האיסלאמי לבדו במערכה מול ישראל כשחמאס ישב ביציע, ויש מי שיגיד - חכך גם את ידיו בהנאה. בחודש האחרון נרשם פרק נוסף בהיסטוריית היחסים המעורערים בין הצדדים, אבל החשבון בין שני הארגונים – כמו אופרת סבון מלאת תפניות ותככים - רחוק מלהסתיים.

הפופולריים