הרמטכ"ל, המפכ"ל וראש השב"כ: התקיפות של ישראלים נגד הפלסטינים - טרור לאומני שפוגע במדינה

גינוי משותף של ראשי מערכת הביטחון לאלימות כלפי פלסטינים
לפי גורמים במערכת הביטחון: קבוצת יהודים הציתה 2 בתים, 2 מכוניות ומשאית פלסטינית. נהג אמבולנס פלסטיני שנסע באזור נפצע קל מיידוי אבנים בידי יהודים • הרמטכ"ל, המפכ"ל וראש השב"כ: התקיפות של ישראלים נגד הפלסטינים - טרור לאומני שפוגע במדינה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הצתות צפונית לרמאללה 24.06.23
צילום: ללא קרדיט

ההתפרעויות בכפרים הפלסטינים נמשכות: במהלך היום (שבת), יהודים תקפו את הכפר אום ספא והציתו בו שני בתים, שני כלי רכב ומשאית. בתקרית אחרת באזור יידו יהודים אבנים לעבר נהג אמבולנס פלסטיני, והוא נפצע קל. בלילות האחרונים פלסטינים חסמו את כביש 465 הסמוך, בו נוסעים גם פלסטינים וגם יהודים. הם חסמו אותו באמצעות אבנים, ויידו אבנים לעבר כלי רכב. גורמים במערכת הביטחון מסרו כי חלק מהיהודים שהתפרעו בכפר אום ספא, והציתו בתים וכלי רכב פלסטיניים - הגיעו למקום בנסיעה תוך כדי השבת.

שר הביטחון יואב גלנט שיחרר הודעת גינוי: "מגנה בתוקף את האלימות שהביאה לשריפת בתים ורכבים בכפר אום צפא, לא זו דרכנו. ‏מחזק את חיילי צה"ל הפועלים בנחישות ובהתמדה לסיכול הטרור ולהגנת התושבים ביהודה ובשומרון. מגבה ומנחה את כלל כוחות הביטחון לפעול לשמירת הסדר ולמניעת אירועי אלימות בלתי מבוקרת של אזרחים באזור".

בהודעה משותפת לרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי, ראש השב"כ רונן בר ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי, השלושה גינו את אלימות היהודים. "בימים האחרונים מתבצעות בשטחי יהודה ושומרון תקיפות אלימות של אזרחים ישראלים נגד פלסטינים חפים מפשע. המתקפות הללו נוגדות כל ערך מוסרי ויהודי והן גם טרור לאומני לכל דבר, ואנו מחויבים להילחם בהן. כוחות הביטחון פועלים אל מול אותם פורעים, תוך סיכון חייהם של חיילי צה"ל, שוטרי משטרת ישראל ומשרתי שירות הביטחון הכללי.

"אלימות זו מגבירה טרור פלסטיני, פוגעת במדינת ישראל, ובלגיטימציה הבינלאומית של כוחות הביטחון להיאבק בטרור הפלסטיני, ומסיטה את כוחות הביטחון ממשימתם המרכזית נגד הטרור הפלסטיני. צה"ל, שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל מחויבים להמשיך לפעול בנחישות ובכל האמצעים העומדים לרשותנו לשמירה על הביטחון והחוק ביהודה ושומרון. צה"ל יסיט ויתגבר כוחות למניעת אירועים מסוג זה ביהודה ושומרון, וכן שב"כ ירחיב את המעצרים, כולל מעצרים מינהליים כנגד הפורעים אשר פועלים באופן אלים וקיצוני בתוך הכפרים הפלסטינים. אנו קוראים גם למנהיגים בישובים, מחנכים ומובילי ציבור, להוקיע בפומבי את מעשי האלימות הללו, ולהירתם למאבק בהם", נמסר בהודעה המשותפת.

תושבי עטרת, היישוב הסמוך לאום ספא: "בשלושת הימים האחרונים תושבי הכפר חסמו באבנים את ציר 465 הסמוך אלינו, מונעים מעבר של כלי רכב ישראליים ומתפרעים. במהלך השבת, אחרי עוד חסימה כזו, הגיעו יהודים מהאזור וירדו בתגובה בכפר. הערב כוחות הביטחון עורכים בידוק קפדני בכניסה וביציאה מהיישוב. עד כה שניים נעצרו". ההתפרעויות מצד הפלסטינים החלו לאחר שהוקם מאחז חדש באזור, בתגובה לפיגוע הרצחני סמוך לעלי בשבוע שעבר.

מוקדם יותר, בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "חיכוך אלים פרץ בין אזרחים ישראלים לפלסטינים שכלל יידוי אבנים בכפר אום צפא. כוחות צה"ל ומג"ב הוזנקו למקום, אזרח ישראלי עוכב והועבר להמשך טיפול המשטרה. לוחם נפצע מאבן שהושלכה וקיבל טיפול רפואי, החיכוך פוזר". לעומת זאת, דובר צה"ל לתקשורת הזרה סא"ל ריצ'רד הכט צייץ: "מעשים מבישים בשבת. זה לא מי שאנחנו. אלו פעולות טרור שבוצעו על ידי פושעים. אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים. אחד מהם נעצר על ידי המשטרה".

 

 

 

בימים האחרונים, מאז הפיגוע סמוך לעלי בו נרצחו ארבעה, תקפו יהודים שורת כפרים פלסטינים: בכפר תורמוס עיא הוצתו כ-20 מכוניות ו-15 בתים - מתוכם שניים נשרפו כליל, בכפר עוריף ניסו יהודים להצית בית כנסת ושרפו ספרי קוראן, ובכפרים לובן א שרקיה ולובן אל ע'רבי הציתו יהודים גם כן שורת מוקדים.

בתוך כך, היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ג'ייק סאליבן שוחח הלילה עם ראש המל"ל צחי הנגבי והביע "דאגה גוברת מאלימות מתנחלים קיצוניים בהתקפות נגד פלסטינים ורכושם". סאליבן מסר תנחומים על רציחתם של ארבעת הישראלים בפיגוע בעלי, וציין כי היה זה פיגוע של חמאס.


היועץ לביטחון לאומי קרא לצעדים נוספים שיביאו לרגיעה באזור, וציין כי יש להימנע מצעדים חד צדדים - כולל פעילות בהתנחלויות שיוסיפו למתיחות. זאת ברקע ההכרזה של הממשלה לאחר הפיגוע השבוע על קידום מידי של כ-1,000 יחידות דיור חדשות בעלי.

בד בבד, ארצות הברית מפעילה לחץ לכינוס מחדש של פסגת שארם וליישום המחויבות שהושגה בוועידה. עד כה, למרות הקביעה כי הפורום המחומש לישראל, לפלסטינים, לאמריקנים, לירדן ולמצרים יכונס אחרי רמדאן, הדבר לא קרה. הנושא עלה גם במהלך פגישותיה של ברברה ליף, בכירת מחלקת המדינה האמריקנית, בישראל. סאליבן גם עדכן את הנגבי על המאמצים לנורמליזציה עם סעודיה.

 

 

 

הפופולריים