פרטים חדשים

במבצע חשאי באיראן: המוסד חשף פרטים על סיכול הפיגוע בקפריסין

במבצע חשאי באיראן: המוסד תפס את המתנקש שנשלח לקפריסין
סיכול הפיגוע בקפריסין: בהודאה מפורטת סיפר ראש חוליית המחבלים על מפעילו במשמרות המהפכה, הודעת הווטאסאפ שקיבל עם פרטי היעד, וההכנות שביצע לקראת ההתנקשות • חקירתו של המתנקש האיראני בוצעה באמצעות שיחות וידיאו מאובטחות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יוסף שהבאזי עבאסעלילו, האיראני שנשלח לקפריסין כדי לפגוע בישראלים, יוני 2023
צילום: ללא

שידור חי – כאן 11

המוסד חשף היום (חמישי) פרטים חדשים על סיכול הפיגוע האיראני שתוכנן בקפריסין והתגלה בשבוע שעבר. במבצע מיוחד על אדמת איראן, המוסד הצליח לתפוס את ראש החוליה, יוסף שהבאזי עבאסעלילו, שנשלח לקפריסין כדי לפגוע באנשי עסקים ישראלים. עבאסעלילו הודה בחקירה במעורבותו בניסיון פיגוע, ותיאר בהודאה מפורטת כיצד ניסה להוציא אותו לפועל.

צפו בהודאתו המלאה של המתנקש האיראני 

עבאסעלילו סיפר שמפעילו מארגון המודיעין של משמרות המהפכה, חסן שושתרי זאדה, ביקש ממנו להגיע לקפריסין, שם חיבר אותו עם קבוצה פקיסטנית שביצעה התנקשויות בעבר. "אמרתי לו שאם זה אפשרי, אבצע את המשימה במיידי", סיפר ראש החולייה בחקירתו. "הוא ענה לי 'תמתין. השוטרים מחפשים אחריך'".

את היעד לחיסול, קיבל עבאסעלילו מארגון המודיעין של משמרות המהפכה, כשהפרטים הועברו לו דרך הוואטסאפ. "קיבלתי משושתרי תמונה של היעד ואת נקודת הציון לבית שבו הוא שוהה. הוא אמר לי 'קודם תלך לבדוק את המסלול לביתו'. בדקתי את המסלול, צילמתי את הבית ושלחתי לשושתרי", ראש החולייה שחזר.

עבאסעלילו (מימין) ומפעילו האיראני חסן שושתרי זאדה

עבאסעלילו סיפר שמפעילו האיראני הזהיר אותו שאם ייתפס בידי הרשויות הוא לא יוכל לחזור לאיראן. "התוכנית שלי הייתה לחסל אותו עם נשק כשהמסלול לביתו יהיה ריק ושקט. שאלתי את שושתרי אם יש משתיק קול לנשק, הוא ענה שלא". ראש החוליה אמר שאחרי ששלח את התמונות נודע לו שהמשטרה בעקבותיו. בשלב הזה מפעילו אמר לו להסתיר את הנשק, לפזר את הציוד ולחזור לארצו.

החקירה נוהלה באמצעות שיחות וידיאו מאובטחות בין חוקרים שיושבים בישראל למתנקש מטעם משמרות המהפכה שנתפס באיראן. הסרטון שהמוסד הפיץ מתעד חלק מהחקירה, כנראה בשלבים מאוד מאוחרים שלה. ישראל ניהלה בעבר חקירה בשלט רחוק גם במקרה של מתנקש איראני שביקש לרצוח דיפלומט ישראלי על אדמת טורקיה. 

דרך הודאתו של המתנקש האיראני נחשפו חברי החולייה במבצע שהוצא לפועל על ידי גופי הביטחון בקפריסין. בכיר במוסד מסר: "נגיע לכל גורם שמקדם טרור נגד יהודים וישראלים בכל העולם, כולל על אדמת איראן". חשיפת הפרטים החדשים מהאירוע מגיעה ברקע שורת מעצרים שהתבצעו בשבוע שעבר בקפריסין, במסגרתם נחשפה הפעילות האיראנית על אדמתה והניסיונות להוציא לפועל פיגועים נגד ישראלים ויהודים. 

החלטת המוסד לפרסם את הפעילות בלב איראן ועדותו המצולמת של עבאסעלילו יכולה להצביע על ניסיון הרתעה ישראלי. הארגון פרסם גם את כל שרשרת הפיקוד במשמרות המהפכה, עם שמות ופנים גלויות. עם זאת, נראה שהמוטיבציה של איראן לרצוח ישראלים ויהודים בחו"ל עדיין גבוהה. 

הפופולריים