פלסטיני בן 19 נורה למוות בכפר בורקא; שני ישראלים נעצרו

פלסטיני בן 19 נורה למוות בכפר בורקא; שני ישראלים נעצרו
עימותים התפתחו הלילה בין ישראלים לפלסטינים ליד רמאללה • אחד מהעצורים - לשעבר בעל תפקיד בקואליציה. גורם ביטחוני: "הוא ידוע כמי שמחמם את הגזרה מזה זמן רב" • העצור השני, שחשוד בביצוע הירי, מאושפז במצב קשה כשהוא מורדם
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קוסאי מעטאן
צילום: ללא

המשטרה עצרה הבוקר (שבת) שני ישראלים בחשד למעורבות באירוע שבו נהרג פלסטיני בן 19 בכפר בורקא ליד רמאללה. בלילה התקבלו דיווחים על עימותים שהתפתחו בין ישראלים לפלסטינים באזור מרעה סמוך לכפר. אחד העצורים היה בעברו בעל תפקיד בקואליציה. העצור השני, שחשוד בירי עצמו, מאושפז בבית החולים במצב קשה עם פגיעת ראש כשהוא מורדם. עוד חמישה ישראלים עוכבו בעקבות האירוע.

ההרוג הפלסטיני קוסאי מעטאן

מחשש לנקמה ועימותים, צה"ל הכריז על האזור שטח צבאי סגור. גורם ביטחוני אומר שפעיל הימין שנעצר ידוע כמי שמחמם את הגזרה מזה זמן רב. לפי אותו גורם, הפעיל, שהיה כאמור בעל תפקיד בקואליציה, מוביל חיכוך בין יהודים לפלסטינים, וכתוצאה מכך גם גרם לעליה בטרור הפלסטיני באזור ובידויי אבנים. 

מתחקור ראשוני שפרסם צה"ל עולה כי על פי דיווחים פלסטיניים ועדויות בשטח, העימות החל כשאזרחים ישראלים הגיעו לרעות צאן סמוך לכפר, ופלסטינים הגיעו לאזור כדי להרחיק אותם. במקום החל עימות מילולי שהמשיך ליידוי אבנים של שני הצדדים, ירי זיקוקים מצד הפלסטינים, ואזרחים ישראלים שירו לעבר הפלסטינים. במהלך העימות נהרג פלסטיני, נפצעו ארבעה פלסטינים נוספים וכלי רכב פלסטיני נמצא שרוף. מספר אזרחים ישראלים נפצעו מזריקות האבנים. כוחות הביטחון הגיעו למקום מיד עם קבלת הדיווח, אך לאחר הירי.

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב למעצרם של שני הישראלים וצייץ בטוויטר שלו: "נערי הגבעות הופכים את יו"ש לזירת קרב בין טרור של מחבלים יהודים לטרור של מחבלים ערבים. זה מסכן את ההתיישבות שרובה אזרחים שומרי חוק, מסכן את חיילינו, והפגיעה בחפים מפשע מנוגדת לכל ערך יהודי או דמוקרטי. הגיבוי שהם מקבלים מתוך הקואליציה הקיצונית בתולדות המדינה הוא פיגוע מדיני".

הוואדי שבו התרחשו העימותים

בחמאס קראו הבוקר בתגובה על הרג הפלסטיני, קוסאיי מעטאן, "להתגייס ולפעול בכל דרכי המאבק כדי להרתיע את המתנחלים ולבלום את תוקפנותם". בארגון הטרור קראו בהודעה "לכל מי שיש לו נשק לנקום את מותם של ההרוגים והילדים החפים מפשע מבני עמנו".

עוז ציון הוא מאחז לא חוקי שפונה בעבר פעמים רבות - ובכל פעם נבנה מחדש. במערכת הביטחון העלו לאחרונה דרישה לפנות אותו, אך היא לא אושרה על ידי הדרג המדיני.

הפופולריים