בזמן שהמצוד עדיין מתנהל: כוחות הביטחון מיפו באופן חריג את בית המחבל מהפיגוע בחווארה

צה"ל ומג"ב מיפו באופן חריג את בית המחבל מהפיגוע בחווארה
מדובר בצעד חריג שכן המחבל עדיין לא נתפס ומאז הפיגוע לפני חמישה ימים מתנהל אחריו מצוד • כמו כן, בג"ץ פסק על הריסת בית המחבל בן ה-13 שרצח את אסיל סועאד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
זירת הפיגוע בחווארה 19.08.23
צילום: פלאש 90

כוחות צה"ל ומשמר הגבול מדדו הלילה (חמישי) לפני הריסת ביתו של המחבל, ששמו על פי מקורות פלסטיניים עיסא בני פדל, שרצח ביום שבת את שי סיילס ניגרקר ובנו אביעד ניר בחווארה. בית המחבל נמצא בכפר הפלסטיני עקרבא סמוך לשכם. מדובר בצעד חריג שכן המחבל עדיין לא נתפס ומאז הפיגוע לפני חמישה ימים מתנהל אחריו מצוד.

אביו של המחבל מהפיגוע בחווארה שמתנהל מצוד אחריו סיפר בתקשורת הפלסטינית: "נכנסו כוחות לבית והאשימו את בני בפיגוע, לקחו מידות של הבית, הפכו את הבית ואמרו לי 'אנחנו לא רוצים שבנך ימות ותיאלץ לערוך לו הלוויה, עדיף לו שיסגיר את עצמו וייכלא מאשר שייהרג, יש לו עד יום ראשון להסגיר את עצמו', אמרתי להם שאני לא יודע כלום, השבח לאל המורל שלנו גבוה והכל בסדר".

תיעוד הפיגוע:

ביום שבת האחרון, המחבל הגיע ברגל וירה באקדח מטווח אפס בשני הישראלים, שהיו ליד המכון בזמן שמכוניתם בטיפול. המחבל נמלט ברגל מהזירה, ובמערכת הביטחון בודקים אם מישהו עדכן אותו על הימצאותם של שני הישראלים במוסך. בצה"ל פתחו בסריקות באזור כדי לאתר את המחבל ופרסו מחסומים. האקדח שאיתו ביצע את הפיגוע נמצא בין חווארה לכפר ביתא. גיום כאמור, כוחות הביטחון מדדו את ביתו לפני הריסה. 

ביתו של המחבל שרצח את אסיל סועאד ייהרס

יחד עם זאת, בג"ץ פסק ברוב דעות להרוס את דירת ביתו של המחבל מוחמד זלבאני בן ה-13, שדקר את שוטר מג"ב אסיל סואעד, שבמחנה הפליטים שועפאט.

הפיגוע היה בפברואר 2023, כשהאוטובוס שבו נסע הגיע למחסום שועפאט עלה שוטר מג"ב סואעד לאוטובוס, והנער המחבל הוציא סכין והחל לדקור אותו. מאבטח שגם עלה לאוטובוס ירה לכיוון המפגע וכדור אחד פגע בשוטר מג"ב וגרם לו דימום מאסיבי שהביא למותו. הנער הואשם ברצח ולאחר שהודה ביקש לחזור מהודאתו.

שופט בג"ץ שטיין אומר כי אין חולק שסדרת הדקירות הרצחניות של המפגע היתה בגדר גורם ממשי לתוצאה הקטלנית. השופט שטיין דחה את הטענה כי צו הריסה במקרה של מפגע קטין בן 13.5 הוא בלתי מידתי באופן קיצוני. השופט פוגלמן שהיה בדעת מיעוט סבר שיש להוציא על התנאי רק בעניין אטימתו של חדר המפגע בלבד.

 

 

הפופולריים