ההתרעות, המסמכים והאם "המלאך" היה סוכן כפול? בצעד חריג, המוסד מוציא ספר על מלחמת יום הכיפורים

בצעד חריג: המוסד מוציא ספר על מלחמת יום הכיפורים

ארגון הביון הישראלי מוציא לראשונה על גבי ספר את חומרי המחקר לקראת המלחמה ב-1973. בין השאר פורסם תמלול השיחה בין הבכיר המצרי "המלאך" וראש המוסד דאז זמיר: "סאדאת חושב שיפתיע אתכם, אבל אני אישית לא בטוח בזה". בספר נכתב: "התמונה שהצטיירה הייתה צריכה להוביל לשינוי הערכת המודיעין"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלחמת יום הכיפורים
צילום: לע"מ

המו"ל - המוסד: המוסד מפרסם לראשונה את חומרי המחקר והמסמכים שנשמרו בארכיון הארגון החשאי ממלחמת יום הכיפורים – מתוך ספר שהושק היום (חמישי) באירוע במטה הארגון. מדובר בפעם הראשונה שהמוסד חושף ספר שנכתב על ידי אנשיו, כחלק מפעילות מחלקת ההיסטוריה של המוסד.

בנוסף, הפיץ המוסד תמונות של "המלאך", המקור בצמרת המצרית, יחד עם מפעילו, דובי, וכן את תיק המקור מרשומות אגף הפעלת הסוכנים של המוסד צומת, את פרוטוקול פגישת ראש המוסד דאז זמיר עם "המלאך", ואת ההתרעה למלחמה שהועברה ב"תפוצה גבוהה".

מי שכתבה את הספר היא ר"מ, שעבדה שנים באגף המודיעין של המוסד. הספר עצמו צפוי להיות מופץ לחנויות ולציבור הרחב החל מיום שישי הקרוב, כאשר זכויות היוצרים על הספר שמורות, באופן חריג, למוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים. הספר עצמו מוקדש לצבי זמיר, ראש המוסד במהלך מלחמת יום הכיפורים.

במסמכים שהופצו פורסמה הידיעה שהופצה לקהילת המודיעין יום לפני המלחמה שבה נכתב: "הצבא המצרי והצבא הסורי עומדים לפתוח בהתקפה על ישראל בעת ובעונה האחת. לדברי המקור נבחר תאריך זה כיוון שהוא חג אצלנו ולמרות צום הרמדאן".

בידיעה נכתב כי "לדברי המקור, המצרים התפלאו על מה שהם רואים כחוסר תגובה מצד ישראל להכנות למלחמה. לדעתם אפשר להסביר זאת בשני הסברים: א. שהישראלים בטוחים בעצמם ועוקבים אחרי המעשה. ב. שהישראלים אינם מבינים את חומרת המצב. המקור הביע את דעתו שאנחנו יודעים על ההכנות למלחמה ומעמידים פנים כאילו איננו יודעים".

הספר עוקב אחר פעילות הארגון לפני ובמהלך מלחמת יום הכיפורים, מנתח את האסטרטגיה המצרית ואת ההכנות שנעשו לקראת המלחמה, כמו גם עדויות ותיעודים הקשורים להפעלתו של "המלאך", מקור המוסד שפעל בלב הצמרת המצרית – אשרף מרואן. יחד עם החומרים המודיעיניים עצמם שמסר מרואן ואת אותה התרעה למלחמה.

מדובר בפעם הראשונה שהמוסד חושף ספר שנכתב על ידי אנשיו, כחלק מפעילות מחלקת ההיסטוריה של המוסד. בנוסף פורסם גם תיק המקור מרשומות אגף הפעלת הסוכנים של המוסד צומת ופרוטוקול פגישת ראש המוסד דאז זמיר עם "המלאך".

בפגישה אמר "המלאך" לזמיר "יש 99% שהמלחמה תתחיל מחר, בשבת. היא תתחיל בו זמנית משני הצדדים, המצרי והסעודי". כשזמיר שאל מה התוכנית, השיב מרואן כי "להפר את הפסקת האש על ידי הארטילריה וחיל האוויר, ואחר כך לצלוח את התעלה. הכוונה להשתלט על שטח של לא יותר מ-10 קילומטרים. הסורים יכבשו מהגולן ככל שיוכלו".

זמיר שאל לכמה זמן מתוכננת המלחמה, ונענה: "הנשיא מתכנן מלחמה ארוכה". זמיר המשיך ושאל, "למה אתה אומר שיש רק 99% סיכוי שהמלחמה תתחיל מחר", המלאך השיב: "הנשיא יכול לשנות את דעתו גם כשהאצבע על הכפתור. הוא טיפש מדי, הוא חושב שיפתיע אתכם, אבל אני אישית לא בטוח בזה".

בכל עמודי הספר, מוזכר רק פעמיים בלבד כי מרואן הוא הדמות שמאחורי שם הקוד שניתן לו בארגון. כאשר חשיפת זהותו של "המלאך" נחשבת לאחת הסוגיות השנויות במחלוקת בקהילת המודיעין, ולוויכוח סוער בין ראש אמ"ן זעירא לראש המוסד זמיר.

"התמונה שהצטיירה הייתה צריכה להוביל לשינוי הערכת המודיעין"

בספר מצוין כי מקורות המוסד שצלצלו בפעמונים היו צריכים להביא לשינוי בנוגע לסבירות למלחמה. עוד נכתב בספר כי היו עוד מקורות, מלבד 'המלאך', שהעבירו מידע בנושא, כולל מידע שהועבר ממפגשים בין המלך חוסיין הירדני לבין ראשת הממשלה גולדה מאיר.

"ברור כי לא כל הדיווחים של מקורות המוסד בהקשר להיערכות מצרים סוריה למלחמה היו מדויקים, ובחלקם אף נמסר מידע שהתברר כשגוי. אולם התמונה המקיפה, המפורטת, וההתרעתית שהצטיירה לקראת אוקטובר 1973 ממקורות המוסד וממקורות אמ"ן גם יחד, הייתה צריכה להוביל לשינוי הערכת המודיעין בנוגע לסבירות למלחמה, שהייתה באותה עת 'סבירות נמוכה'", נכתב בספר.

עוד מתייחס הספר לסוגיית עיתוי קבלת ההתרעה מ'המלאך', ובין היתר נכתב כי השאלה האם לא יכל להעביר את המידע על מועד פתיחת המלחמה מוקדם יותר, הביאה "גורמים מסוימים להציג תאוריות שונות לגבי מהימנותו". כך בין היתר נכתב כי ל'מלאך' לא היה אמצעי קשר חשאי ליצירת תקשורת עם המוסד, מאחר שהוא סרב להשתמש באחד כזה מחשש שייחשף.

כך תואר בספר המוסד: "ב-3 באוקטובר הגיע ללוב לתאם את פינוי המטוסים והאוניות של המצרים ללוב, כנראה מבלי שידע על מועדה המדויק של תחילת המלחמה, ומשם הגיע לפריז. אז, ב-4 באוקטובר בשעה 21:00 התקשר לסייענית המוסד בלונדון, דיבר עם מפעילו, וביקש את אותה פגישה דחופה ב-5 באוקטובר אליה הגיע גם ראש המוסד זמיר".

הספר גם סוקר את סוגיית שעת פתיחת המלחמה - כאשר "המלאך" העביר דיווח מוטעה לשעת השין למלחמה: טען כי תחל לפנות ערב, בעוד התחילה בסמוך ל-14. בספר נכתב כי ישנה 'חוסר אחידות' בנוגע להתייחסות מרואן לשעת תחילת המלחמה, וכי "נראה שהמלאך לא ידע מהי שעת השין הסופית". 

בטקס שנערך היום במטה המוסד התייחס ראש המוסד ברנע לסוגיית הפעלתו של אשרף מרואן ואמר כי "היום, לאחר קריאת כל הדוחות הרלוונטים, אני יכול לומר בלב שלם וביטחון מלא - אשרף מרואן היה סוכן פנטסטי. מי שאינו מבין ביומינט קשה לו להבין ניואנסים של סוכן ומפעיל. המלחמה פרצה ב-2 בצהריים ולא ב-4 כפי שהתריע המלאך, אז אולי רצה להטעות?", תהה ראש המוסד ברנע והשיב: "זה הרי מגוחך, שכן אם היו מגייסים מילואים בזמן לשעה 16, היינו מוכנים ומופתעים פחות גם בשעה 14".

בפתיחת הספר נכתב גם על הטענה של ראש אגף המודיעין דאז, אלי זעירא, כאילו מרואן היה סוכן כפול. מחברת הספר מטעם המוסד, ר"מ, מציינת כי "בעשורים האחרונים הופיעו בתקשורת ובאקדמיה פרסומים שונים ומטעים שהדהדו את טענתו של זעירא". לדבריה, ההתמקדות בסוכן המוסד מרואן, "מגמדת את תרומתו של חומר מודיעיני משמעותי אחר שהביא המוסד", גם ממקורות אחרים.

"המלאך" הוא המקור היחידי של המוסד שמוצג בשם הפעלתו, ויתר האישים שהופעלו על-ידי סוכני ארגון הביון באותה העת מוצגים באותיות בלבד. כך לדוגמה מתועד בספר דיווח ממקור המכונה א', שהביא לדחיית צליחת התעלה במהלך ימי המלחמה, לאחר שדיווח על תזוזת כוחות מצריים.

בדברי ראש המוסד, דדי ברנע, בפתח הספר, הוא כתב כי "50 שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים בשלה העת להציג לציבור הרחב את תרומתו של המוסד בתקופה שקדמה למלחמה ובמהלכה. הארגון סיפק מידע ייחודי ומפורט ממגוון מקורותיו על הכנותיהן של מצרים וסוריה למלחמה ועל המועד הצפוי לפריצתה. לצערנו, מידע זה לא הצליח לשנות את הקונספציה שרווחה באותה תקופה בצמרת הצבאית והמדינית, ולא מנע את ההפתעה האסטרטגית ואת מחיר הדמים הכבד".

ברנע קיים היום אירוע בהשתתפות כל עובדי המוסד שכלל גם הוקרה לראשי ארגון הביון לשעבר, נחום אדמוני, אפרים הלוי, וצבי זמיר – וכן שבתי שביט שנפטר שלשום, והיה מעורב בכתיבת הספר ואמור היה להשתתף בטקס. תעודת הוקרה חולקה באירוע גם למפעילו המיתולוגי של "המלאך", דובי, לעוזרו האישי של זמיר, פרדי עיני, ולראש מוקד אירופה באגף הפעלת הסוכנים במהלך המלחמה, שמוליק גורן.

הפופולריים