"בלתי שביר": טנק העתיד של צה"ל נחשף לראשונה

"בלתי שביר": טנק העתיד של צה"ל נחשף לראשונה
טנק "הברק" נכנס בימים אלו לשירות בחיל השריון לאחר כחמש שנות פיתוח, בהמשך יעבור ליתר הפלוגות בחטיבה 401 | כל הפרטים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טנק "הברק" נחשף
צילום: משרד הביטחון ודובר צה"ל

במערכת הביטחון חשפו היום (שלישי) לראשונה את טנק העתיד של חיל השיריון. טנק ה"ברק" נכנס בימים אלו לשירות לאחר יותר מחמש שנות פיתוח וייצור ו-20 שנה לאחר טנק ה"מרכבה" סימן 4. בפיתוח שותפות מנהלת המרכבה והרק"מ (מנת"ק) במשרד הביטחון, זרוע היבשה, חיל השריון וחטיבת "עקבות הברזל" (401) בצה"ל.

טנק המערכה הראשון של צה"ל מדור 5, מבוסס על טנק המרכבה סימן 4. למרות הדמיון החיצוני, מדובר בכלי מלחמה חדש. שר הביטחון יואב גלנט אמר עם חשיפת הטנק החדש: "טנק הברק מביא לצה"ל קפיצת מדרגה יוצאת דופן וביטוי מובהק ליכולות הטכנולוגיות אשר שבות ומבטיחות בכל פעם מחדש את יתרונו האיכותי של צה״ל - בהגנה ובהתקפה".

חיל השריון קולט בימים אלו באופן מבצעי ולראשונה את הדור החמישי של טנק המערכה הישראלי. בחודש האחרון סיימו שנה של התנסות בחטיבה הסדירה 401, ופלוגה ראשונה של לוחמי שריון, מגדוד 52, קיבלה בימים האחרונים את הברקים החדשים לקראת פעילות מבצעית ראשונה עימם בחודשים הקרובים, בגזרת רמת הגולן, מול הגבול הסורי.

בהמשך יעבור הטנק החדשני ליתר הפלוגות בחטיבה 401, שהייתה גם הראשונה לקבל לפני שני עשורים את טנקי המרכבה סימן 4. קצב ההצטיידות הצפוי יהיה עשרות טנקים מדי שנה, עם חטיבת ברק ראשונה בתוך כשנתיים. טנקי המרכבה סימן 4 שייפלטו מהגדודים הסדירים יועברו לגדודי מילואים שמכילים כיום טנקי מרכבה מיושנים.

טנק "ברק". צילום: משרד הביטחון ודובר צה"ל

"הברק" בעל יכולות חישה ועיבוד קדמי מבוססות בינה מלאכותית, יכולת חשיפת אויב וייצור מטרות לכוחות הלוחמים בשדה הקרב, לחימה מלאה במדפים סגורים מבוססת תצפית היקפית- 360 מעלות וקסדת "טייסים" למפקד, מסכי מולטי-טאצ', בקרי תפעול מתקדמים, התאמה למצבי לחימה משתנים ושרידות משופרת.

הפופולריים