בדרך לממשלת חירום? נציגי גנץ ונתניהו צפויים להיפגש מחר

בדרך לממשלת חירום? נציגי גנץ ונתניהו צפויים להיפגש מחר
גורם בשיחות: "תוקם מהר ממשלת חירום או שלא תוקם בכלל" • גנץ לא מתכוון לדרוש הסכם קואליציוני, אלא מתכנן כניסה מיד לממשלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ולוין
נתניהו ולוין צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המגעים לממשלת אחדות: שר המשפטים יריב לוין ויו"ר ש"ס אריה דרעי פועלים לקדם שיחות עם האופוזיציה להקמת ממשלת חירום, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. עורך הדין רונן אביאני נציג של יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ ועורך הדין מיכאל ראבילו, נציגו של ראש הממשלה בנימין נתניהו צפויים להיפגש מחר בבוקר. גורם בשיחות: "תוקם מהר ממשלת חירום או שלא תוקם בכלל". ‏ גנץ לא מתכוון לדרוש הסכם קואליציוני, אלא מתכנן כניסה מיד לממשלה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ והישארו מעודכנים

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא נאום לאומה הערב בעקבות נאומו של ראש הממשלה נתניהו בערב אמש, וקרא להקמת ממשלת אחדות לאומית. הרצוג ציין כי "אנחנו בעיצומה של מלחמה עזה" בה כוחות צה"ל לוחמים בחזית רחבה וכוחות החירום, הרפואה וההצלה עושים מאמצים כבירים להצלת חיים.

הרצוג תיאר את המחבלים של חמאס שחדרו לתוך עוטף עזה והתחילו לחטוף ולרצוח אזרחים וחיילים כ-"חיות אדם מפלצתיות", הנשיא הבטיח בנאומו שישראל תתבגר על אויביה.

לדבריו, הרצוג ציין כי המדינה במלחמה על הבית וכשהיא תנצח. כמו כן, הנשיא דרש מהחברה הישראלית להניח את המחלוקות בצד ולהתאחד נגד האויב המשותף ואף קרא להקמת ממשלת חירום: "זה צו השעה, והוא צו החירום - הן בעם, והן בכנסת והן בממשלת חירום", אמר הרצוג.

גנץ לא שולל כניסה לממשלה

יו"ר המחנה הממלכתי, בני גנץ, הצהיר כי סיעתו נכונה להצטרף לממשלת חירום לאומית: "אם תינתן לנו אפשרות אמיתית להשפיע על המלחמה - נתייצב, אם לא נגב מבחוץ כל צעד אחראי".

מוקדם יותר, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הצהיר גם כן כי הוא נכון להצטרף לממשלה: "במידה וראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ״ל מתייצבים מול המצלמות ומודיעים לעם ישראל שהממשלה החליטה לחסל את ארגון הטרור חמאס ואת כל מנהיגי הטרור ולא תסתפק בשום דבר פחות מזה, אני אצטרף לממשלת חירום לאומית ללא שום תנאים". מיד לאחר מכן, שר האוצר, בצלאל סמוטריץ' התייחס לדבריו של ליברמן: "אני מברך על הודעתו של אביגדור ליברמן בדבר נכונותו להצטרף לממשלת חירום לאומית באופן מיידי סביב מטרה אחת ברורה ומוסכמת: חיסול חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועת עזה".

סעיף המלחמה

כמו כן, הקבינט המדיני ביטחוני החליט הלילה על הפעלת סעיף המלחמה בחוק יסוד הממשלה. הפעלת הסעיף תאפשר לממשלה להורות על "נקיטת פעולה צבאית משמעותית העלולה להוביל, ברמת הסתברות קרובה לוודאי, למלחמה". להחלטה להפעיל את הסעיף יש השפעה על תשלומי הפיצויים שישולמו על ידי המדינה לנפגעים מהמערכה.  

הסמכות להפעלת הסעיף נתונה לממשלה ובעת מקרים חריגים יכול ראש הממשלה להעביר את ההחלטה בקבינט. מזכיר הממשלה מסר עדכון בעניין ליו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בד בבד, ועדת החוץ והביטחון של הכנסת תקיים מחר בבוקר דיון מיוחד לצורך אישור גיוס כוחות המילואים.

השרים אישרו היום במשאל טלפוני דחוף תקנות שעת חירום שיאפשרו קיום דיונים בבתי משפט ללא נוכחות עצורים. הסיבה לכך הוא הקושי לשנע אסירים, במיוחד בדרום הארץ, ערב המלחמה והקושי בכוח האדם המשטרתי.

על רקע המלחמה בדרום, יחידת "מגן" שמאבטחת את השרים ומונחית בידי השב"כ הוציאה היום הנחיה לשרים שלא להתקרב ליישובים ערבים ולהימנע מנסיעה "בצירים בעייתיים". בתוכן ההודעה נמסר כי: "עד להודעה חדשה אין להיכנס או להתקרב ליישובים בדואים וערבים ברחבי הארץ. כמו כן, יש להימנע מנסיעה בצירים בעיתיים כמו ואדי ערה וואדי מילק".

הפופולריים