לוחמים מתריעים: ירי דו צדדי עלול להתרחש בתרגילים בבסיסים

לוחמים מתריעים: ירי דו צדדי עלול להתרחש בתרגילים בבסיס
מילואימניקים בבסיס בדרום הודיעו שיפסיקו להשתתף בתרגילים: "הוקפצנו עם מחסניות בהכנס, אף אחד לא אמר לנו שזה תרגיל. יש כאן סכנה ממשית שמישהו ייפגע" • דו"צ: "חיילים שלא היו מעורבים בתרגיל שמעו על האירוע, הלקחים מאי ההבנה יופקו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
לוחמים חיילים צהל דוצ מלחמה מלחמת חרבות ברזל
צילום: דובר צה"ל

לוחמי מילואים בבסיס הגדול בדרום טוענים כי תרגילי חדירה לבסיס נעשים תוך סיכון בטיחותי ועלולים לגרום לירי דו צדדי על כוחותינו. הלוחמים הוזעקו לטפל בחדירות או בירי, כשהמחסנית שבנשקם נמצאת ב"הכנס" וחלקם טענו את הנשק. רק אחרי דקות ארוכות, נאמר להם שלא מדובר באירועים אמיתיים. "החלטנו שאנחנו מפסיקים להשתתף בתרגילים, יש לנו משפחות וילדים", הודיעו הלוחמים בשיחה עם כאן חדשות שפוברמה הבוקר (חמישי) בכאן רשת ב. "אירוע ירי על כוחותינו יכול להתרחש חלילה בקלות. התרגילים בניגוד לנהלים בסיסיים של בטיחות. שוב ושוב הוקפצנו, כשבקשר נאמר במשך דקות ארוכות שיש חדירה או ירי או פצועים. בניגוד לנוהל הברור: להודיע בקשר שמדובר בתרגיל. החיילים היו עם מחסניות בהכנס, וחלקם עם כדור בקנה, כשהרוחות מתוחות גם כך ויש חשש לחדירה".

לדברי אחד המילאומניקים, "מעולם לא נתקלתי במצב כל כך מסוכן לחינם. היו לי היתקלוית בעבר, מאז יש דברים שמקפיצים אותי, ועכשיו גם ככה כולנו דרוכים. פתאום באמצע שמירה, אנחנו שומעים על חדירה, שומעים פיצוץ, ומזנקים. יש פה אלפי חיילים. מבחינתי ברגע שמחבלים משתלטים על בניין פה, הם תופסים מאות במכה. אף אחד לא אמר לנו שזה תרגיל, שאלנו שוב ושוב. יש כאן סכנה ממשית שמישהו ייפגע בגלל בעיות בטיחות".

הלוחמים ציינו כי היו לפחות ארבעה-חמישה תרגילים מסכנים כאלה. החיילים והמפקדים התלוננו לאחר כל אחד מהתרגילים על הסיכון ועל כך שלא פועלים לפי הנהלים המקובלים. אולם, לדבריהם, מפקד עיר הבה"דים נזף ואף איים עליהם בתגובה.

תגובת דובר צה"ל: "תרגיל לדימוי חדירת מחבלים התקיים במחנה קריית ההדרכה. התרגיל נעשה בהתאם לנהלים ועל פי הנחיות הבטיחות. במסגרת התרגיל, חיילים שלא היו מעורבים ולא היו באזור, שמעו על אירוע ופנו למפקדיהם בנושא. הובהר לחיילים שמדובר בתרגיל, הלקחים מאי ההבנה יופקו".

הפופולריים