"לכו הביתה ותביאו את כלי הנשק": הפקודות למחבלים מפה לאוזן - שעות לפני הטבח

"לכו הביתה ותביאו נשק": הפקודות למחבלים שעות לפני הטבח
עיתון הגרדיאן הבריטי פרסם את הפקודות האחרונות, בשעות שקדמו לטבח ב-07 באוקטובר • ההנחיות התפשטו ברחבי עזה, והם ניתנו תחילה למפקדי "הגדודים" של מאה מחבלים ומעלה • המחבלים קיבלו שלוש משימות, ונראה שהמסיבה ברעים לא נכללה בינהן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ללא קרדיט
צילום: ללא קרדיט

הגרדיאן הבריטי פרסם היום (שלישי) תחקיר המתבסס על מידע שניתן בידי גורמי מודיעין ישראליים ועדויות של מחבלי החמאס בחקירותיהם שפורסמו בידי צה"ל. כל קבוצה קיבלה מטרה אחרת - בסיסיים צבאיים, קיבוצים או דרכים ראשיות, כשנראה שהמסיבה ברעים לא נכללה בין המטרות המוגדרות.

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים 

הדיווח מבוסס בעיקר על שיחות עם גורמי ביטחון ישראליים ועל חקירת מחבלי חמאס שנתפסו. גורמי ביטחון ישראלים מאמינים כי להנהגה המדינית של חמאס מעבר לים לא נמסרו פרטי המבצע, וגם לא נותני החסות של חמאס באיראן, אם כי שניהם כנראה היו מודעים לכך שמתוכנן משהו. מקורות ישראלים אומרים שתכנון הטבח ערך בין אולי שנה ל-18 חודשים - וכי במהלך תקופה זו נעשה מאמץ לחזק את הקונספציה הישראלית שחמאס מעוניין פחות מאלימות נגד ישראל ומתמקד בפיתוח כלכלי בעזה.

כל יחידה קיבלה יעד נפרד: בסיס צבאי, קיבוץ, כביש או עיירה. לעתים קרובות צורפו לפקודות מפות המציגות את מיקומי ההגנה עליהם ומיקומי מפתח בתוך יעדיהם, תוך הסתמכות על מידע שמקורו בפועלים בישראל, טוענים המקורות. על פי הדיווח המסיבה ברעים לא הייתה בין המטרות הראשוניות, כך מעריכים הגורמים ששוחחו עם העיתון. בסה"כ הוקמו שלושה סוגי חוליות/קבוצות כשקבוצה שלישית של יחידות עסקה בתפיסה של כמה שיותר בני ערובה והבאתם למרווחים בגדר, שם חיכו חוליות ייעודיות כדי לקחת את בני הערובה למנהרות.

 

ההוראה הראשונה למתקפה נתנה ביום שבת ב-04:00 לפנות בוקר, בה נקראו לוחמי הארגון להגיע להתפלל במסגדים, ולא להגיע לאימונים. שעה לאחר מכן הועברה מפה לאוזן הפקודה הבאה - הבאת כלי הנשק לנקודות ציון ספציפיות. בעוד המתקפה תוכננה בידי קומץ בהנהגת הארגונים, הלוחמים בשטח קיבלו את ההוראות המדויקות זמן קצר לפני שיצאו למתקפה.

"כל מי שהשתתף באימונים הרגילים ולא תכנן להשתתף בתפילות במסגדים הרגילים שלו חייב ללכת להתפלל", נאמר בהודעה לאלפי אנשי חמאס בשעה 4 בבוקר. שעה לאחר מכן, כשעלה הבוקר, והתקהלויות המסגדים החלו להתפזר, הוצאו הנחיות חדשות. גם אלה היו פשוטות והועברו בעיקר מפה לאוזן: הביאו את הנשק שלכם וכל תחמושת שיש לכם והתכנסו בנקודות ציון ספציפיות.

ההנחיות התפשטו ברחבי עזה, והם ניתנו תחילה למפקדי "הגדודים" של מאה מחבלים ומעלה, אחר כך לראשי מחלקות של 20 או 30, שסיפרו למפקדי החוליה שעמדו בראש עשרה מחבלים, שהעבירו את המסר לחברים, לשכנים ולקרובי משפחה שהצטרפו אליהם בתרגילים פעמיים בשבוע שנערכו בעשרות מקומות בעזה בתקופה המקדימה.

רק כשהגברים התאספו בנקודות הכינוס חולקה תחמושת נוספת ונשק עוצמתי יותר. רבים למדו לתפעל נשק כזה במהלך החודשים הקודמים והחזירו אותם לארסנלים של חמאס לאחר כל אימון. עד מהרה היו למחבלים רימוני יד ורקטות, מקלעים כבדים, רובי צלפים וחומרי נפץ. כשהגיעה השעה הייתה 6 בבוקר. השמש זרחה והפקודות הסופיות ניתנו: "הגברים היו צריכים למהר ולפרוץ דרך פערים שבקרוב יפוצצו או ינופצו דרך גדר המערכת ולתקוף חיילים ואזרחים ישראלים מהצד השני".

הפופולריים