תושב רהט שב לטבח במסיבה והציל עשרות צעירים

תושב רהט שב לטבח במסיבה והציל עשרות צעירים
יוסף, נהג מיניבוס שהסיע צעירים למסיבה נובה, שב לשטח והעלה 30 צעירים לרכבו - כשהרכב מיועד ל-14 בלבד: "עשיתי את זה מכל הלב, כולנו בני אדם, כולנו עם אחד". כעת, הניצולים ומשפחותיהם מבקשים להודות לו - והוא מבקש לאתר מבלים נוספים שהציל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ההרס במסיבת נובה
צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

יוסף אלזיאדנה, תושב רהט, הוא נהג מיניבוס שהסיע צעירים בערב שישי למסיבה "נובה", והיה אמור להשיב אותם הביתה בצהרי היום למחרת. הבוקר (שלישי) הוא שוחח עם קלמן וליברמן בכאן רשת ב וסיפר על גבורתו והאומץ שהצילו 30 מבלים: "נהגים הבהבו וסימנו לי להסתובב ולא להמשיך לכיוון, אבל ידעתי שיש חבר'ה שאני חייב להציל"

האזינו לראיון עם יוסף אלזיאדנה

בבוקר יום שבת ה-7 באוקטובר, הוא התעורר מטלפונים בלתי פוסקים מהצעירים שהסיע בערב לפני כשהם מתחננים שיבוא לסייע להם אחרי שנשמעו אזעקות והחלו שמועות על חדירת מחבלים. "מבלי לחשוב פעמיים - ואפילו מבלי לשטוף פנים, יצאתי מהבית לכיוון המסיבה", הוא סיפר. כשאדם שנסע ברכב לצידו עצר אותו והתריע בפניו על ירי סמוך, הוא יצא מרכבו והסתתר בתעלה בסמוך לקיבוץ בארי, שם ראה מחזה שלדבריו לא יישכח לעולם: "ראיתי את אחד מחבלי חמאס בשמיים, עושה שמיניות מעל המסיבה ויורה לכל עבר". 

למרות הסכנה הברורה, אלזיאדנה המשיך לעבר המסיבה - והגיע אליה כשמחבלים כבר יורים לעבר אלפי המבלים. "התחלתי להעלות ילדים וילדות למיניבוס, גם כאלה שלא הכרתי. המזל הוא שאני מכיר את האזור, אז ידעתי שעדיף שאסע דרך השדות", הוא משחזר. 

גל שוחט, אחת הצעירות שניצלה בזכות יוסף, סיפרה גם היא על הסיכון שלקח אלזיאדנה כשבחר להציל גם אותה: "המיניבוס  עמוס המבלים שהציל כבר התרחק מהמסיבה, ואני הייתי באוטו של ידיד בכביש הפקוק. במקרה התקשרתי לחברים והם סיפרו לי שהם עלו למיניבוס. יוסף עצר באמצע הדרך, כשמחבלים יורים לכל עבר, וחיכה שנגיע אליו. נטשנו את הרכב ועשינו את הדרך למיניבוס כשאנחנו אוספים עוד ועוד צעירים וצעירות שיעלו איתנו אל ההסעה. כשעלינו הבטתי אל הצד השני של הכביש וראיתי שאנשים שרצו עליו נופלים בזה אחר זה. ישבנו אחד על השני, 30 אנשים באוטובוס שאמור להכיל 14 - אפילו את המראות הסתרנו. אני לא יודעת איך יוסף הצליח לנהוג בתנאים כאלה".

הוא אמר לנו שהוא אוהב אותנו וישמור עלינו מלמעלה תמיד. המלאך הזה העניק לבן שלי את החיים בחזרה

יעקב ביצוצקי, אביו של אחד הצעירים שהציל יוסף, הצטרף גם הוא לשיחה ולא הצליח למצוא מילים להודות לאיש שהציל את בנו האהוב: "הבן שלי שלח לנו הקלטה קולית ובה הוא נפרד מאתנו, הוא אמר לנו שהוא אוהב אותנו וישמור עלינו מלמעלה תמיד. מהרגע הזה ניתק איתו הקשר", סיפר האב. "בהמשך התברר לי שיוסף ראה אותו בצד הדרך, האט, פתח את הדלת - ומשך אותו פנימה. ברגע ששמעתי על כך, אמרתי לעצמי שאני חייב למצוא אותו, להודות למלאך שהעניק לבני את החיים בחזרה. בזכותו הבן שלי יחגוג יום הולדת נוסף". 

במהלך הנסיעה, נתקל המיניבוס בטנדר עמוס מחבלים - כשניידת משטרה מפרידה בין הרכבים. "הוצאנו חולצה לבנה וצעקנו לשוטרים שאנחנו ישראלים, פחדנו שיטעו בזיהוי ויירו בנו", משחזרת גל. בסופו של דבר, הגיעו יוסף והצעירים, כנגד כל הסיכויים, לקיבוץ צאלים - שם חלקם קיבלו טיפול רפואי. 

אלזיאדנה ביקש סיוע במציאת צעירים נוספים שהציל, ובפרט צעירה אחת שאסף באמצע הדרך - ונפצעה ברגלה: "היא ובן הזוג שלה שכבו בשדה, היא נפצעה ברגל ימין וביקשה עזרה. שלחתי חבר'ה מהמיניבוס לעזור לה ולהרים אותה. היא הגיעה למרפאה בקיבוץ צאלים, שם קיבלה טיפול רפואי". 

יוסף, שאיבד בעצמו בני משפחה בטבח - ואחרים נחטפו לעזה, לא רואה בגבורתו מעשה יוצא דופן: "כולנו בני אדם - אנחנו חיים במדינה אחת, עם אחד. עשיתי את זה ממש מכל הלב, וויתרתי על החיים שלי כדי להציל אחרים".

הפופולריים