3 ארוחות ביום, מקלחת וטיול: מה קורה באגפי אסירי הנוחבה?

3 ארוחות ביום, מקלחת וטיול: מה קורה באגפי אסירי הנוחבה?
הערב ב"זמן אמת" - הצצה בלעדית למה שקורה באגפים שבהם כלואים האסירים המסוכנים ביותר שהיו אחראים לטבח ה-7 באוקטובר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חאסן ג'די, פלאש 90
צילום: חאסן ג'די, פלאש 90

כמה מאות עצורים מאירועי השבעה באוקטובר מוחזקים בבתי הכלא הביטחוניים בישראל בתנאים ייחודיים. מ-7 באוקטובר נוספו אליהם עוד כאלף עצורים. הערב (שלישי) תקבלו הצצה אל תוך בתי הכלא הביטחוניים, שם מתמודדים בחודש האחרון עם אירוע שכמותו לא היה. הכתבה המלאה תשודר הערב ב-22:00 ב"זמן אמת", כאן 11 – במשדר מיוחד.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

המייסדים וממשיכי הדרך הרצחנית: הפנים שמאחורי חמאס

> הפנים והשמות: כל החטופים שנמצאים ברצועת עזה

יותר מ-40 סוהרים ממחוז דרום חוו את המלחמה על בשרם, לחלקם נפגעו הבתים האישיים, רבים מהם איבדו בני משפחה וחברים ופונו מבתיהם - אבל בבוקר הם מגיעים לעבודה ופוגשים בכלא את האחראים לזוועות שנעשו בעוטף עזה.

בבתי הכלא החוק אחיד לכלל האסירים, גם לעצורי השבעה באוקטובר: "הם מקבלים שלוש ארוחות ביום, מקלחת ביום והתאווררות כפי שההוראות מחייבות אותנו, אבל לא שום דבר נוסף מעבר לזה", מספר ל"זמן אמת" מפקד מחוז דרום גונדר יחזקאל מרקוביץ'.

"אין מה לעשות", מוסיף סג"ד לואיס הירשברג, ראש ענף מבצעים: "אנחנו גוף ממלכתי ואנחנו חייבים לעשות את הניתוק הרגשי הזה. בסוף כשנגיע הביתה אפשר לחשוב, אבל בעבודה אתה לא יכול להרשות לעצמך לגלוש למחשבות, אתה חייב להיות מקצועי".

מחבל נוחבה בכלא (צילום: דוברות שב"ס)

על רקע משבר מקומות הכליאה בבתי הסוהר שהחמיר ממילא בשנים האחרונות, נוצרה מצוקה משמעותית באשר לקליטתם של עצורי המלחמה. במסגרת תקנות שעה מיוחדות הוחלט בשב"ס על "הצפפה" - במילים אחרות: הפיכת שטחים ששימשו כמטבח וקנטינה לתאי מעצר ובהם מוחזקים בצפיפות גדולה במיוחד עצורי 7 באוקטובר, שמוצאים תדיר לחקירות וחוזרים לתא.

בכתבה נחשף גם כי מתקפת הטרור הפתיעה גם את שירות בתי הסוהר, ובשעות הראשונות היה חשש כי תרחיש אימים עומדים להתממש: מהומות מצד אסירים ביטחוניים "מבפנים" שתואמו עם המחבלים שבחוץ, וכן חשש מפני ניסיון של קבוצות מחבלי חמאס שינסו להגיע לבית כלא ביטחוני בדרום וינסו להשתלט עליו כדי לשחרר את חבריהם.

"היה מידע מודיעיני משמעותי לגבי התרחיש הזה ונערכנו גם לזה, האיום היה מבפנים החוצה ומהחוצה פנימה", מתאר סג"ד הירשברג.

הפופולריים