ישראל במלחמה

העדויות הקשות של המשוחררים התאילנדים משבי חמאס

העדויות הקשות של המשוחררים התאילנדים משבי חמאס
מנהלת בית החולים "שמיר-אסף הרופא", בו שהו המשוחררים, סיפרה לכאן חדשות כי איבדו 27% ממשקלם, היו כבולים בידיהם וניזונו ממים מלוחים • אחד החטופים נאלץ לתפור בשבי בחוט ומחט זרת שנקטעה בשבת השחורה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שחרור חטופים בעלי אזרחות תאילנדית משבי חמאס, 26.11.23
צילום: גטי אימג'ס

קבוצה של 19 תאילנדים שנחטפו מיישובי עוטף עזה בשבעה באוקטובר שבו אתמול (רביעי) למולדתם, אחרי ששוחררו מן השבי במסגרת עסקת החטופים. ארבעה חטופים נוספים בעלי אזרחות תאילנדית שוחררו אמש מן השבי. עם הגעתם לישראל, שהו החטופים בבית החולים "שמיר-אסף הרופא".

"זו עבורנו זכות גדולה. ציפינו להגעתם, נערכנו במשך חודש וחצי", אמרה לכאן חדשות מנהלת בית החולים ד"ר אסנת לבציון-קורח. "היינו בשבילם גם בית וגם משפחה, אין להם כאן משפחה ואין להם כאן בית". בבית החולים הוקצה לחטופים בעלי האזרחות התאילנדית מתחם מיוחד. שניים עד שלושה מהם שהו בחדר מרווח עם פינוקים ומתנות שהרעיפו עליהם, שם התגוררו ולנו עם שחרורם מהשבי.

"הצוות הרפואי, השירות הפסיכולוגי, האחיות והרופאים טיפלו בהם בחמלה רבה, ברגישות ועם כל הנשמה", אמרה ד"ר לבציון-קורח. "בבית החולים נערכנו לקבל אותם, להתאים להם את האוכל שהם אוהבים והשירות הסוציאלי דאג באמצעות מתרגם לצד הריגשי. דאגנו לתת להם מעטפת, החזרנו להם את השליטה בגוף שלהם, לפני שרופא נגע בהם הוא ביקש רשות", הוסיפה.

"דיברנו קצת עברית קצת אנגלית קצת פנטומימה, הרבה פינוקים", אמרה ורד שנער, מנהלת השירות הסוציאלי. "כשהזמנו אותם לאכול הם נישארו בחדרים ולא נגעו בבופה. זה חלק מהתרבות שלהם. רק אחרי שהכנו עבורם שולחן הם באו לאכול. בית החולים הביא להם פסל של בודהה והם קיימו בפינה המיוחדת שיצרו עבורם טקס מרגש. צוות בית החולים גם עשה איתם קידוש".

עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים
148 אזרחים וחיילים: רשימת החטופים המלאה

"היום מצבם יציב לאין ערוך בהשוואה ליום שבו הם הגיעו", אמרו לכאן חדשות ד"ר רונית זיידנשטיין, מנהלת המחלקה הפנימית בבית החולים וד"ר רונית קורן, סגנית מנהלת מחלקה פנימית. "רובם איבדו אחוז ניכר ממשקלם, אחד מהם שהיה לבד בשבי איבד 27% (ממשקל גופו). "הם היו שרויים בתנאים מאד קשים, הם איבדו משקל ומסת שריר. הם קיבלו פעם ביום קצת אורז ולחם ומים מלוחים לשתיה בצורה מדודה. חלק מהם גם לא קיבלו את זה, שלא לדבר על סבון שהם לא ראו".

"הם סיפרו, בין השאר, שהם היו חלק מהזמן כבולים עם הידיים מאחור ולא ידעו לומר היכן שהו וכי הועברו ממקום למקום. הם לא הוחזקו יחד", הוסיפה ד"ר לבציון-קורח. "הרגעים המרגשים במיוחד פה הם הרגעים שבהם אנחנו רואים את המפגשים בין המעסיקים שלהם שבאים לבקר אותם, שיחות הטלפון מרגשות ומחממות את הלב, החיבור שלהם לארץ למשפחות שהועסקו אצלם נוגעים ללב, המעסיקים מגיעים עם אוכל תאילנדי ומרעיפים עליהם אהבה. היינו צריכים להקפיד שיאכלו בהדרגה כדי שבריאותם לא תיפגע, עשינו להם שיחות מה מותר ומה אסור לאכול, הייתה להם דיאטנית שעקבה אחרי מצב בריאותם. הם אוהבים את ישראל ומוכנים לעזור בכל מידע שש להם".

לקראת סוף המפגש הצביעה מנהלת בית החולים על אחד מהתיאלנדים וסיפרה שהזרת שלו נפגעה בטבח בשבת השחורה והייתה במצב קשה, כמעט קטועה. לדבריה, כשלא טיפלו בו, החליט הפצוע לטפל בעצמו ותפר את האצבע בחוט ומחט שנתנו לו בשבי. הזרת זקוקה עדיין לטיפול. "חלק מהתאילנדים רצו מאד להישאר בארץ, אבל בינתיים הוחלט שהם נוסעים לתאילנד ואחר כך יוחזרו".

הם קיבלו את אותם מענקים כפי שקיבלו החטופים הישראלים. על התאילנדים נאסר להתראיין, ביקרו אותם נציגי ממשלת תאילנד עם שר החוץ אלי כהן.

הפופולריים