פרידה מגיבור

אלמנתו של אל"מ אסף חממי נפרדה ממנו: "מה שכואב כל כך הוא גם הסיבה שהתאהבתי בך"

אלמנתו של אל"מ חממי: "מה שכואב הוא גם הסיבה שהתאהבתי"
המונים ליוו בדרכו האחרונה את מפקד החטיבה הדרומית בעזה שנפל ב-7 באוקטובר ונחטף • מפקד האוגדה הבטיח לו: "מתחייב להחזיר אותך" • אימו קלרה: "התרעת כל הזמן, אמרו שאתה רואה שחורות - זה הגיע ב-7 באוקטובר" • חברו ספד לו: " לא נפלת, נלחמת. איבדנו את המפקד הכי אמיץ, נחוש ורחב לב"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הלווייתו של אל"מ אסף חממי 04.12.23
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מאות הגיעו היום (שני) לבית העלמין בקריית שאול בתל אביב, כדי לחלוק כבוד אחרון למפקד החטיבה הדרומית בעזה אל"מ אסף חממי, שנפל ב-7 באוקטובר ונחטף. מפקד אוגדת עזה, תא"ל אבי רוזנפלד, ספד לו והבטיח: "נעשה הכול כדי להחזיר אותך הביתה. אסף חממי, אחי וחברי, בשם צה"ל והאוגדה אני נפרד ממך בפעם האחרונה ומצדיע לך". 

מפקד אוגדת עזה סופד לאל"מ אסף חממי

ספיר, אלמנתו של אסף, נפרדה ממנו: "אתה הפרטנר המושלם, הכי מדויק עבורי. הדיל בינינו היה שאתה דואג למדינה ואני לכל השאר. גם אני הלכתי שבי אחריך כמו פקודיך. בכל הזדמנות התגאתי בך ויש כל כך על מה. לא הרבה יודעים כמה מצחיק אתה, כמה שנינות יש בך. בית פשוט עם הרבה שמחה ואור. תודה אהוב שלי על 17 שנים של אהבה גדולה. תודה על הילדים, תודה על חיים שלמים. הלב שלי שבור ומרוסק, אבל גם שלם עם ההחלטה שלך – כי מה שכואב לי כל כך היום הוא גם מה שבזכותו התאהבתי בך". 

ספיר נפרדת מבעלה אל"מ אסף חממי

אימו של אל"מ אסף חממי, קלרה, אמרה בהספדה כי המדינה חבה לו חוב מוסרי, והוסיפה: "לא חשבתי שתפעל אחרת, קורצת מחומר מיוחד. כמה רצית לגדול ולהגיע לצבא. כל כך התרגשת כשלבשת את מדי הצבא הירוקים, שרנו גבעתי יחד איתך. החשבת את עצמך כשווה בין שווים ולא נישא מאחרים, לא ביקשת תהילה וכבוד, לקחת על עצמך אחריות גדולה כפועל יוצא של דאגה לאחר. התרעת כל הזמן, אמרו שאתה רואה שחורות, השחור הגיע ב-7 באוקטובר". 

אביו אילן סיפר על בנו: "מחויבות היא המילה שבחרתי כדי לתאר את הדרך שבחרת ללכת בה. כבר מימיך הראשונים כילד הפגנת מחויבות גדולה לאחיך הצעיר איתן. כשאני הייתי בצבא ואמא בלימודים אתה דאגת לו, ובאותם רגעים נזרעו הזרעים הראשונים של מחויבות. אני זוכר אותך בתקופת התיכון שואף להיות בין הראשונים בספסל הלימודים. תמיד נהגת להיות ראשון. נולדת להיות חבר טוב ואדם נעים הליכות. כשהתגייסת הצטרפת לחטיבת גבעתי. כולנו היינו גאים בך מאוד וידענו שיש מפקד עם ערכים כמו שלך בצבא שדואג לחייליו ופקודיו". 

הוריו של אל"מ אסף חממי סופדים לו 

 

שר הביטחון יואב גלנט ספד לאל"מ חממי גם כן ואמר: "מי שהכיר את אסף מקרוב – כפקוד, מפקד, וחבר – ידע תמיד שבמקום שבו הסכנה אורבת ונדרשת חתירה למגע – שם בדיוק חממי יימצא. שם הוא היה במשך 22 שנות שירותו בצה"ל, ושם היה גם ביום פתיחת המלחמה ב-7 באוקטובר. מיד עם היוודע דבר מתקפת הטרור, חממי לא היסס לרגע. הוא נשק לבנו אלון, שהיה עימו, השאיר אותו בבסיס בידי אנשיו, ויצא לקרב". 

"קולו המכריז ברשת הקשר 'מלחמה', הדהד ברחבי הגזרה", המשיך גלנט. "הוא היה שם להגן בגופו על תושבי העוטף שהיו למשפחתו השנייה ואותם כל כך אהב. כמה כואב וסמלי שכך הגיע מסע חייו של אסף אל סיומו. מי שכל חייו הבוגרים הוקדשו לביטחון המדינה, מי שקשר את גורלו עם הגנתם של אזרחי ישראל, נפל כמפקד וכלוחם, בעודו ממלא את ייעודו, את שליחות חייו".

שר הביטחון סופד לאל"מ אסף חממי

 

אבי דבוש, נציג קיבוץ נירים שבו נפל חממי בקרבות, נפרד ממנו בשם אנשי הקיבוץ: "היית בן להורים גאים ואוהבים ואבא אוהב בעצמך. אני רוצה לתת לך תואר נוסף - מגן נירים. כשהיינו בממ"דים והבנו את גודל האימה אתה באת להציל אותנו. נכנסת לנירים וחיפשת את המחבלים, בקרב של מעטים מול רבים. מח"ט לא תמיד צריך להסתער בראש הכוח. היית הנס שלנו". 

יקי דב, חברו של אסף, אמר היום: "חממי לא הלך לישון, חי את הפעילות המבצעית. אין דבר שיותר מייצג אותך מלקום, לשים את אלון במקום בטוח וללכת למקום הכי לא בטוח. לא נפלת, נלחמת. לא נפלת, אנחנו נפלנו, איבדנו את המפקד הכי אמיץ, נחוש ורחב לב. מפקד שאצלו הייתי שם את הילדים שלי. לפעמים חשבתי שבלב שלך אין שני חדרים, אצלך יש בניין שלם – עוד חייל, עוד משפחה שכולה, וידעת לחבק את כולם. כולנו קצת מתים איתך והרבה חיים בזכותך". 

אל"מ חממי נפל בשעה הראשונה של מתקפת חמאס ב-7 באוקטובר בקרב בקיבוץ נירים. באותה השבת, בנו בן החמש סגר איתו שבת בבסיס אוגדת עזה. כשיצא להסתער על מחבלים, מסר את בנו לחיילים בבסיס והורה להם לקחת אותו למקום בטוח. ביום שבת הותר לפרסום כי הוא נפל וגופתו נחטפה לעזה. 

מפקד החטיבה הדרומית בעזה החל את דרכו הצבאית בפלס"ר גבעתי. הוא שימש כסגן מפקד החטיבה הצפונית, מפקד גדוד צבר בגבעתי ופיקד על חטיבת הנגב. באפריל 2010 הוענק לו אות מצטיין הרמטכ"ל, אותו קיבל מגבי אשכנזי. יחד עם חממי נפלו שני לוחמים בחפ"ק שלו: סמ"ר תומר יעקב אחימס וסמל קיריל ברודסקי. 

הפופולריים