דיווח

מצרים נערכת להגירה של מאות אלפים מעזה בתחילת 2024

מצרים נערכת להגירה של מאות אלפים מעזה בתחילת 2024
לפי מקורות בקהיר, מצרים בוחנת מנגנון שיטפל בהגירת הפלסטינים שיגיעו למדינה ויתיישבו מחוץ לסיני. לדבריהם, יציאת הפליטים תהיה מאורגנת ולמטרות מסוימות כמו לימודים והגירה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבול ישראל-מצרים
צילום: נעם רבקין פנטון, פלאש 90

העיתון אלאח'באר הלבנוני, דיווח היום (שבת) מפי מקורות בקהיר, שבמצרים בוחנים מנגנון שיטפל בהגירת הפלסטינים מרצועת עזה. לפי הערכות הדבר יתחיל ברבע הראשון של שנת 2024. במצרים עמדו על כך, שמספר מדינות יישאו בנטל הפליטים הפלסטינים שיאושר להם לצאת מרצועת עזה דרך מעבר רפיח.

> עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

> החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

המקורות ציינו שמצרים ביקשה שיציאת הפליטים תהיה מאורגנת ולמטרות מסוימות כמו לימודים והגירה, באמצעות אישורי יציאה שיונפקו לפני כניסתם למצרים. במצרים צופים שיגיעו למדינה מאות אלפים מתושבי הרצועה, מכל הגילאים, עם משפחותיהם וייקבעו מספר קריטריונים לכניסתם, כמו מצבם הרפואי שמצריך טיפול, מניעים הומניטריי, והשכלה ובתנאי שלא יתיישבו בסיני, אלא יתפזרו במקומות אחרים מחוץ לסיני ושיוענק להם מעמד חדש.

המקורות הבהירו, שהשינוי בעמדה המצרית נובע מכך שבקהיר משוכנעים שישראל תפעל לחנוק את הרצועה מבחינה כלכלית, גם לאחר שתסתיים המלחמה ותשבש את הניסיונות לשקם אותה. המקורות הסבירו שמצרים החלה לדון במכסות הפליטים שיגיעו למדינות ערביות נוספות, כמו מדינות המפרץ וצפון אפריקה, בדרישה לקבל סיוע כלכלי גדול מאירופה, ארצות הברית ומדינות המפרץ ובמתן מענקים לסטודנטים פלסטינים באירופה, טורקיה וארצות הברית, מה שיאפשר להם לנסוע עם משפחותיהם למדינות הללו.

כשבועיים מתחילת המלחמה, נשיא מצרים עבד אל פתח א-סיסי הציע שישראל תעביר את הפלסטינים המפונים לשטחי הנגב. "המתרחש ברצועה הוא לא רק פעולה צבאית נגד חמאס, אלא ניסיון לגרום לאזרחים להגר למצרים", האשים.

כמו כן, בשבוע שעבר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי חמאס מתכנן ליצור לחץ מצרי על ישראל במטרה לעצור את הלחימה בדרום הרצועה. לפי גורמים פלסטינים ישנה תוכנית של חמאס לעודד את תושבי עזה להגיע למעבר רפיח ולגדר הגבול עם מצרים ולגרום לנהירה המונית לתוך חצי האי סיני.

הפופולריים