"ארגון מטופש": הצצה לביקורת של עזתים על חמאס

"ארגון מטופש": הצצה לביקורת של עזתים על חמאס
קולות אחרים וחריגים של עזתים שזועמים על חמאס, ועל שיטות הדיכוי שלו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: עטייה מוחמד, פלאש 90

מיזם של ארגון Center for Peace Communications ליקט שיחות אודיו עם פלסטינים המתגוררים ברצועת עזה, וסיפק הצצה לדעות של חלקם על שלטון חמאס. למען שמירה על ביטחונם, בארגון דאגו להנפיש את העדויות המוקלטות של העזתים, או להשתמש בקריינות.

> עקבו אחרי ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות - לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

> החטופים שעדיין בשבי חמאס: הרשימה המלאה

בכמה מן העדויות נשמעו קולות האזרחים העזתיים על מנגנוני ההשתקה של השלטון. אחת הנשים טענה לכך כי השמעת עמדה נגד המלחמה, מתייגת אותה כ"בוגדת". באופן דומה, גבר צעיר אמר שאסור להשמיע דעה כזו בפומבי. בנוסף, ציין שעל בסיס מלחמות העבר ברצועה, בסוף המערכה הצבאית מגיע כסף וסיוע, אך מי שנהנה ממנו זו ההנהגה הפוליטית. במקרה אחר, צלמת עיתונות עזתית סיפרה כיצד הוכתה בעקבות תיעוד שפרסמה של הפגנה נגד החמאס, שבעקבותיו בני משפחתה נאסרו.

בעדות אחרת, נשמע עזתי מבקר בחריפות את השלטון וטען כי האויב המיידי שלו זה חמאס - ולא הכיבוש. בנוסף, טען לכך ש"הארגון המטופש" גרם לו לחיות בעוני, שאין לו דבר בעקבות המלחמה ושבעקבות טבח שבעה באוקטובר העולם שינה את דעתו על רצועת עזה, לפיה כולל עורפים ראשים ואנשיהם מושווים לדאעש.

ג'וזף בראודה, נשיא המיזם, סיפר בריאיון ל-CNN כי מאוד מסוכן להשמיע ביקורת פומבית נגד חמאס, והפלסטינים ברצועה מפחדים לומר אותה גם כעת בעיצומה של המלחמה, כי הם לא משוכנעים דיו שחמאס יסולק מהשלטון בסיומה.

חשוב לציין, כי חמאס מערבב בין המתווה האזרחי למתווה הטרוריסטי ברצועה. צה"ל מצא וממשיך למצוא במהלך התמרון הקרקעי אמצעי לחימה, עמדות שיגור, רקטות ופירי מנהרות בבתים פרטיים, במוסדות לימוד, בבתי חולים ובמוסדות הומניטריים. 

 

הפופולריים