תחקיר האסון בשג'אעיה

האסון בשג'אעיה: החטופים יצאו עם דגל לבן, אחד מהם קרא "הצילו" בעברית

החטופים יצאו עם דגל לבן, אחד מהם קרא "הצילו" בעברית
הרמטכ"ל: "צה"ל, ואני כמפקדו, אחראיים על מה שקרה" • פורסם תחקיר ראשוני על הירי בשלושת החטופים בידי הכוחות • יומיים לפני האירוע אותרו במבנה באזור כתובות בעברית "שלושה חטופים" ו"הצילו", בצבא בודקים אם החטופים שהו במבנה • הלוחמים חשבו שמדובר ב"פיגוע משיכה", ברקע אירועים דומים באזור בימים האחרונים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יותם חיים, סאמר פואד אל-טלאלקה ואלון לולו שמריז
צילום: דובר צה"ל

בצה"ל סיימו היום (שבת) את התחקיר ראשוני לאירוע בו נורו למוות בשוגג שלושת החטופים הישראלים יותם חיים, אלון שמריז וסאמר אל-טלאלקה, במהלך פעילות הכוחות בשג'אעיה. מהתחקיר עולה שלוחם מגדוד 17, שהיה עם הכוח בבניין בן כמה קומות, זיהה מהתצפית שלושה חשודים ללא חולצה, כשאחד מהם החזיק ביד דגל לבן. למרות זאת, הלוחם ראה בהם איום, ירה לעבר השלושה והכריז בקשר "מחבלים". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

הלוחם פגע בשניים והרג אותם, האדם השלישי ברח למבנה שממנו יצאו החטופים - שהיה במרחק עשרות מטרים בודדים מהכוח. המג"ד יצא מהמבנה שבו היו הכוחות, ורץ לעבר הדמות השלישית. הוא כיתר את הבית, צעק לדמות לצאת החוצה. החטוף יצא בקריאות "הצילו בעברית". המג"ד הכריז "חדל", אך שלושה לוחמים ירו לעבר החטוף והוא נהרג. לדברי הלוחמים, לאחר הירי הם הבינו שמשהו חשוד בדמותו של ההרוג ורק אז חילחלה ההבנה שמדובר בשלושה חטופים ישראלים. בצה"ל אומרים שהירי בשני המקרים בוצע בניגוד להוראות הפתיחה באש. 

עוד עולה מהתחקיר שכוחות צה"ל איתרו לפני יומיים, במרחק כמה מאות מטרים מזירת האירוע, מבנה שעליו רוססה כתובת המצוקה "SOS" בספריי. עוד נכתב על הקירות "שלושה חטופים" ו"הצילו", הלוחמים חששו שהמבנה ממולכד. בצה"ל עדיין בודקים אם החטופים שהו באותו המבנה כמה ימים קודם לכן. כוח צה"ל יצא לסרוק מחדש את המקום בשעות האחרונות.

בצה"ל הסבירו שהלוחמים חשבו שמדובר בפיגוע משיכה, בין השאר בגלל אירועים קודמים בימים האחרונים, בהם אירוע שבו חמאס הציב בובות וחיבר אותן למכשירי סאונד עם קולות בעברית. לא מעט מחבלים אף התקרבו לכוחות בלבוש אזרחי. באזור שבו נורו החטופים חוסלו בימים האחרונים 34 מחבלים.

בן דודו של סאמר, החטוף שנורה בידי צה"ל: אם הוא ברח מהשבי לכמה דקות - הוא הרגיש חופשי | האזינו

לאחר ביצוע התחקור הראשוני הועברו דגשים לכוחות בשטח. בין הלקחים שהועברו: ייתכן שחטופים ננטשו או נמלטו; הכוחות צריכים להכיר את ההיתכנות למפגש כזה ולשים לב לסימנים מעידים, כמו שיח בעברית, הרמת ידיים ולבוש. עוד הובהר שיש לעדכן מפקד בכיר בשטח במקרים כאלו כדי לקבל החלטות. לכל הכוחות בוצע רענון וחידוד של הוראות הפתיחה באש. 

לאחר הטרגדיה, הרמטכ"ל הרצי הלוי ביקר אתמול בפיקוד הדרום, ושוחח עם מפקד הפיקוד אלוף ירון פינקלמן ומפקדים נוספים. גורם בכיר בפיקוד מסר: "מדובר בטרגדיה קשה. לאחר האירוע הוצאנו הנחיות לכל הלוחמים בשטח. מדובר בתרחיש מורכב מאוד על גבול הבלתי אפשרי. אנחנו נמשיך לעשות הכול כדי להשיב את כל החטופים. אנחנו מטפלים גם בלוחמים שירו למוות, גם עבורם המחשבה שירו בשלושה חטופים אחרי שהיו 70 יום בשבי היא טרגדיה".

הפופולריים