הרחקת חיזבאללה מהגבול: הדרישה של נתניהו - וההתקפלות מול צרפת וארה"ב

הרחקת חיזבאללה: דרישת נתניהו וההתקפלות מול צרפת וארה"ב
בניגוד למסרים הפומביים ביחס להרחקת חיזבאללה לעומק לבנון, במגעים שישראל מקיימת מול ארה"ב וצרפת מדובר על הרחקה של כמה קילומטרים בלבד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תרגיל חיזבאללה לבנון
צילום: רויטרס

בדיונים שהתקיימו לאחרונה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת עולה שבניגוד למסרים הפומביים שיוצאים מהדרגים המדיניים והצבאיים ביחס להרחקת חיזבאללה לעומק לבנון, במגעים שישראל מקיימת מול ארצות הברית וצרפת מועברים מסרים אחרים לחלוטין, בעיקר ביחס לשאלה עד כמה רחוק יורחק חיזבאללה, כך נחשף הבוקר (שלישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

הווטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

לאחרונה הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לדיון בפני חברי הוועדה, והבהיר שהרצון הוא לייצר אזור חיץ עד נהר הליטני, שחיזבאללה יורחק מעבר אליו, מתוך הבנה שללא זה תושבי הצפון לא יסכימו לחזור ליישובים הקרובים לגבול. ולכן ישראל תפעל כדי לממש הפעם באופן מלא את החלטה 1701 של האו"ם, כך נאמר לחברי הוועדה.

אלא ששבוע לאחר מכן, בדיון אחר שקיימה ועדת החוץ והביטחון, הגיע גורם מדיני בכיר והודה בפני חברי הוועדה שאומנם כלפי חוץ ישראל מדברת על קו הליטני, אך במגעים עם המתווכים האמריקנים והצרפתים ישראל מבהירה שתסתפק בהרחקה מינימלית של חיזבאללה למרחק של כמה קילומטרים בלבד.

עוד נאמר לחברי הוועדה שבמצב כזה תשתיות חיזבאללה לא יפונו מהמרחב, גם לא עד לנקודה שאליה יורחק ארגון הטרור. משמעות הדבר היא שמחסני הנשק, העמדות הצבאיות ושאר תשתיות חיזבאללה יישארו במקומם, גם אלו שסמוכים לגבול. אלו חלק מפרטי המגעים של ניסיונות התיווך הבין לאומיים שאליהם ישראל נותנת את הסכמתה. את כל זה שמעו בדיונים סגורים בוועדה, אך זה לא נאמר לתושבי הצפון – שרבים מהם מפונים מבתיהם כבר יותר מחודשיים.

גורמים באו"ם שמוצבים בלבנון אמרו אתמול לכאן חדשות כי הם פסימיים לגבי הצלחת ההסדרה הדיפלומטית בדרום לבנון - יצירת אזור חיץ בגבול שירחיק את חיזבאללה מעבר לנהר הליטני. הגורמים הסבירו כי חיזבאללה לא יוכל להסכים לנסיגה כזאת מבלי שיהיה לו הישג, דוגמת ויתור ישראלי בעניין הנקודות במחלוקת בגבול. אותם גורמים, שמוצבים בלבנון, הוסיפו שיש חשש שההסלמה הנוכחית משני צדי הגבול רק תתרחב. כרגע כוח יוניפי"ל המוצב בדרום לבנון עדיין נמצא בשטח ולא נסוג.

הפופולריים