אחרי הסערה

גורמים בעזה: עסקת התרופות אינה שלב מקדים לעסקת חטופים

חרף החששות: בקטר מדווחים - התרופות הוכנסו לעזה
על פי אותם מקורות: גם במקרה של עסקה, בשלב זה חמאס לא יסכים לשחרר את כל החטופים שבידיו, אלא ישמור חלק מהם כתעודת ביטוח לחייהם של בכיריו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
משלוח התרופות לעזה
צילום: -

משלוח התרופות לרצועה והמגעים לעסקת חטופים: דובר משרד החוץ הקטרי, מאג'ד אל-אנסארי, עדכן הערב (רביעי) כי משלוח התרופות הוכנס לעזה. מקורות ברצועת עזה שמעורים בפרטים אמרו ל"כאן חדשות" כי עסקת התרופות איננה שלב מקדים לעסקה מתגבשת לשחרור חטופים. התרופות שהוכנסו לטובת תושבי עזה ואושרו על ידי ישראל הינן תרופות יקרות מאוד שנועדו בעיקר לחולי סרטן, חולי דיאליזה וחולים כרוניים קשים. כך דווח הערב בחדשות הערב בכאן 11. 

> עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות
> שמות החטופים בשבי חמאס

עוד הובהר כי עד עתה, לא הוסכם על אף מתווה לעסקת חילופי שבויים שנמצא על הפרק. אולם לקטר בהחלט יש אינטרס לקיום עסקה כדי להשיב את עצמה לקדמת הבמה מול ארה"ב ומול העולם הערבי. זאת, אחרי שורה של כישלונות בהגעה למתווה נוסף לשחרור חטופים.

עם זאת, אותם מקורות הדגישו כי גם במקרה של עסקה, בשלב זה חמאס לא יסכים לשחרר את כל החטופים שבידיו, כדי לשמור חלק קטן מהם בידיו כתעודת ביטוח לחייהם של בכיריו.

כעת קיים ⁠חשש בישראל שחמאס יפוצץ את העסקה בעקבות הבידוק הביטחוני. מאחורי הקלעים, שר הביטחון גלנט זעם על כך שמודר מהעסקה להכנסת תרופת לרצועה. גורמים שהיו מעורבים: מידור מערכת הביטחון עלולה היה להוביל להכנסת התרופות בלי בדיקה.

אספקה ממושכת של משככי כאבים ותרופות לדיכאון | פירוט התרופות שנכללו בעסקה

מערך הרפואה של מטה החטופים העביר לצרפת רשימה של יותר מ-100 תרופות עבור החטופים, בבקשה למלאי תרופות שיספיק לשלושה חודשים. המערך העביר רשימת תרופות ל-45 חטופים שנזקקו לתרופות כרוניות לפני שנחטפו, בהם יש מי שזקוקים ל-8-10 תרופות. יש חשש שלאחר תקופה כל כך ארוכה שלא קיבלו את התרופות, הם יחוו קושי ותגובות בין-תרופתיות.

בנוסף, המערך ביקש ברשימתו גם תרופות שמיועדות לכלל החטופים, זאת עבור: חרדה, דיכאון, שינה, דלקות בדרכי השתן, אנטיביוטיקה, משככי כאבים וחבישות לפצועים. מכיוון שמצבם של החטופים ירוד בשל הרעבה מתמשכת וירידה במשקל, במערך הרפואה חוששים שיהיה קושי בתהליך לקיחת התרופות ללא גורם רפואי מנתב כמו רוקח או רופא. לכן, נמסר לצרפתים כי חשוב שהצלב האדום ייפגש עם החטופים בעת נטילת התרופות.

 

סולימאן מסוודה ורועי קייס עזרו בהכנת הידיעה

הפופולריים