פרסום ראשון

בשל קיצוץ חד בתקציב: אתר המורשת גבעת התחמושת בסכנת סגירה

בשל קיצוץ חד בתקציב: גבעת התחמושת בסכנת סגירה
בישיבת מועצת המנהלים של האתר הוחלט להמליץ על סגירת האתר • תקציב אתר המורשת קוצץ מ-5 מיליון שקלים ל-2.5 מיליון שקל בשנתיים האחרונות • משרד ראש הממשלה: "נפעל להשלים למוסד הזה ולאחרים חלק מהקיצוץ"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבעת התחמושת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אתר המורשת גבעת התחמושת בסכנת סגירה בשל קיצוץ חד בתקציב, כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "המסייעת" בכאן רשת ב. במכתב ששלח מנכ"ל האתר, כתרי מעוז, למנכ"ל משרד ראש הממשלה יוסי שלי נאמר כי בשבוע הבא בישיבת מועצת המנהלים מתכוונים להמליץ על סגירת האתר לאלתר, זאת לאחר שבשנה החולפת קוצץ תקציב גבעת התחמושת במיליון שקלים ובשנה הנוכחית יקוצץ התקציב מ-4 מיליון שקלים ל2.5 מיליון שקלים בלבד. 

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

האזינו לריאיון עם יו"ר אתר המורשת גבעת התחמושת:

מעוז כתב למנכ"ל לשכת ראש הממשלה יוסי שלי: "לאחר 57 שנים בו התחולל הקרב ההרואי על גבעת התחמושת שבו בלבד נפלו 36 לוחמים ונפצעו רבים פצעים שהם נושאים על גופם עד היום. לאחר שנים בהם החזיקו בשיניים בוגרי המלחמה את האתר ולא אפשרו למקום להיסגר, עד שלפני 7 שנים מדינת ישראל הכירה במקום כאתר ייחודי שהכנסת העבירה את חוק גבעת התחמושת.

"בשנת 2022 משרד ירושלים ומורשת הבין את הצורך בתקציב מינימלי בסך של 5 מיליון שקלים לאחזקת המקום ברמה בסיסית ותמך באישור התקציב של המרכז והיה נכון לתמוך בכל צורך נוסף, עכשיו מצאנו עצמנו במשרד רה"מ שממנו יצאה הקריאה לטיפוח אתרי מורשת ושימור קיומם כצורך ערכי לדורות, שמוריד מיליון שקל מהתקציב הקבוע בשנה שעברה (תקציב 2023) מ-5 מיליון ל-4 מיליון שקל והשנה מבלי שהיד תרעד התקציב נחתך ל-2.5 מיליון שקל, ואנחנו באים, הסיוט הזה יושב לפתחנו ולא נותן מנוח", הוסיף מעוז.

כתרי מעוז (יונתן זינדל, פלאש 90)


בסיום המכתב כתב מעוז כי "אם לא יבוא שינוי בטווח המיידי, אנו נאלץ בכאב רב ובתחושת כשלון צורב כלפי הדורות שהקימו כאן את המקום בדם ובזיעה, להעביר אליך את מפתחות המרכז. אולי אתם תצליחו לנהל אותו טוב מאיתנו ברמת התקציב אותו אתם מיעדים לשנת 2024 ולעמוד בכל דרישות החוק כפי שכתובים בספר החוקים", חתם מעוז את המכתב.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "כחלק מההחלטה להגדיל תקציבים למשרדים העוסקים בביטחון ובמלחמה, התבצע קיצוץ רוחבי בסך 10% בכל המוסדות המתוקצבים דרך משרד ראש הממשלה. אף על פי כן, נפעל להשלים למוסד הזה ולאחרים חלק מהקיצוץ".

תגובת שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש: "צוות משרדי גיבש תכנית למתן מענה מיידי שימשיך את פעילות המרכז ובכוונתי להיפגש עם מר מעוז, ולגבש יחד עמו את ההסדר שיבטיח את התקציב הדרוש לפעילות הבסיסית של המקום במהלך השנה הנוכחית. על אף שלצערי המרכז החשוב לא נמצא באחריות משרדי, אני אקדיש את הסכום הנדרש מתקציב משרדי למען מטרה חשובה זו. לאחר שנבטיח את המשך הפעילות הבסיסית של המקום, אפעל בכדי לוודא שמצב זה, בו גוף שהינו אבן יסוד בזיכרון הלוחמים שנפלו במלחמה על איחוד ירושלים, לא יפול חלילה שוב בין הכסאות".

הפופולריים