ללא פריצת דרך

"תשובת חמאס למתווה הביכה את מצרים": דיווח - המו"מ לשחרור חטופים "תקוע"

דיווח: המו"מ לשחרור חטופים בקהיר "תקוע"
על פי הדיווח ב"אל-ערביה", מתקיימים מאמצים קטרים ואמריקנים להוציא את הנהגת חמאס בחו"ל מדוחא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גל הירש והחטופים
צילום: גל הירש והחטופים

המגעים לעסקת שחרור החטופים: ערוץ אל-ערביה דיווח היום (שישי) כי המשא ומתן בקהיר "תקוע" וכי תשובת חמאס שהגיעה בימים האחרונים למתווה, הביכה את מצרים. עוד דווח כי מתקיימים מאמצים קטרים ואמריקנים להוציא את הנהגת חמאס בחו"ל מדוחא. 

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שמות החטופים שעדיין בשבי חמאס

מוקדם יותר דווח בעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד כי משלחת חמאס נפגשה אתמול בקהיר עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל. הפגישה נמשכה כארבע שעות ואחריה הוחלט להמשיך בהתייעצויות. עוד דווח כי משלחת חמאס נחתה בקהיר כמה שעות לפני שהגיעה משלחת ישראלית לקהיר שכללה את גל הירש, מתאם פעולות הממשלה בשטחים רסאן עליאן ומפקד המאמץ המודיעיני של תחום השבויים והנעדרים ניצן אלון.

לפי הדיווח, המצרים יציגו בפני חמאס גם את תוכניתם ליום שאחרי המלחמה. כמו כן, במסגרת המגעים, העיתון דיווח שמשלחת ביטחונית מצרית הגיעה לישראל ברביעי ונפגשה בין השאר עם יועצים של ראש הממשלה ובכירים ביטחוניים אחרים בנוגע לעסקה ולמצב הביטחוני בגבול בין רצועת עזה לסיני, על רקע כוונת ישראל להגיע לרפיח.

טיוטת הצעת חמאס שפורסמה השבוע, כחלק ממתווה להשבת חטופים ובהמשך למתווה שגובש בפסגת פריז, כלל דרישות שלא התקבלו בעין יפה בישראל. לפי הפרסום בעיתון הלבנוני "אל-אח'באר", ההסכם כלל: עצירת כל הפעילות הצבאית, כולל האווירית, וריכוז כוחות צה"ל אל מחוץ לאזורים המאוכלסים בכל רצועת עזה, לאורך הקו הצפוני והמזרחי, כדי לאפשר את שחרור החטופים. החטופים שישוחררו יהיו נשים, ילדים, חולים ומבוגרים - תמורת כל המחבלים בני ה-50 ומעלה, הקטינים, הנשים והחולים. זאת בנוסף ל-1,500 אסירים ובתוכם 500 מחבלים שמרצים מאסרי עולם או מאסרים ארוכים.

עוד דרש חמאס - הגדלה של הסיוע לרצועה ללא פחות מ-500 משאיות ביום, וכן התחייבות להגדלת הציוד, המים והחשמל שמועברים לרצועה; חזרת הפליטים למקומותיהם והסרת כל מניעה ישראלית לגבי היוצאים והנכנסים מרפיח לעזה. בנוסף, לפי הדיווח, הערבים להסכם הם מצרים, קטר, טורקיה, רוסיה והאו"ם. כמו בן, לפני ביצוע השלב השני, יתחילו שיחות כדי לחזור למצב של "שקט מלא" כדי לבצע את השלב השלישי.

הפופולריים