פרשה ביטחונית חמורה בצפון

ערבי מהגליל סייע לחמאס - וניסה להקים תא טרור בישראל

ערבי מהגליל סייע לחמאס - וניסה להקים תא טרור בישראל
רמי חביבאללה, אימאם במסגד כפר עין מאהל, הודה בחקירה בקשירת קשר עם פעיל חמאס מחו"ל, צילום אתר ביטחוני רגיש וגיוס אנשים להתארגנות מקומית שתכננה לבצע פיגועים בישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רמי חביבאללה - המואשם בסיוע לחמאס
צילום: רמי חביבאללה - המואשם בסיוע לחמאס

שני תושבי עין מאהל שבגליל מואשמים בפעילות טרור, מגע עם סוכן זר וסעיפים ביטחוניים נוספים. בהודעה משותפת שיצאה היום (ראשון) מטעם שב"כ והמשטרה נחשף כי הנאשם המרכזי בפרשה הביטחונית החמורה הוא רמי חביבאללה, תושב המועצה בן 43, מורה לאסלאם ואימאם במסגד מקומי. חביבאללה יצר קשר עם פעיל חמאס בטורקיה, צילם אתר ביטחוני רגיש בנוף הגליל, וגייס פעילים נוספים לתא טרור בכוונה לבצע פיגועים.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מחקירת שב"כ וימ"ר צפון עלה כי חביבאללה והגורם הטורקי הכירו בתקופה שבה התרחשה רעידת אדמה בדרום המדינה, וחביבאללה עזר בסיוע הומניטרי לנפגעים. כבר אז הבין החשוד כי מדובר בפעיל חמאס שכן ברשתות החברתיות שלו ישנן תמונות משותפות עם חאלד משעל והודעות תמיכה בחמאס.

עם פרוץ המלחמה בעזה חביבאללה החליט לעשות מעשה. הוא צילם מפעל ביטחוני בנוף הגליל, סימן את מיקומו ושלח לחברו מטורקיה על מנת לסייע לגורמים עוינים לפגוע במתקן האסטרטגי באמצעות טילים מדויקים. השניים שוחחו באמצעות קודים שקבעו חלוקת תפקידים ביניהם. בין הקודים שנקבעו - "הירוק" שם קוד לחמאס או "הצהוב" שם קוד לחיזבאללה. איש חמאס הטורקי אישר שקיבל את הפרטים והודה לו על עבודתו.

בשלב הבא החליט חביבאללה להרחיב את הפעילות וגייס שלושה פעילים נוספים, שניים מעין מאהל ואחד נוסף מנוף הגליל, כשהמטרה היא להקים תא טרור בישראל. כשנפגשו, חביבאללה הורה להם להשיג נשק כדי להתחיל ולקדם פיגועים בישראל.

המעצר המשותף של שב"כ והמשטרה סיכל את התכנון וההתארגנות המסוכנת של חוליית הטרור. במהלך החקירה, בעודה סמויה, התנהל מעקב אחר הפעילות הכלכלית של חביבאללה וכך נחשפו העברות של כמיליון שקלים לטורקיה. זאת באמצעות חשבונות של חלפנים מכפר כנא וטול כרם שנימקו כי מדובר בסיוע לנזקקים - אבל בהמשך הוכח כי הכספים מימנו פעולות טרור בחו"ל. בנוסף נמצאו עוד כ-150 אלף שקלים במזומן אותם הסתיר אצל קרובי משפחתו, שיועדו למימון תא הטרור שהחל להקים, ולטובת רכישת נשק ואמל"ח לביצוע פיגועים.

הנאשמים ללא עבר פלילי משמעותי. חביבאללה, ששנחשב למוח מאחורי ההתארגנות, נשפט בהליך מנהלי. נגדו ונגד חשוד נוסף, חאלד סאלח בן 36 מעין מאהל, הוגש כתב אישום בגין פעילות טרור, מגע עם סוכן זר וסעיפים ביטחוניים נוספים. שני חשודים נוספים נחקרו ושוחררו במסגרת הפרשה לאחר שלא הבשילו החומרים נגדם לכדי כתב אישום.

בחקירתו הודה חביבאללה במרבית החשדות והסביר כי החל בפעולתו עם היוודע "הפיגוע בבית החולים בעזה" - אירוע שהתברר כשיגור כושל במהלך המלחמה שפגע בבית החולים אל אהלי בעיר עזה והביא למותם ופציעתם של עשרות. הפרקליטות תבקש בין היתר להאריך את מעצר החשודים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

עורך דינו של חביבאללה: "כתב האישום הוא תולדה של חקירה שבה ננקטו אמצעים לצמצום דרסטי של זכויות מרשי בחקירה ומכאן שהדרך לאובדן הרצון החופשי קצרה ביותר. נלמד את חומרי החקירה לעומק ונגיב באופן מפורט בבית המשפט".

הפופולריים