משפטן בכיר: "בדיקת מבקר המדינה את צה"ל עלולה לשבש את עבודת ועדת החקירה העתידית"

"בדיקת המבקר את צה"ל עלולה לשבש את עבודת ועדת החקירה"
לדברי נציב הביקורת על פרקליטות המדינה מנחם פינקלשטיין, שעמד בראשות ועדות חקירה בעבר, מדובר ב"בעיה משפטית חמורה מאוד"
הרמטכ"ל הלוי ומבקר המדינה אנגלמן
צילום: אבשלום ששוני ואוליביה פיטוסי, פלאש 90

נציב הביקורת על פרקליטות המדינה מנחם פינקלשטיין אמר כי "בדיקת מבקר המדינה על הצבא עלולה לשבש חקירה עתידית של ועדת חקירה ממשלתית". לדבריו, "יש כאן בעיה משפטית חמורה מאוד". את הדברים אמר פינקלשטיין בהסכת של המכון למדיניות העם היהודי.

"תראו את 33 הנושאים שהמבקר ביקש מהצבא להתייחס אליהם", אמר פינקלשטיין. "איך ימצאו את הדברים האלה? במילות פתח? בוועדה הקטנה שעמדתי בראשה בנוא בריחת האסירים הלכנו לפי מילות מפתח והגיעו אליי 60 אלף מסמכים. כמה זמן זה ייקח?", שאל. 

"האם מבקר המדינה יכול לבדוק 33 נושאים כשרוב העם חושב שצריכה להיות ועדת חקירה ממלכתית?", תהה. "האם לא יכול להיות שיבוש?". לדבריו, בעת שעמד בראש ועדת החקירה לאסון מירון, מבקר המדינה רצה לבדוק גם הוא את האירוע והפסיק ברגע שמונתה הוועדה. "אני סומך על תום ליבו של המבקר, אבל יש כאן בעיה משפטית שלא מדברים עליה. זה יכול להגיע למדרגה של שיבוש עבודת ועדת החקירה" 

בהסכת התייחס פינקלשטיין גם להמלצות ועדת החקירה לבריחת האסירים ויישומן. "ההמלצות נועדו לברר עובדות. יש תכלית, הייתה המלצה אישית אחת חותכת שמפקד מחוז הצפון של שב"ס יסיים את תפקידו עד תאריך מסוים, ואיש לא קיים את זה". 

הפופולריים