תיעוד

מסע הרצח של המחבל בכביש 1: רץ בין כלי הרכב ויורה לכל עבר

מסע הרצח של המחבל בכביש 1: רץ בין מכוניות ויורה לכל עבר
הנרצח בפיגוע ליד מעלה אדומים: מתן אלמליח, בן 26 • 13 נפצעו בפיגוע, בהם אישה בהיריון שמצבה קשה • שלושת המחבלים נוטרלו • ייסגר קטע מהכביש לתנועת פלסטינים במשך שבועיים לפחות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נטרול מחבלים פיגוע סמוך למעלה אדומים
צילום: .

מתן אלמליח, בן 26 ממעלה אדומים, נרצח ועשרה נוספים נפצעו היום (חמישי) בפיגוע בו שלושה מחבלים פתחו בירי בנשק אוטומטי לעבר נוסעים בכביש 1 לכיוון ירושלים, סמוך למעלה אדומים ולמחסום א-זעיים. המחבלים נוטרלו, אדם נוסף נעצר בזירה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

שניים מהמחבלים חוסלו - האחים מחמד וכאדם זוהרה, בני 26 ו-31 מבית לחם. המחבל השלישי, אחמד אלוחש, בן 31 מאזור בית לחם, נוטרל ונפצע קשה. מלבד הנשקים האוטומטיים, על השלושה נמצאו גם רימוני נפץ.

עשרה בני אדם נפצעו בפיגוע ופונו לבתי החולים בירושלים. לשערי צדק פונו חמישה נפגעים, בהם אישה בהיריון בת 30 במצב קשה, שלושה פצועים בינוני ופצועה אחת במצב קל. בבית החולים הדסה עין כרם מאושפזים שלושה פצועים, בהם אחד במצב בינוני ושני אחים שנפצעו באורח קל. לבית החולים הדסה הר הצופים הגיעו שני פצועים באורח קל, ושלושה נפגעי חרדה.

תיעוד אחד המחבלים בפיגוע

בעקבות הפיגוע, אלוף פיקוד המרכז יהודה פוקס הורה לסגור לתנועת פלסטינים את קטע הכביש שמוביל למחסום א-זעים. זאת, לפרק זמן של שבועיים לפחות.

ד״ר שאדן סלאמה יוסף, מנהלת היחידה לרפואה דחופה בהדסה הר הצופים, סיפרה לעקיבא נוביק ורינה מצליח ברשת ב: "רק אתמול תורגל אירוע רב נפגעים נרחב בבית החולים". עמית אררט, אח בבית החולים הדסה ויו"ר עמיתים לטיולים שהיה בזירת האירוע וטיפל באחת הפצועות אמר לכאן חדשות: "הייתי בדרך לעבודה, כדור פגע לפצועה בעורק והיה לה דימום מאסיבי. אני עדיין עם דם על הידיים". 

צילום: יואב דודקביץ, TPS

המחבלים הגיעו בשני כלי רכב לכביש, בו יש פקקי תנועה בשעות הבוקר דרך קבע, ועמדו עם מכוניותיהם בשוליים. כשהצטברו מכוניות ונוצר עומס תנועה, הם יצאו מכלי הרכב ופתחו בירי בנשק אוטומטי לכיוון הנהגים שעמדו בפקק. בני כשריאל, ראש עיריית מעלה אדומים, אמר בנושא לכאן חדשות: "התרענו עשרות פעמים בפני כוחות הביטחון על חשש מפיגוע בכביש העמוס הזה, ביקשנו שיסדירו את הפקק באזור על ידי הוספת נתיבים בבידוק במחסום, והפרדת הרכבים הישראליים מהפלסטיניים". 

אריק בן שמעון, אביו של חנניה - אחד הפצועים בפיגוע שניסה לנטרל את המחבל, אמר לכאן רשת ב: "הוא מאבטח, סיים עכשיו שירות מילואים של 4 חודשים בעזה. ירה במחבל מהחלון עם הנשק, ירד מהרכב, חתר למגע והירי של המחבל פגע בו. הוא בהכרה מלאה. אישתי נפגעת חרדה". 

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, הגיע לזירת הפיגוע לאחר שפונו הפצועים ואמר: "כבר לפני כחצי שנה אמרתי מפורשות: הזכות לחיות גוברת על הזכות לחופש התנועה של תושבי הרשות הפלסטינית. הזכות לחיים של יהודים באיו"ש גוברת על חופש התנועה של תושבי הרשות". השר אף הוסיף כי הוא מצפה שיוצבו מחסומים גם סביב הכפרים באזור - והדגיש את חשיבות חלוקת הנשק לאזרחים. 

 

הפופולריים