טרור באיו"ש

הפיגוע סמוך לדולב: פרטי התחקיר הראשוני ותיעוד חיסול המחבל

הפיגוע בבנימין: פרטי התחקיר הראשוני ותיעוד חיסול המחבל
שבעה נפצעו במהלך חילופי האש • לאחר כחמש שעות של קרבות ירי, המחבל זוהה באמצעות רחפן וחוסל על ידי מסוק קרב • המחבל, בן 32, שריצה בעבר מאסר בבית הכלא ומזוהה עם פת"ח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פיגוע ירי סמוך ליישוב דולב
צילום: דוברות בנימין

הפיגוע סמוך ליישוב דולב: מחבל פתח הבוקר (שישי) בירי לעבר מיניבוס ישראלי, סמוך לצומת הפרסה, שליד היישובים דולב וטלמון. כוחות הביטחון ניהלו קרב יריות שארך כחמש שעות מול המחבל, ולאחר זיהוי של המחבל על ידי רחפן הוא חוסל על ידי מסוק קרב. במהלך חילופי האש נפצעו שבעה בני אדם, בהם אחד באורח אנוש, שניים באורח קשה והיתר בינוני וקל. המחבל, מג'האד מנצור, בן 32, שירת בעבר במשמר הנשיאותי הפלסטיני, והתפטר ב-2013. הוא ריצה מאסר בבית הכלא ומזוהה עם פת"ח.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מתחקיר ראשוני עולה כי המחבל נע בלילה לאזור סבוך עם טרסות גדולות, התמקם מול הצומת עם נשק צלפים, קליבר 7.62 עם כוונת ודורגלים. הוא בנה עמדות ירי על שלוחה ומשם ביצע ירי על אוטובוס בשעה 05:15 ללא נפגעים. אז החלו כוחות להתגלגל באירוע ולאחר שבידדו את הגזרה הביאו כלי טייס. תחילה בוצע ירי של מסק"ר לעורר את השטח שבו שהה המחבל כדי שייצא החוצה והפגיעות היו קרובות אליו. הוא היה מאחורי סלעים ולא נפגע.

המחבל המשיך לירות ופצע ישראלים שקפצו למקום. הקפיצו לוחמים מדובדבן כאשר מעל הועלה חוזי וכטב"ם מסוג זיק, ברגע שהלוחמים התקרבו אליו תוך זריקת רימונים, הוא הצליח לירות ולפגוע בישראלי נוסף. רק בהמשך לאחר שמזג האוויר השתפר הוא חוסל בתקיפה של מסוק קרב מהאוויר. על פרק הזמן הארוך, כחמש שעות, עד לחיסול המחבל אומרים בצה"ל שהאירוע נוהל בצורה איטית מאחר ומדובר בתא שטח גדול, הגזרה בודדה, ולכן נערכו בצורה איטית ומאובטחת ככל הניתן.

עוד מוסרים בצה"ל כי הנפגעים היו בצומת, לא בזמן הפיגוע עצמו לעבר האוטובוס, אלא בזמן שבו לוחמים נעו לכיוון הצומת כדי לחסל את המחבל בזמן שפרקו מהרכבים לפני שנכנסו לשטח. בנוסף נמסר כי המחבל היה עם נשק צלפים מרחק של מאות מטרים מהציר. על נשקו הייתה גם כוונת אופטית. לא נמצא עליו אמל"ח נוסף.

מפקד אוגדת איו"ש ומפקד חטיבת אפרים הגיעו לזירה וניהלו את הסריקות אחר המחבל. מסוק קרב, כטב"ם ורחפנים הועלו לאוויר בנסיון לחסל את המחבל ונמשכים חילופי האש בין הכוחות לבינו. ראש מועצת בנימין ישראל גנץ בזירה: "מאז תחילת המלחמה אנחנו מתריעים בדיוק על המקום הזה. גם להגברת האבטחה ובעיקר לעלייה למתקפה מוחצת נגד הכפרים באזור. אין שום הבדל בין עזה לכאן".

תיעוד מירי המסק"ר:

בעקבות הפיגוע שרת התחבורה מירי רגב ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' יחד עם ראש מועצת בנימין ישראל גנץ החליטו על קידום כביש המחבר בין גוש טלמונים לכביש 443 לתכנון וביצוע באופן מידי. הכביש יאפשר יציאה נוספת לתושבי הגוש לירושלים ותל אביב, מהשרים נמסר: "הטרור הערבי מנסה להכות בנו מזה 100 שנים, הציונות מראשית דרכה משלמת מחירים כבדים ובד בבד מחזקת את אחיזתנו ברגבי הארץ. פיגוע הטרור הארור הבוקר הוא עוד תזכורת כואבת למלחמה המתנהלת נגד עם ישראל וביתר שאת מאז שבעה לאוקטובר".

הפופולריים