אחרי החיסול

דיווח: איראן החליטה "להגיב באופן ישיר על התקיפה בדמשק - והעמידה את כוחותיה בכוננות"

דיווח: "איראן החליטה להגיב באופן ישיר על התקיפה בדמשק"
רשת CBS דיווח כי במודיעין האמריקני מעריכים כי תגובת תגמול איראנית תתרחש בחלון הזמן שבין הערב ועד סוף חודש רמדאן בשבוע הבא. לא ידוע אם איראן תבצע את המתקפה משטחי עיראק או סוריה כדי להכחיש את מעורבותה, או שתבחר לבצעה משטחה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל איראן
צילום: רויטרס

שני גורמים איראנים מסרו לעיתון "הניו-יורק טיימס" כי איראן החליטה "להגיב באופן ישיר" על חיסול מפקד כוחות קודס בדמשק. בידיעה שפורסמה הלילה (שבת) נמסר כי התגובה נועדה "ליצור הרתעה" וכי איראן "העמידה את כל כוחותיה בכוננות גבוהה ומלאה".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

גורמים אמריקנים בכירים אמרו היום ברשתות CBS ו-CNN האמריקניות, כי הם מאמינים שמתקפה מצידה של איראן היא "בלתי נמנעת". לדבריהם, עמיתיהם הישראלים מחזיקים בעמדה דומה. בישראל ובארצות הברית משוכנעים שאיראן נערכת לתגובה, וכי שתי הממשלות פועלות בכדי להיערך לכך שאפשרות זו תתממש. הבכירים צופים כי התקיפה האיראנית יכולה להתפתח במספר דרכים וכי נכסים, גורמים אמריקנים וישראלים עשויים להיות מסומנים כמטרות.

ב-NBC דיווחו כי גורמים בממשל ביידן חוששים מכך שאיראן "מתכננת לפגוע ביעדים בתוך ישראל" כנקמה על התקיפה וכי כל פעולה בתוכה צפויה להתמקד במטרות צבאיות או מודיעיניות, ולא באזרחים. בממשל ציינו כי החלו לשקול אפשרויות תגובה לדרכי התגמול השונות של איראן.

יועץ בכיר לנשיא איראן פרסם אתמול בחשבון ה-X שלו: "טהראן הזהירה את ארצות הברית שלא תתערב בלחימה בין ישראל לאיראן". בכיר בממשל האמריקני אמר כי התקבלה הודעה מאיראן וכי ארצות הברית לא תיענה לה, אך גם הזהירה את איראן שלא להשתמש במתקפה כעילה להסלמה ולתקיפת מטרות אמריקניות.

אחרי חודשיים ללא תקיפות, צבא ארצות הברית הפיל השבוע שני מטוסים ללא טייס ליד הבסיס אל-טנף שבדרום סוריה. גורמי הגנה אמרו כי המטוסים ללא טייס לא כוונו ישירות אל כוחות אמריקנים, אך היו קרובים מספיק כדי להוות איום על ארצות הברית או ישראל. לדברי הבכיר האמריקני, ישנה נוכחות מוגברת של כוחות אמריקניים באזור.

בשל החשש לפעולות תגמול מאיראן לעבר מטרות אמריקניות, בממשל ביידן מיהרו להדגיש כי ארצות הברית לא הייתה מעורבת בתקיפה, ולא ידעה עליה מראש. 

בנוסף, ארצות הברית מחזיקה במידע מודיעיני לפיו לאיראן כוונה לכלול במתקפת התגמול שלה מל"טים מסוג שאהד, וטילי שיוט. גורמים רשמיים אומרים שעיתוי המתקפה והמטרה המתוכננת אינם ידועים, אך תגובה "פרופורציונלית" צפויה היא פגיעה במבנה דיפלומטי ישראלי.

ההערכות הן שהתקיפה תתבצע בחלון הזמן שבין היום ועד סוף רמדאן בשבוע הבא. לא ידוע אם איראן תבצע את המתקפה משטחי עיראק או סוריה כדי להכחיש את מעורבותה, או שתבחר לבצעה משטחה. 

מזכ"ל ארגון הטרור חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר היום בנאומו: "תהיו בטוחים שהאיראנים יגיבו בוודאות. הם יחליטו מתי, איך ואיפה. זה לא עניין שלנו".

התקיפה, שיוחסה לישראל, בוצעה ביום שני האחרון בשכונת אל-מזה שבמערב דמשק, ליד השגרירות האיראנית בעיר. שגריר איראן בסוריה אמר כי מטוסי F-35 שיגרו שישה טילים לעבר הקונסוליה. מוחמד רזא זאהדי, מפקד סוריה ולבנון בכוח קודס של משמרות המהפכה חוסל בתקיפה יחד עם כמה בכירים אחרים. 

זאהדי היה אחראי למשך שנים על הפעלות הכוח של איראן בסוריה ולבנון. הוא היה קצין ותיק ומבוגר ובעברו כיהן כמפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה. מקום מושבו הקבוע היה בביירות. לפי הערכות, הפעולה הלילית של המיליציות הפרו איראניות, ששיגרו כטב"ם לאילת בלילה שקדם לתקיפה, עברה דרכו בדרך כזו או אחרת. המבנה שבו חוסל, ליד השגרירות, שימש כמפקדה צבאית של כוח קודס.

דובר משמרות המהפכה איים ביום רביעי: "בימים הקרובים נראה תקיפות קטלניות יותר נגד ישראל, חזית ההתנגדות תמלא את חובתה". 

הפופולריים