הצהרה מיוחדת

הרמטכ"ל: שעון הזמן להשבת החטופים שונה משל שאר המטרות

הרמטכ"ל: שעון הזמן להשבת החטופים שונה משל שאר המטרות
הרמטכ"ל על המצב בצפון: "נחזיר אותם רק בביטחון וזה ייקח עוד זמן – זאת האמת" • על אמירת רה"מ כי אנו פסע מניצחון אמר הלוי: "חמאס ברובו מוכרע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרמטכל הרצי הלוי
צילום: .

הרמטכ"ל הרצי הלוי אמר היום (ראשון) בהצהרתו לכך שהיום עברה חצי שנה מפרוץ המלחמה: "בחלק מהמקומות נראה כי החיים חזרו למסלולם, בעוד הלוחמים נלחמים בגבורה. העורף לא חש בזה, אך משפחות החיילים חשות בכך היטב. זו אינה שגרה, אנחנו במלחמה רב זירתית. אין סיבה לבהלה אבל גם אין מקום לשאננות. עלינו להיות מודעים למצב, ומוכנים תמיד".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

שמות הנופלים והנופלות

רב אלוף הלוי אמר בנוגע למערכה מול איראן: "צה"ל יודע להתמודד גם עם איראן - בהתקפה ובהגנה. נערכנו לכך, יש לנו מערכות הגנה טובות, אנחנו יודעים לפעול באופן עוצמתי מול איראן במקומות קרובים ורחוקים. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם ארה"ב ושותפות אסטרטגיות במרחב".

הרמטכ"ל הלוי: המלחמה בעזה נמשכת, אנחנו רחוקים מלהפסיק

רא"ל הלוי התייחס ללחימה ברצועת עזה מול חמאס: "המלחמה בעזה נמשכת ואנחנו רחוקים מלהפסיק. בכירי החמאס עדיין מסתתרים ואנחנו נגיע אליהם במוקדם או במאוחר. אנחנו ממשיכים להרוג עוד מחבלים ומפקדים ולהשמיד עוד תשתיות טרור, כולל בלילה האחרון. לא נשאיר חטיבות חמאס פעילות באף חלק של הרצועה. יש לנו תכניות ואנחנו נפעל כשנחליט".

בנושא השבת החטופים והחטופות ששבויים בעזה שישה חודשים אמר הרמטכ"ל: "נמשיך לפעול בכל דרך ונמשיך במאמצים - מודיעיניים ומבצעיים, להשיב את החטופים כולם מהר ככל שניתן. כרמטכ"ל, אני חש באופן אישי אחריות להשיב אותם, וכך חשים גם שאר מפקדי צה"ל וחייליו. את המשא ומתן הזה צריך לעשות באחריות ובהקפדה ואת פרטיו להשאיר בחדרים הנכונים. צה"ל חזק מספיק כדי שמדינת ישראל תדע לשלם מחירים למען השבת בניה ובנותיה. יש לנו חוב מוסרי כלפיהם וצה"ל יידע לעמוד גם במחיר לא פשוט ויידע גם לחזור ולהילחם בעוצמה".

תושבי הצפון מפונים מבתיהם מאז החלה המלחמה ב-7 באוקטובר. על כך, אמר הרמטכ"ל הלוי: "מזה חצי שנה שתושבי הצפון לא חזרו לבתיהם. אני יודע שהמצב הזה לא פשוט, ואנחנו פועלים עם ראשי הרשויות לשיפור המצב. אנחנו מחויבים לדאוג לתושבים עד שיוכלו לחזור. אנחנו נחזיר אתכם רק בביטחון וזה ייקח עוד זמן – זאת האמת. חיזבאללה צריך לשלם והוא משלם, מחיר הולך ועולה על השתתפותו במלחמה. אנחנו בלחימה בצפון ונערכים גם לאפשרות של מלחמה – נמצאים במוכנות גבוהה מאוד ומקיימים תהליך לחיזוקה כל הזמן".

הרמטכ"ל הלוי הוסיף: "המטרות טרם הושגו במלואן - השבת כל החטופים הביתה, השבת כל תושבי הצפון והדרום לבתיהם בביטחון ופירוק החמאס בכל הרצועה, באופן שיאפשר שלטון אחר שאינו חמאס ברצועת עזה. המציאות הזו מורכבת ביותר ואין פתרונות פשוטים. אנחנו מנהלים את המלחמה באחריות ובנחישות, אסור לנו להשלות. כפי שאמרנו חלק מהמטרות ייקחו זמן ארוך ואנחנו לא נרפה עד שנשיג אותן. השבת החטופים היא דחופה וחשובה ושעון הזמן שלה שונה משעון הזמן של המטרות האחרות".

רא"ל הלוי התייחס לשינויים שצריך לעשות בצבא אחרי 7 באוקטובר: "7 באוקטובר הוא קו פרשת מים בביטחון הישראלי. את האירועים המורכבים ביום זה התחלנו לתחקר - נלמד ונקבל החלטות. הנחות העבודה איתן פעלנו, תרחישי ייחוס אליהם נבננו, תפיסת האויב בה החזקנו - ברור לנו כי אלה צריכים להשתנות. צה"ל צריך להיות חזק יותר, גדול יותר - כדי שמה שקרה ב-7 באוקטובר לא יישנה. ואלה כמובן לא השינויים היחידים. להחלטות שנקבל היום יש השפעה מכרעת וקריטית על בניין כוחו של צה"ל בעתיד הקרוב והרחוק. אין לנו את הפריבילגיה לדחות אותן. עיכוב בהחלטות על בניין כוחו של צה"ל - מסכן את בטחון המדינה".

הרמטכ"ל נשאל האם הוא מסכים עם אמירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שישראל נמצאת כפסע מניצחון במלחמה וענה: "אנחנו בוחנים ניצחון בהגדרות צבאיות, הגדודים של חמאס ברובם מוכרעים נטולי יכולות, המסגרת הזאת מתפקדת כקבוצות קטנות של טרור וזה הישג משמעותי. במובן הזה אנחנו ממשיכים קדימה לנצחון מלא".

בנוגע ליציאת הכוחות הצבאיים המתמרנים מרצועת עזה אמר הרמטכ"ל: "צהל לא יצא מרצועת עזה. יש לוחמים רבים בשעה זו ברצועה. זו מלחמה ארוכה, אי אפשר להיות בה באותה תצורה, צריך לשנות אופני פעולה. יצאנו מאזורים והשתמשנו בתחבולות ששירתו אותנו נאמנה. לא סיימנו את הלחימה - יבואו עוד הישגים רבים בדרך לניצחון".

הפופולריים