המתקפה האיראנית

ביידן לנתניהו: ארה"ב לא תשתתף בשום מבצע התקפי נגד איראן

ביידן לנתניהו: ארה"ב לא תשתתף במבצע התקפי נגד איראן
ישראל וארה"ב מתאמות תגובה אפשרית למתקפה האיראנית • גורם אמריקני בכיר ל-CNN: ביידן אמר לנתניהו בשיחת הטלפון שישראל צריכה לראות "ניצחון" בעקבות אירועי הלילה, כיוון שהמתקפה האיראנית לא צלחה והוצגה העליונות הצבאית הישראלית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'ו ביידן
צילום: אריה לייב אברהמס, פלאש 90

הנשיא ביידן אמר לנתניהו כי ארה"ב לא תשתתף בשום מבצע התקפי נגד איראן, כך דווח הבוקר (ראשון) ב-CNN. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם כי ישראל וארה"ב צפויות לתאם ביניהן גם את התגובה הישראלית המצופה. בישראל טוענים כי המתקפה המשמעותית של איראן על ישראל מוכיחה כי איראן מנסה לגרור את האזור לעימות - ולהוכיח שאיראן אינה רק בעיה של ישראל, אלא של המערב כולו. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בשעות האחרונות ערכו רה"מ, גלנט, גנץ ובכירי מערכת הביטחון התייעצות בנוגע למתקפה האיראנית ולאופי התגובה הישראלית למתקפה האיראנית. בארה"ב מפעילים לחץ על ישראל שלא להגיב על המתקפה האיראנית, וחוששים כי מהלך כזה ידרדר את המציאות באזור כולו. שורה של דיווחים בכלי תקשורת אמריקאיים מעלים כי ביידן דוחק בנתניהו שלא להביא לעימות נרחב יותר

גורם אמריקני בכיר אמר ל-CNN כי ביידן אמר לנתניהו בשיחת הטלפון שישראל צריכה לראות "ניצחון" בעקבות אירועי הלילה, כיוון שהמתקפה האיראנית לא צלחה והוצגה העליונות הצבאית הישראלית. דברי הגורם הבכיר מתבססים על כך שרובם ככולם של הכטב"מים והטילים הופלו בשמיים, לא הייתה שום פגיעה של טיל שיוט, ולא נפגעה שום מטרה "בעלת ערך". 

ישראל ערוכה לכמה ימי מהלומות עם איראן, החל ממתקפת הכטבמ"ים והטילים הלילה לעבר ישראל. צפויה תגובה ישראלית. שגרירות איראן מסרה לאו"ם לאחר השיגורים: "ניתן לראות מבחינתנו שהעניין הסתיים. אם המשטר הישראלי יעשה טעות נוספת, תגובתה של איראן תהיה חמורה משמעותית". אחרי ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, התכנס גם הקבינט המורחב למשך כשעתיים.

בתוך כך, הבית הלבן הוציא הודעה אחרי השיחה בין נתניהו לביידן כי הנשיא האמריקני אמר בה ש"ישראל הפגינה יכולת יוצאת דופן להתגונן ולהביס התקפות חסרות-תקדים". שלושה גורמים ששוחחו עם רשת NBC אמרו כי הנשיא ג'ו ביידן הביע בשיחות סגורות דאגה מכך שראש הממשלה נתניהו מנסה לגרור את ארצות הברית עמוק יותר לתוך סכסוך רחב יותר. עוד דיווחה הרשת כי בכירים בארצות הברית חוששים שישראל תרצה לבצע "צעד מהיר" בתגובה להתקפות איראן, בלי לחשוב על ההשלכות הפוטנציאלית שלאחר מכן.

הנשיא האמריקני שוחח הלילה עם ראש הממשלה נתניהו בעקבות המתקפה האיראנית. קודם לכן הוא כינס את צוות הביטחון הלאומי לישיבה מיוחדת בבית הלבן. בהודעת הבית הלבן נאמר בשמו של ביידן שתמיכת ארצות הברית בישראל איתנה ושהיא תעמוד לצד העם בישראל ותתמוך בהגנה נוכח האיומים מאיראן. שר הביטחון האמריקני אוסטין שוחח עם שר הביטחון גלנט, וביקש שישראל תודיע מראש לארצות הברית על כל תגובה ישראלית אפשרית למתקפה.

 

הפופולריים