3 ימים אחרי

בישראל החליטו איך תתבצע התגובה נגד איראן

בישראל החליטו איך תתבצע התגובה נגד איראן
ההסכמה הגיעה על רקע חילוקי דעות משמעותיים - חלק מהשרים דרשו להמתין להסכמות עם מדינות באזור. שרים בממשלה המליצו לנתניהו לתקוף מתקנים רגישים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שיגור איראן
צילום: ללא

בישראל החליטו איך תתבצע התגובה למתקפת הטילים של איראן. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. כעת מחכים בישראל ל"ניצול הזדמנות". ההסכמה הגיעה על רקע חילוקי דעות משמעותיים בצמרת הישראלית על המועד ואופי התגובה. חלק מהשרים דרשו להמתין להסכמות בנושא הקואליציה הבין-לאומית, בעוד שאחרים סברו שצריך להגיב מיד.

במקביל, ישנו לחץ בין-לאומי על ישראל שלא לנקוט בצעדי הסלמה משמעותיים שעלולים לדרדר את האזור למלחמה רבתי בין ישראל לאיראן. גורם דיפלומטי הסביר לכאן חדשות כי באירופה מוכנים "ללכת רחוק" מבחינת העיצומים על איראן.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בד בבד, שרים בממשלה המליצו לראש הממשלה בנימין נתניהו לתקוף מתקנים רגישים באיראן בתגובה למתקפה בין שבת לראשון. המחלוקות בצמרת הישראלית עדיין נמשכות. רוב מקבלי ההחלטות סבורים שצריך לבצע את הפעולה בהקדם. לדברי בכיר בממשלה, כל יום שעובר הסיכויים שתהיה תקיפה תגמול משמעותית באיראן פוחתים.

בלילה שבין שבת לראשון שוגרו מאיראן לישראל יותר מ-300 טילים בליסטיים, טילי שיוט וכטב"מים. רובם ככולם יורטו בטרם הגיעו לישראל, ואולם כמה טילים פגעו בבסיס נבטים. נגרם נזק קל אך הפעילות המבצעית בבסיס נמשכת כסדרה. בפזורה הבדואית, לא הרחק מן הבסיס, נפצעה ילדה כבת שבע באורח קשה מרסיס שחדר לביתה ופגע בראשה. היא מאושפזת בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע.

המתקפה של איראן באה לאחר חיסול, שיוחס לישראל, של מוחמד רזא זאהדי, מפקד סוריה ולבנון בכוח קודס של משמרות המהפכה. הוא חוסל בבניין שנמצא ליד שגרירות איראן בדמשק. 

זאהדי היה אחראי במשך שנים על הפעלות הכוח של איראן בסוריה ולבנון. הוא היה קצין ותיק ומבוגר ובעברו כיהן כמפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה. מקום מושבו הקבוע היה בביירות. לפי הערכות, הפעולה הלילית של המיליציות הפרו איראניות, ששיגרו כטב"ם לאילת בלילה שקדם לתקיפה, עברה דרכו בדרך כזו או אחרת. המבנה שבו חוסל, ליד השגרירות, שימש כמפקדה צבאית של כוח קודס.

הפופולריים