התגובה הישראלית?

בכיר אמריקני: ישראל תקפה מכ"ם המשמש כחלק ממערך ההגנה של מתקן הגרעין בנתנז

דיווח: ישראל תקפה את מערך ההגנה של מתקן הגרעין בנתנז
על פי דיווח ברשת ABC, חיל האוויר הישראלי חג בשמיים מחוץ לאיראן ותקף מכ"ם באיספהאן
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כוחות באיראן סביב אזור התקיפה שיוחסה לישראל באיספהאן
צילום: רויטרס

לפי דיווח אמריקני, ישראל תקפה מכ"ם המשמש כחלק ממערך ההגנה של מתקן הגרעין בעיירה נתנז, ליד איספהאן. רשת ABC פרסמה היום (שישי) כי במתקפה ליד איספהאן, המיוחסת לישראל, נורו שלושה טילים ממטוסי קרב ישראליים שחגו מחוץ לשמי איראן.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

שני גורמים ביטחוניים ישראלים אישרו לעיתון הניו יורק טיימס כי ישראל תקפה באיראן. זאת בתגובה למתקפת הטילים האיראנית לפני כשבוע. הדיווחים על כך החלו ברשתות האמריקניות והאיראניות, שדיווחו כי "טילים ישראלים פגעו באיראן". סוכנות פארס האיראנית, דיווחה מצידה על פיצוץ שנשמע בצפון מערב העיר אספהאן, בקרבת בסיס של חיל האוויר האיראני. באיראן ממעיטים לדווח אודות היקף הפגיעה וכלי התקשורת המקומיים אף טענו כי מתקני הגרעין באספהאן לא נפגעו והם "בטוחים לגמרי".

גורם ישראלי הבהיר לעיתון הוושינגטון פוסט: "צה"ל ביצע תקיפה אווירית בתוך איראן כתגובה על מטח איראני של טילים ומזל"טים ששוגרו נגד ישראל". אותו גורם, שדיבר בעילום שם, הוסיף כי התקיפה נועדה לאותת לאיראן ש"לישראל יש יכולת לתקוף בתוך המדינה".

בכיר איראני אמר כי מספר "גופים קטנים" הופלו בהצלחה על ידי ההגנה האווירית של המדינה וסוכנות הידיעות הרישמית של איראן צוטטה: "מערכות ההגנה האווירית של המדינה הופעלו בכמה מחוזות" וציינה כי לא היה פיצוץ באזורים נוספים במדינה מלבד איספהאן. עוד נטען כי הדיווח על כינוס מועצת הביטחון העליונה של איראן, אינו נכון. 

שלושה גורמים איראניים מסרו ל"ניו יורק טיימס" כי התקיפה פגעה בבסיס אווירי צבאי סמוך לעיר איספהאן. עוד נאמר כי התקיפה כללה מל"טים קטנים שייתכן ושוגרו מתוך איראן. מערכות המכ"ם לא זיהו את כלי הטיס הבלתי מזוהים שנכנסו למרחב האווירי של איראן. בטווח הזמן הסמוך לתקיפה, איראן הודיעה על ביטול טיסות במספר אזורים במדינה, בהם טהראן. אולם, לאחר כמה שעות, רשות התעופה האזרחית הודיעה כי הוסרו כל ההגבלות על טיסות אל ומנמלי התעופה "האימאם חומייני" ו"מהראבאד" בטהראן. בתוך כך, גורם איראני בכיר מסר לרויטרס: "אין תוכנית לתגובה מיידית, לא ברור מי אחראי לתקיפה".

התגובות בישראל

חברת הכנסת טלי גוטליב, החברה גם בוועדת החוץ והביטחון, צייצה בחשבון הטוויטר שלה ברמיזה על התקיפה: "בוקר בו הראש מורם בגאווה. ישראל מדינה חזקה ועוצמתית. מי יתן ונשיב לעצמינו את כח ההרתעה. למביני עניין מתהילים של יום שישי: 'על אדום אשליך נעלי.. מי נחני עד אדום.. באלוקים נעשה חיל והוא יבוס צרינו״ אמן כן יהי רצון'". גם השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, צייץ בחשבון הטוויטר שלו תגובה מרומזת לתקיפה שיוחסה לישראל: "דרד'לה!".

על פי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג, גורמים ישראלים הבהירו ביממה האחרונה לארצות הברית כי ישראל מתכננת להגיב ב-24-48 השעות הקרובות על ליל הכטב"מים. עם זאת, אף גורם רישמי בישראל לא לקח אחריות על התקיפה.

בנוסף, דווח הלילה על פיצוצים בדרום עיראק. סוכנות סאברין ניוז העיראקית, המזוהה עם איראן, דיווחה על פעילות מוגברת של כלי טיס אמריקנים בשמי עיראק. כמו כן, לפי דיווחים ערביים, ישראל תקפה הלילה בסוריה. ערוץ אל-עאלם האיראני דיווח מפי גורם ביטחוני סורי על תקיפה ישראלית בדרום סוריה בין פרברי מחוז דרעא לפרברי מחוז א-סווידאא'. לפי הדיווח הותקף בסיס מכ"מ. אחד מהערוצים של רשת אל-ג'זירה דיווח על הפצצות של כמה אתרים בדרום סוריה בפרברי העיר דרעא. לפי שעה אין עדכון רשמי בכלי התקשורת הסוריים הממלכתיים.

הפופולריים