הגבול פרוץ, מחבלים חודרים - וצה"ל משחרר כיתות כוננות

הגבול פרוץ, מחבלים חודרים - וצה"ל משחרר כיתות כוננות
למרות חשיבות כיתות הכוננות, שהובנה ב-7 באוקטובר, צה"ל ביטל מילואים לחברי כיתות כוננות בחמישה יישובים בחבל לכיש שצמודים לגדר עם שטחי הרשות הפלסטינית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מחבלים שחצו באזור יישובי לכיש
צילום: ללא

למרות חשיבות כיתות הכוננות, שהובנה ב-7 באוקטובר, צה"ל ביטל את המילואים לכיתות בחמשת היישובים בחבל לכיש שצמודים לשטחי הרשות הפלסטינית. בחודשים האחרונים יצאו מהאזור מחבלים לפיגועים בשטח ישראל, ברעננה, גן יבנה ועוד. מתחילת המלחמה נתפסו עשרות פלסטינים שחצו את הגדר, ועל פי הערכת גורמי ביטחון, יש רבים שלא נתפסו.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

גורם ביטחוני אמר היום (שלישי) לכאן חדשות: "הפלסטינים עוברים בקלות חומה בגובה 8 מטרים שצמודה לאחד היישובים – יש צוות שמעלה אותם בסולם והם גולשים בחבל". לדבריו, "צה"ל הפסיק את כיתות הכוננות במילואים, נשאר מספר מינימלי של אנשים. יש דימיון מדהים לעוטף עזה: שטח פלסטיני, חומה בלי כוחות הגנה. מאוד חוששים ממנהרות – הרבה יותר קל לחצוב כאן מאשר בעזה, לא צריך תמיכת בטון".

אילנה ממושב אליאב, שנמצא 800 מטרים מגדר המערכת, אמרה בריאיון לכאן רשת ב כי תושבי המקום שגויסו לכיתת כוננות הם התחננו שלא ישוחררו, אבל לא מקשיבים להם. היא הוסיפה שפנתה לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, שהסכים עימה, אך אמר שהדבר נמצא בסמכות שר הביטחון ועליה לפנות אליו. "נוח להם לזרוק את האחריות מאחד אל השני", אמרה.

דובר צה"ל מסר: פרויקט "בני המקום" הוקם בעקבות אירועי 7 באוקטובר לסיוע בהגנה במרחב האזרחי, בתיאום עם הרשויות וכפוף למשטרה. בהתאם להערכת המצב המבצעית, ובהמשך לשיח שהתקיים עם הרשויות בנושא, הוחלט על סגירת הפרויקט, מלבד בירושלים ובמעלה אדומים. ביישוב אליאב ישנה כיתת כוננות פעילה הכפופה למשטרת ישראל ומג"ב".

הפופולריים