דיווח

המסר האמריקני לקטר: אם המשא ומתן לעסקה ייכשל - גרשו את הנהגת חמאס מהמדינה

המסר האמריקני לקטר: אם המו"מ ייכשל - גרשו את הנהגת חמאס
לפי הדיווח, שר החוץ האמריקני העביר את המסר הנ"ל לראש ממשלת קטר כבר בחודש שעבר. אל-ת'אני התנהג כמצופה והעביר להנהגת חמאס להתכנון לתרחיש בו יעזבו את מדינתו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
איסמאעיל הנייה
צילום: ללא

הוושינגטון פוסט דווח היום (שבת) כי ארצות הברית אמרה לקטר שעליה לגרש את בכירי חמאס משטחה אם הארגון ימשיך לדחות את הסכם הפסקת האש עם ישראל. לפי גורם אמריקני ששוחח עם העיתון שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר את הדברים לראש ממשלת קטר אל-ת'אני בחודש שעבר.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי 

שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

על פי הדיווח גורמים בקטר אמרו להנהגת חמאס להערך לתרחיש שבו ייאלצו לעזוב את המדינה. בריאיון אמר יועצו של אל-ת'אני ודובר משרד החוץ הקטרי אל-אנסארי: "הסיבה היחידה שהמשרדים של חמאס נמצאים בדוחה היא בגלל תהליך הגישור שמתקיים עכשיו".

שלושה דיפלומטים המעורים בנושא אמרו שגורמים רשמיים בקטר צפו במשך חודשים שהבקשה תגיע, מה שהתחדד בשבועות האחרונים לאור התסכול מחוסר הגעה להסכם. גורמים בקטר אף ייעצו להנהגת החמאס כולל הנייה להיערך לאפשרות שיצטרכו לעזוב.

ברקע החשש שעזיבת הארגון תקשה על המשא ומתן, גורם רשמי המעורה בשיחות אמר שהפעלת לחץ על הגורמים בדוחא אינה יעילה, והבעיה היא שאלו המקבלים את ההחלטות נמצאים בעזה.

גורמים אמריקנים אמרו בפרטיות שעזיבת חמאס למדינה שיחסיה עם ארצות הברית אינם טובים כמו טורקיה או לבנון, עלולה להקשות על פתרון המשבר בעזה. אך בעקבות חודשים של שיחות ללא תוצאות, הם מעדיפים את רעיון עזיבת חמאס את קטר. גורם המעורה בנושא, אמר שהנייה שביקר לאחרונה בטורקיה קיים שיחות עם גורמים בכירים בנוגע למעבר למדינה, זאת בעוד נשיא טורקיה ארדואן דחה את הטענות הללו בפני התקשורת.

 

הפופולריים