בדרך לפעולה קרקעית

צעד נוסף לקראת רפיח: צה"ל קורא לחלק מהתושבים להתפנות

צעד נוסף לקראת רפיח: צה"ל קורא לחלק מהתושבים להתפנות
המבצע ברפיח אושר אמש פה אחד בקבינט המלחמה, גלנט עדכן את אוסטין: "אין לנו ברירה" • תיעוד: צה"ל הטיל כרוזים הקוראים לתושבים בשכונות המזרחיות לעזוב את בתיהם באופן זמני • בכיר בחמאס: ההוראה להתפנות מרפיח "הסלמה מסוכנת, שיהיו לה השלכות"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רפיח, חרבות ברזל
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

צה"ל החל הבוקר (שני) בהכנות לפינוי אוכלוסייה אזרחית ברפיח, כחלק מהיערכות לפעולה צבאית בעיר. הכוחות פועלים בשכונות המזרחיות של העיר הדרומית קרוב לגבול. כרוזים הקוראים לפינוי חלק מהתושבים הוטלו מהאוויר, חלקים באוכלוסייה קיבלו שיחות והודעות שקוראות לעזוב את בתיהם אל האזור ההומניטרי המורחב.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ההחלטה לצאת למבצע אושר אמש פה אחד בדיון בקבינט המלחמה. שר הביטחון יואב גלנט שוחח הלילה עם מזכיר ההגנה האמריקני לויד אוסטין ואמר לו כי חמאס מסרב לכל הצעה שתאפשר עסקה: "לא נותרה לנו ברירה, והמשמעות היא תחילת הפעולה הישראלית ברפיח".

על פי הודעת צה"ל, הכרוזים שפוזרו בעיר מתחלקים לשני סוגים - כרוזים אדומים הקוראים לתושבי האזור לפנות באופן זמני את בתיהם, וכרוזים כחולים המודיעים על הרחבת האזור ההומניטרי באלמואסי. הכרוזים האדומים פוזרו באזור העיירה אלשוכה ושכונות אל-סלאם, אל-ג׳נינה, תבה זראע, ואל-ירמוכ ועליהם נכתב: "כל הנמצא סמוך לארגוני טרור מסכן את עצמו ואת בני משפחתו. למען שלומכם, צה״ל מפציר בכם להתפנות באופן מיידי לאזור ההומניטרי המורחב". 

הכרוזים שהוטלו ברפיח

בהודעת צה"ל נמסר: "האזור ההומניטרי המורחב כולל בתי חולים שדה, אוהלים וכמויות מוגברות של מזון, מים, תרופות ואספקה נוספת. לצד זאת, בשיתוף פעולה עם ארגונים בינלאומיים ומדינות נוספות צה״ל מאפשר הרחבה של היקף הסיוע ההומניטרי שנכנס לרצועה".

"בהתאם לאישור הדרג המדיני, צה"ל קורא לאוכלוסייה, הנמצאת תחת שליטת חמאס, להתפנות באופן זמני מהשכונות המזרחיות של רפיח אל המרחב ההומניטרי המורחב. עניין זה יתקדם באופן מדורג בהתאם להערכות מצב שוטפות שיתקיימו כל העת".

פיזור הכרוזים במזרח העיר

בסיומה של ישיבת הקבינט אתמול, התקבלה החלטה של הדרג המדיני להתחיל בפינוי זמני של השוהים בשכונות מזרח רפיח, על מנת לאפשר פינוי זמני של האוכלוסייה. זוהי פעולה מגודרת בשלב הזה ולא מבצע מורחב. מטרת הפעילות לאפשר לצה"ל להיערך לתמרון קרקעי.

בצה"ל התקבלה החלטה להרחיב את המסדרון ההומניטרי, כדי לאפשר את המשך הלחימה ולהפריד את האוכלוסייה מהלחימה ויצירת מרחב שיאפשר לפעול בו בתמרון. במעטפת הזאת בצה"ל, יחד עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ימשיכו להכניס סיוע הומניטרי, למרות שמעבר מעבר כרם שלום יישאר סגור בגלל התקרית אתמול.

סוכנות הידיעות פוליטיקו דיווחה ביום שישי, מפי גורם אמריקני ושני גורמים נוספים, כי צה"ל הודיע לארגוני סיוע ולממשל האמריקני על תוכניתו להתחיל בפינוי תושבים מרפיח טרם תחילת הפעולה במקום. על פי הדיווח, צה"ל אמר לאחרונה לאמריקנים ולגורמי הסיוע כי בצבא עבדו על תוכנית לפינוי התושבים לכפר אל-מוואסי שבדרום הרצועה. 

בעיתון וול סטריט ג'ורנל דווח כי לפי גורמים מצרים, ישראל הציבה לחמאס אולטימטום: אם לא ארגון הטרור לא יגיע להסכם ועסקה שתביא להפסקת אש בתוך שבוע - ישראל תחל בפעולה הצבאית ברפיח. בתוך כך, מקורות המעורים בנושא אישרו כי ראש ה-CIA ויליאם ברנס הגיע לקהיר בניסיון להפעיל לחץ לעסקה.

הפופולריים