הורי לוחמים נגד הכניסה לרפיח: "מלכודת מוות עבורם"

הורי לוחמים נגד הכניסה לרפיח: "מלכודת מוות עבורם"
אחת האימהות סיפרה: "אף אחד מהבנים שנלחם כדי להגיע ליחידה מובחרת לא רוצה לסרב. אבל אם לא נפעל עכשיו - לשם נגיע"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ישראל במלחמה צה"ל בעזה
צילום: דובר צה"ל

לפני הכניסה לרפיח, הוריהם של יותר מ-600 לוחמים בסדיר קראו לרמטכ"ל, שר הביטחון וראש אכ"א להימנע מפעולה ברפיח - שלדבריהם "עלולה להיות לא פחות ממלכודת מוות". אחת מהם סיפרה היום (שבת) לכאן חדשות: "אף אחד מהבנים שנלחם כדי להגיע ליחידה מובחרת לא רוצה לסרב. אבל אם לא נפעל עכשיו - לשם נגיע".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

"כל בר דעת מבין שכאשר מודיעים ומתריעים כבר חודשים על כניסה לרפיח יש מי שפועל על מנת להכין את הקרקע ולפגוע בכוחות שם", כתבו הורי הלוחמים במכתב, "הבנים שלנו לאחר יותר מחצי שנה של לחימה עצימה מותשים וירודים מאד גופנית ונפשית. כתוצאה מכך, ראינו מקרים שהסתיימו באיבוד חיי לוחמים ובפגיעות קשות עד מאוד בגוף ובנפש. זו פשוט הפקרות".

"חלק מהאירועים והתקריות שאירעו בזמן הלחימה ועלו בחיי הלוחמים ופגעו בבריאותם, לא היו מחויבי המציאות וחלקם לפחות נגרמו בשל שיקולים פוליטיים ואחרים" הוסיפו ההורים וציינו כדוגמא לכך את אירועי הלחימה בשכונת חמד שבח'אן יונס - אך לא הרחיבו בפרטים.

"לצערנו אתם לא נוהגים כלפי הלוחמים באחריות הנדרשת מכם. הפקדנו בידי המדינה את היקר לנו מכל ואתם לא עושים מספיק כדי להגן עליהם", הטיחו ההורים, "צר לנו שהדברים הגיעו לכדי כך. סמכנו עליכם ועל שיקול הדעת שלכם אך לצערנו לא עוד. בנסיבות הקיימות, לא נעמוד מנגד וניתן לילדינו לסכן את חייהם".

בתחילת חודש מאי, הורי לוחמים פנו בעצומה הקוראת לקבינט המלחמה והקבינט המורחב לקיים דיון מדיני ואסטרטגי לפני המבצע ברפיח. אימו של אחד הלוחמים סיפרה לכאן חדשות: "אני שבר כלי, אנחנו רואים את הדיווחים והפרשנויות, את העובדה שחוסר קבלת החלטות על היום שאחרי מובילה למוות מיותר של חיילים, הבנים שלנו. הלב נשבר לראות איך החיילים נכנסים ומתים שוב ושוב באותם מקומות רק בגלל התמהמהות משיקולים פוליטיים".

האם הוסיפה לספר על התחושות הקשות בקרב הלוחמים שיצאו מהלחימה בעזה: "הבן שלי לוחם אמיץ ומסור, איבד מפקדים וחברים וכמעט סיים את חייו בכיסופים, היה ברצועה מהיום הראשון של התמרון הקרקעי ועד הוצאת הכוחות ועבר שם מספר אירועים רבי נפגעים שקרו ביחידה שלו. עכשיו הוא לא סומך על ההנהגה, כועס מאוד שלא מינפו את ההקרבה האדירה שלהם כדי להחזיר את החטופים. אף אחד מהבנים שנלחם כדי להגיע ליחידה מובחרת ועושה הכל כדי להצטיין בתפקידו, לא רוצה לסרב. אבל אם לא נפעל עכשיו - לשם נגיע". 

הפופולריים