"הם בתוך המוצב": הקלטות הקשר של התצפיתנית יעל לייבושור

"הם בתוך המוצב": הקלטות הקשר של התצפיתנית יעל לייבושור
ראתה את המחבלים רצים אל המוצב - והמשיכה לדווח: מסירותה של התצפיתנית מנחל עוז שמילאה את תפקידה עד הרגע האחרון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יעל לייבושור
צילום: .

סמלת יעל לייבושור ממושב גיאת הייתה תצפיתנית במוצב נחל עוז. בבוקר 7 באוקטובר היא הייתה במשמרת בחמ"ל המוצב יחד עם חברותיה, משם דיווחה בגבורה ובקור רוח בלתי נתפסים על הרגעים הראשונים של המלחמה - הפצצת המכשול, חציית המחבלים את הגדר ועד לכניסת המחבלים למוצב. הקלטות הקשר המצמררות מאותם רגעים הושמעו הבוקר (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
> 7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי לאירועי 7 באוקטובר

הגזרה עליה הייתה מופקדת יעל היא השטח הקרוב ביותר למוצב נחל עוז ולקיבוץ נחל עוז הצמוד אליו. במשך 25 דקות היא דיווחה על מה שראתה, עד שבשעה 6:54 חדרו מחבלי הנוח'בה לשטח המוצב - והשביתו את אמצעי התצפית שלה. 25 הדקות הללו מבהירות את עומק המחדל, את היעדר המוכנות והזלזול בהתרעות של התצפיתניות.

ב-6:29 דיווחה יעל במערכת הקשר: "אני רואה ארבעה אנשים שיורדים לכיוון הגדר, אשרו קבלה!". לאחר מכן דיווחה על הפצצת המכשול ועל קבוצת המחבלים הראשונה שחדרה לשטח ישראל. "הם נוסעים על אופנועים לכיוון שטחנו, עברו כבר את הרואה יורה, בסביבות ה-30 אנשים. הם לכיוון היישובים", היא תיארה בקשר.

בשלב הזה, ראתה יעל את המחבלים רצים לכיוון מוצב נחל עוז והמשיכה לדווח. "קודקוד גרנט קבל שאני מזהה בערך כ-15 אנשים שצמודים לחומה המזרחית של המוצב". מילותיה האחרונות, לפני שאמצעי התצפית שלה הוצאו מכלל פעולה היו "הם נמצאים בתוך המוצב".

סמלת יעל לייבושור

בהקלטות הקשר שהעביר צה"ל למשפחות התצפיתניות לא ניתן לשמוע את מה שענו להן במשך אותן דקות גורליות, אלא רק את הדיווחים של התצפיתניות עצמן. הקלטות אלו מחדדות את עומק הפער בין המסירות הבלתי מתפשרת של התצפיתניות, שהתריעו על ההחמרה באירועים על הגדר ודיווחו באותו בוקר עד הרגע האחרון, לבין התגובה שהגיעה למוצב מעט מדי ומאוחר מדי.

גילי, אמה של יעל, שיתפה: "לקח לי חודש להאזין להקלטה. אמרתי לעצמי - אם היא עמדה מול הדבר הזה, אני צריכה להיות מסוגלת להאזין לה. אני נשארת עם המשפט האחרון, זה רגע מאוד קשה - שומעים שיעל הבינה שזה נגמר ושהיא הולכת למות. אמרתי לעצמי בלב - אם היא הצליחה לעמוד מול הדבר הזה אז אני צריכה להיות מסוגלת להאזין לה".

לפי עדויות מאותה השבת, התצפיתניות, הסמב"ציות וקציני גולני שהתבצרו בחמ"ל הצליחו להחזיק מעמד במשך כחמש שעות. זאת בזמן שקבוצה קטנה של לוחמים בלמה את המחבלים בכניסה לחמ"ל. אך בשעה 12:00 הציתו המחבלים את החמ"ל. שישה קציני גולני ותצפיתנית אחת הצליחו להימלט החוצה. השאר נהרגו שם.

התצפיתניות של מוצב נחל עוז

בחמ"ל נחל עוז נפלו 14 חיילים וחיילות: סגן שיר אילת, ים גלס, עדי לנדמן, שירה שוחט, יעל לייבושור, רוני אשל, מיה ויאלובו פולו, שיראל מור, אושר ברזילי, שיראל חיים פור, איברהים חרובה, סגן יוחאי דוכן, איתי אברהם רון ודניאל ראשד.

יעל לייבושור הייתה בת מושב גיאת. אדם שוחר סביבה שאהב את המדבר. היא עשתה שנת שירות בחברה להגנת הטבע במצפה רמון. בשעות הפנאי היא הייתה רוקמת פרחים ופרפרים על תיקים ועל חוגרים של חבריה הרבים. על קברה של יעל יעל לייבושור נכתב: "אוהבת אדם, נושמת מדבר, רוקמת חברויות, אהובת כולנו".

הפופולריים