פרסום ראשון

בצה"ל העריכו חודש לפני המלחמה: לא נצליח להדוף מתקפה של חיזבאללה

צה"ל חודש לפני המלחמה: לא נצליח להדוף מתקפה של חיזבאללה
הנחת העבודה בפיקוד הצפון הייתה כי חיזבאללה יוכל להשתלט על יישובים ובסיסים בלי התנגדות משמעותית - עד הגעת "הצבא הגדול"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגלי חיזבאללה, ארכיון
צילום: אי-פי

חודש בדיוק לפני שמחת תורה, ב-7 בספטמבר 2023, התקיים יום עיון בפיקוד צפון, שעסק בהכנה לקראת המלחמה הבאה. בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב נחשף היום (שני) כי הפקודה האופרטיבית של מפקד חטיבת 300 ביום העיון הייתה שאם חיזבאללה יפתח במתקפה - הוא יצליח לפרוץ את כל קווי ההגנה וישתלט על בסיסים ויישובים, כי לא תהיה לכוחות בגזרה את היכולת לעצור את המתקפה.

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות
7.10.360: פרויקט הנצחה דיגיטלי לאירועי 7 באוקטובר

לדברי מפקד החטיבה, כוח ייעודי יידרש להגיע ולהציל את הכוחות עד שיגיע "הצבא הגדול". הנחת העבודה בצה"ל הייתה שאם חיזבאללה יפתח במתקפת פתע, כוחות צה״ל בגבול הצפון לא יוכלו להדוף את המתקפה.

בעוד שבגבול הדרום אף אחד לא האמין שקווי ההגנה ייפרצו, בגבול הצפון זו הייתה הנחת העבודה של צה"ל בלי שהתושבים מודעים לעומק הסכנה. נראה כי צה"ל וממשלת ישראל יידרשו לתת תשובות על ההסתמכות על הנס.

בידיעות אחרונות פורסם בעבר שחודשים ספורים לפני המלחמה, התעמת מפקד אוגדת הגליל עם ראש אמ"ן היוצא, אלוף אהרון חליוה, כשאמר לו שהיקף הכוחות לא מספיק כדי להתמודד עם מתקפת פתע. חליוה ביטל את חששותיו ואמר שאם לא תהיה התרעה אזי הוא וכל המטכ"ל יכולים להתפטר.

יש לציין כי מאז 7 באוקטובר, ועל רקע המחדל החמור בגבול הדרום תוגברו הכוחות בצפון בצורה משמעותית והשתנתה תפיסת ההגנה בהתאם.

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל מגן על הגבול הצפוני, תוך מוכנות לתרחישים השונים מול האויב. לא נתייחס לנוהל הקרב שנועד להגביר מוכנות והיערכות ללחימה".

הפופולריים